Hello Aspirants

**State Bank of India (SBI)** is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on **1st, 7th & 8th of July 2018. **Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.

**Directions(1-5):** Find the next term of the series.

- 628,160,44,16,10,?
6.511.55.59.58.5Option D

628,160,44,16,10,?

628/4 +3 = 160

160/4 +4 = 44

44/4 +5 = 16

16/4 +6 = 10

10/4 +7 = 9.5 - 6,30,188,1514,?
1515215150151511514915153Option A

6,30,188,1514,?

6*4+6 = 30

30*6+8 = 188

188*8+10 = 1514

1514*10+12 = 15152 - 54,250,686,1458,?
26622050265625512030Option A

54,250,686,1458,?

54 = 2*3^{3}

250 = 2*5^{3}

686 = 2*7^{3}

1458 = 2*9^{3}

2662 = 2*11^{3} - 26, 27,58,?,748,3765
180185181184183Option E

26, 27,58,?,748,3765

26*1+1^{2}= 27

27*2+2^{2}= 58

58*3+3^{2}= 183

183*4+4^{2}= 748

748*5+5^{2}= 3765 - 210, 786,302,702,?,634
305330365355378Option E

210, 786,302,702,?,634

210 + (24)^{2}= 786

786 – (22)^{2}= 302

302 + (20)^{2}= 702

702 – (18)^{2}= 378

378 + (16)^{2}= 634 - The ratio between the speed of a bus and train is 15 : 27 respectively. Also, a car covered a distance of 720 km. in 9 hours. The speed of the bus is three-fourth of the speed of the car. How much distance will the train cover in 7 hours ?
752 km.760 km.745 km.700 km.756 km.Option E

Speed of car = Distance covered/Time taken

=720/9 = 80 kmph

Speed of bus = 3/4 × 80 = 60 kmph

Speed of train = 27/15 × 60 = 108 kmph

Distance covered by train in 7 hours = 7 × 108

= 756 km. - Sunder purchased an office bag with a price tag of Rs 600 in a sale where 25% discount was being offered on the tag price. He was given a further discount of 10% on the amount arrived at after giving usual 25% discount. What was the final amount paid by Sunder ?
Rs. 400Rs. 603Rs. 405Rs. 302Rs. 500Option C

Final amount after giving successive discounts of 25% and 10%

= 600 × 0.75 × 0.9

= Rs. 405 - A sum of money is accumulating at compound interest at a certain rate of interest. If simple interest instead of compound were reckoned, the interest for the first two years would be diminished by Rs 20 and that for the first three years by Rs 61. Find the sum.
Rs. 5000Rs. 6000Rs. 8000Rs. 3000Rs. 7000Option C

Let the principal be P and rate of interest be r%.

Then, principal (when difference between C.I. and SI is for 2 years) is given by P = [20 * (100)^2]/r^2 ——–(1) and difference between CI and SI is for 3 years is given by P

= [ 61 * (10)^{2}]/[r^{2}* (300+r)] ——-(2)

From eqs. (1) and (2),

(20 * 10^{4})/r^{2}= (61 * 10^{2})/[ r^2* (300+r)] => r = 305 – 300 = 5%

From Eq. (1),

P = (20 * 10^4)/25

= Rs. 8000 - A wants to secure an annual income of Rs 1500 by investing in 15% debentures of face value Rs 100 each and available for Rs 104 each. If the brokerage is 1%, then find the sum of money he should invest .
Rs. 10206Rs. 10504Rs. 10203Rs. 10004Rs. 10500Option B

Let Rs x be the face value of debentures,

Then 15% of x = 1500

=> x × 15% = 1500

=> x = 10000

Available value of debentures = (104/100)*10000 = Rs.10400

Now brokerage = 1% of Rs 10400

= (1/100) × 10400

= Rs 104

Sum of money invested = Rs. (10400 + 104)

= Rs. 10504 - A bag contains 4 red, 5 brown and 6 white balls. Three balls are drawn randomly. If two balls are drawn randomly then what is the probability that both the balls are of same colour ?
32/11533/10022/10531/10534/103Option D

n(S) = 15C2 = 105

n(E) = 4C2 + 5C2 + 6C2 = 31

P (E) = 31/105