# Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 35

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under: Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.

Directions(1-5): Find the missing term of the series.

1. 5, 12, 36, 123, ?, 2555, 15342
510
500
515
508
520
Option D
5, 12, 36, 123, ?, 2555, 15342
=>5 × 1 + 1 × 7 = 12
=>12 × 2 + 2 × 6 = 36
=> 36 × 3 + 3 × 5 = 123
=>123 × 4 + 4 × 4 = 492 + 16 = 508
=> 508 × 5 + 5 × 3 = 2540 + 15 = 2555

2. 7, 11, 23, 51, 103, ?
180
187
177
170
165
Option B
7, 11, 23, 51, 103, ?
=> 7 + 1 × 4 = 11
=>11 + (1 + 2) 4 = 11 + 3 × 4 = 23
=> 23 + (3 + 4) 4 = 23 + 7 × 4 = 51
=>51 + (7 + 6) 4 = 51 + 13 × 4 = 103
=>103 + (13 + 8) 4 = 103 + 21 × 4 = 187

3. 23, 25, 53, 163, 657, 3291, ?
19030
18200
17253
19000
19753
Option E
23, 25, 53, 163, 657, 3291, ?
=> 23 × 1 + 2 = 25
=>25 × 2 + 3 = 53
=> 53 × 3 + 4 = 163
=> 163 × 4 + 5 = 657
=>657 × 5 + 6 = 3291
=>? = 3291 × 6 + 7 = 19746 + 7 = 19753

4. 64, 54, 69, 49, 74, 44, ?
79
55
60
84
97
Option A
64, 54, 69, 49, 74, 44, ?
=> 64 – 10 = 54
=> 54 + 15 = 69
=> 69 – 20 = 49
=> 49 + 25 = 74
=>74 – 30 = 44
=>44 + 35 = 79

5. 5, 9, 18, 34, 59, 95, ?
102
120
144
114
130
Option C
5, 9, 18, 34, 59, 95, ?
=>5 + 2^2 = 5 + 4 = 9
=> 9 + 3^2 = 9 + 9 = 18
=>18 + 4^2 = 18 + 16 = 34
=> 34 + 5^2 = 34 + 25 = 59
=>59 + 6^2 = 59 + 36 = 95
=> ? = 95 + 7^2 = 95 + 49 = 144

6. Diretions(6-10): Study the following line graph carefully and answer the questions given below. ?  7. What is the total amount allotted to Defence during 2010-2015?
17.7 crore
15.9 crore
11.3 crore
12.4 crore
10.5 crore
Option B
Total amount allotted to Defence during 2010-15
= [40 * 5/100 + 50 * 4.5/100 + 50 * 5.5/100 + 60 * 6/100 + 40 * 5/100 + 60 * 5.5/100] = (2 + 2.25 + 2.75 + 3.6 + 2 + 3.3) crore
= 15.9 crore

8. The GDP growth from 2010 to 2011 is what per cent of the GDP growth from 2014 to 2015?
60%
30%
10%
50%
25%
Option D
GDP growth during 2014-15
= 60 – 40
= 20 crore
GDP growth during 2010-11
= 50 – 40
= 10 crore
Required percentage = 10/20 × 100
= 50%

9. In 2013, what is the ratio of amount spent on Defence to Education to Health?
5:6:7
2:3:1
4:5:9
6:3:5
1:5:3
Option D
In 2013 total GDP = ` 60 crore
Expenditure on Education = 60* 3/100 = 1.8 crore
Expenditure on Health = 60 × 5/100 = 3 crore
Expenditure on Defence = 60 × 6/100 = 3.6 crore
Required ratio = 3.6 : 1.8 : 3
= 6: 3 :5

10. What is the difference between the amount allotted to Education in 2012 and that in 2013?
20 lakh
50 lakh
70 lakh
30 lakh
60 lakh
Option D
Amount allotted during 2012 Education
= 50 × 3/100 crore
= 1.5 crore
In 2013 = 60 × 3/100 crore
= 1.8 crore
Difference = (1.8 – 1.5) crore
= 0.3 crore
= 30 lakh

11. Has the amount allotted to Education in 2013 remained the same in 2014 or increased or decreased? If it has increased or decreased, then by what per cent?
Increase 20%
Increase 15.3%
Decrease 11.1%
Decrease 17.9%
Increase 21.15%
Option C
In 2013, amount allotted to Education = 60 × 3/100
= 1.8 crore
In 2014, amount allotted to Education = 40 × 4/100
= 1.6 crore
Percentage decrease = 0.2/1.8 × l00
= 11.1%