Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 41

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 1, 2, 6, 21, 88, 445, ?
    2025
    2222
    2676
    2000
    2150
    Option C
    1, 2, 6, 21, 88, 445, ?
    1 × 1 + 1 = 2
    2 × 2 + 2 = 6
    6 × 3 + 3 = 21
    21 × 4 + 4 = 88
    88 × 5 + 5 = 445
    445 × 6 + 6 = 2676

     

  2. 30,120,460,1368,?
    2730
    2500
    1990
    1855
    2145
    Option A
    30,120,460,1368,?
    30 = 12 × 6 – 7 × 6
    120 = 30 × 5 – 6 × 5
    460 = 120 × 4 – 5 × 4
    1368 = 460 × 3 – 4 × 3
    2730 = 1368 × 2 – 3 × 2

     

  3. 5, 11, ?, 55, 117
    10
    30
    15
    25
    40
    Option D
    5, 11, ?, 55, 117
    5 × 2 + 1 = 11
    11 × 2 + 3 = 25
    25 × 2 + 5 = 55
    55 × 2 + 7 = 117

     

  4. 7,91,1001,?,35035, 105105
    7700
    7007
    7017
    7125
    7070
    Option B
    7,91,1001,?,35035, 105105
    7*13 = 91
    91*11 = 1001
    1001*7 = 7007
    7007 * 5 = 35035
    35035*3= 105105

     

  5. 3, 10, 32, 100, ?
    308
    295
    185
    315
    347
    Option A
    3, 10, 32, 100, ?
    3*3+1 = 10
    10*3+2 = 32
    32*3+4 = 100
    100*3+8 = 308

     

  6. Directions(6-10): Study the following graph carefully to answer the given questions.
    The graph shows the profit of companies A, B, C and D in various years.

    % profit = [Income – Expenditure]/Expenditure * 100

  7. What is the percentage increase in profit of Company C in the year 2008 from the previous year?
    120%
    140%
    150%
    100%
    130%
    Option D
    Profit of Company C in the year 2007 = 300
    Profit of Company C in the year 2008 = 600
    % increase in profit = (600-300)/300 * 100 = 100%

     

  8. What is the ratio of the income of Company A to that of Company D in the year 2011, if their expenditures are 15000 and 22000 respectively?
    111:122
    199:225
    110:133
    155 : 229
    110:147
    Option D
    Income of Company A in the year 2011 = (15000 + 500)
    = 15500
    Income of Company D in the year 2011 = (22000 + 900)
    = 22900
    Required ratio = 15500 : 22900 = 155 : 229

     

  9. If in the year 2009 incomes of both the companies A and B are the same ie 10000, what was the ratio of their expenditures in that year?
    99:97
    82:85
    77:73
    92:91
    101:99
    Option D
    In 2009 profit of Company A = 800
    Profit of Company B = 900
    Income of Company A = 10000
    Expenditure of Company A = 10000 – 800 = 9200
    Expenditure of Company B = 10000 – 900 = 9100
    Required ratio = 9200 : 9100 = 92 : 91

     

  10. If the income of Company A in the year 2009 is 25000 and that in the year 2012 is 32000 then what is the average expenditure for the year 2009 and 2012?
    27650
    28620
    42650
    31520
    37000
    Option A
    Expenditure of Company A in the year 2009 = 25000 – 800
    = 24200
    Expenditure of Company A in the year 2012 = 32000 – 900 = 31100
    Average expenditure in both years = 24200 + 31100 ×1/2 = 27650

     

  11. What is the ratio of the percentage profit of Company C in the year 2010 to that of Company B in the year 2012 if the income is 45000 and 65000 of Company C in the year 2010 and Company B in the year 2012 respectively?
    9:5
    7:2
    5:3
    8:5
    9:7
    Option C
    Income of Company C in the year 2010 = 45000
    Profit = 800
    Expenditure = 45000 – 800 = 44200
    % profit = (45000 – 44200)/ 44200*100 =1.80
    Income of Company B in the year 2012 = 65000
    Profit = 700
    Expenditure = 65000 – 700 = 64300
    %profit (65000- 64300)/ 64300*100 =1.08
    Required ratio = 1.80 : 1.08 = 5 : 3

     


Related posts

Leave a Comment