# Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 47

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled onÂ 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.Â

Directions(1-5): Find the next term of the series.

1. 2, 8, 26, ?, 242
50
70
100
60
80
Option E
2, 8, 26, ?, 242
2 Ã— 3 + 2 = 6 + 2 = 8
8 Ã— 3 + 2 = 24 + 2 = 26
26 Ã— 3 + 2 = 78 + 2 = 80
80 Ã— 3 + 2 = 240 + 2 = 242

2. 14, 12, 21, 59, 231, 1149, ?
6254
6887
6060
6850
6666
Option B
14, 12, 21, 59, 231, 1149, ?
14 Ã— 1 – 2 = 14 – 2 = 12
12 Ã— 2 – 3 = 24 – 3 = 21
21 Ã— 3 – 4 = 63 – 4 = 59
59 Ã— 4 – 5 = 236 – 5 = 231
231 Ã— 5 – 6 = 1155 – 6 = 1149
? = 1149 Ã— 6 – 7 = 6894 – 7 = 6887

3. 990,504,210,60,?
20
6
12
8
10
Option B
990,504,210,60,?
990 = (10)^3 â€“ 10
504 = (8)^3 â€“ 8
210 = (6)^3 â€“ 6
60 = (4)^3 â€“ 4
? = (2)^3 â€“ 2 = 6

4. 15,69,187,393,?
692
655
700
711
725
Option D
15,69,187,393,?
15 = (4)^2 *1 -1
69 =(6)^2 *2 â€“ 3
187 = (8)^2 *3 â€“ 5
393 = (10)^2 *4 â€“ 7
? = (12)^2 *5 â€“ 9 = 711

5. 6,30,188,1514,?
15544
15152
13450
14599
15122
Option B
6,30,188,1514,?
6*4+6 =30
30*6+8 =188
188*8+10 = 1514
1514*10+12 = 15152

6. Directions(6-10):
Total number of cars sold by a company in six cities is 90000. Given
pie-chart shows the percentage distribution of these cars sold in these cities. The table shows the proportion of three models among those cars sold.

7. What is the difference between M1 cars sold in City D and City E?
2205
2345
2455
2184
2244
Option D
T(D) = 90000 *16.8/100 * 4/9 = 6720
T(E) = 90000 *12.6/100 * 2/5 = 4536
Difference = 6720 – 4536 = 2184

8. What is the total number of M2 cars sold in all cities together?
31555
32540
35660
30000
33427
Option A
Total number
= 90000/100[14.3*7/18 + 16.2*5/9 + 18.4*3/10 + 16.8*3/9 + 12.6*2/5 + 21.7*2/10] = 5005 + 8100 + 4968 + 5040 + 4536 + 3906 = 31555

9. What is the ratio of the total number of cars sold in City C to the total number of M2 cars sold in City D?
19:11
21:17
13:5
23:7
11:9
Option D
Total(C) = 90000/100 Ã— 18.4 = 16560
M2-D = 90000/100*16.8*3/9 = 5040
Ratio = 16560/5040 = 23:7

10. The number of M1 cars sold in City D is approximately what percentage of the total number of M3 cars sold in City A?
200%
235%
222%
252%
288%
Option B
M1-D = 90000*16.8/100*4/9 = 6720
M3-A = 90000*14.3/100*4/18 = 2860
Required % = 6720/2860*100 = 234.96 = 235%

11. Total number of cars sold in City F is approximately what percentage more than the total number of cars sold in City B?
44
54
34
64
74
Option C
Total-F = 90000/100 Ã— 21.7 = 19530
Total-B = 90000/100 Ã— 16.2 = 14580
Required % =(19530 – 14580)/14580*100 =495000/14580 = 33.95 == 34

## 16 Thoughts to “Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 47”

1. 959656 211945When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with the same comment. Possibly there is by any means you may get rid of me from that service? Thanks! 318568

2. I’ve read a few excellent stuff here. Definitely price
bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you place to
create this sort of great informative web site.

3. Good information. Lucky me I recently found
your blog by accident (stumbleupon). I have bookmarked it
for later!

4. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at
a fair price? Thanks, I appreciate it!

5. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
It will always be useful to read through articles from other writers and use something from other web sites.

slow for me. Is anyone else having this issue or is it a
issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem
still exists.

7. I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
A few of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.

Do you have any suggestions to help fix this problem?

subject. I love all the points you’ve made.

What host are you using? Can I get your affiliate

10. Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us
so I came to look it over. I’m definitely loving the information.
I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Fantastic blog and superb design and style.

11. Somebody necessarily help to make seriously posts I’d
state. That is the first time I frequented your website page and to
this point? I amazed with the research you made to make this particular put up amazing.
Excellent activity!

12. Wow, that’s what I was searching for, what a data! existing here at
this website, thanks admin of this website.

13. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll
just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
Do you have any helpful hints for inexperienced
blog writers? I’d really appreciate it.

14. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
you would have some experience with something like this.