Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 48

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the relation between x and y and choose a correct option.

  1. I. 6x2 + 77x + 121 = 0
    II. y2 + 9y – 22 = 0

    y>x
    x=y or relation cannot be established.
    y>=x
    x>y
    x>=y
    Option B
    I. 6x2 + 77x + 121 = 0
    => 6x2 + 66x + 11x + 121 = 0
    => 6x (x + 11) + 11 (x + 11) = 0
    => (x + 11) (6x + 11) = 0
    => x = – 11 or – 11/6
    II. y2 + 11y – 2y – 22 = 0
    =>y (y + 11) – 2 (y + 11) = 0
    =>(y – 2) (y + 11) = 0
    =>y = 2 or -11
    x=y or relation cannot be established.

     

  2. I. 16x2 + 8x – 15 = 0
    II. 4y2 + 29y + 30 = 0

    x=y or relation cannot be established.
    y>=x
    x>y
    x>=y
    y>x
    Option D
    I. 16x2 + 8x – 15 = 0
    =>16x2 + 8x – 15 = 0
    =>16x2 + 20x – 12x – 15 = 0
    =>x = -5/4, 3/4
    II. 4y2 + 29y + 30 = 0
    =>4y2 + 29y + 30 = 0
    =>4y2 + 24y + 5y + 30 = 0
    =>y = -6, -5/4
    x ≥ y

     

  3. I. 3x2 + 23x + 30 = 0
    II. 3y2 – 4y – 4 = 0

    x>y
    x>=y
    x=y or relation cannot be established.
    y>x
    y>=x
    Option D
    I. 3x2 + 23x + 30 = 0
    => 3x2 + 23x + 30 = 0
    => 3x2 + 18x + 5x + 30 = 0
    => x = -5/3, -6
    II. 3y2 – 4y – 4 = 0
    => 3y2 – 4y – 4 = 0
    => 3y2 – 6y + 2y – 4 = 0
    => y = 2, -2/3
    x < y

     

  4. I. 5x2 – 36x – 32 = 0
    II. 3y2 – 17y – 6 = 0

    x>=y
    x>y
    y>=x
    y>x
    x=y or relation cannot be established.
    Option E
    I. 5x2 – 36x – 32 = 0
    =>5x2 – 36x – 32 = 0
    =>5x2 + 4x – 40x – 32 = 0
    => x = -4/5, 8
    II. 3y2 – 17y – 6 = 0
    =>3y2 – 17y – 6 = 0
    => 3y2 + y – 18y – 6 = 0
    => y= -1/3, 6
    x = y or relation cannot be established

     

  5. I. 3x2 + 20x + 32 = 0
    II. 3y2 – 4y – 4 = 0

    y>x
    x=y or relation cannot be established.
    y>=x
    x>=y
    x>y
    Option A
    I. 3x2 + 20x + 32 = 0
    =>3x2 + 20x + 32 = 0
    =>3x2 + 12x + 8x + 32 = 0
    =>x = -4, -8/3
    II. 3y2 – 4y – 4 = 0
    =>3y2 – 4y – 4 = 0
    =>3y2 – 6y + 2y – 4 = 0
    => y = -2/3, 2
    x < y

     

  6. A sum was put at simple interest at a certain rate for 3 yr. Had it been put at 1% higher rate, it would have fetched Rs 5100 more. Find the sum.
    Rs 1,10,000
    Rs 1,20,000
    Rs 1,70,000
    Rs 1,30,000
    Rs 1,50,000
    Option C
    Simple interest for 1 yr = 5100/3 = Rs 1700
    1% of sum 1700
    Sum = 1700 * 100 = Rs 1,70,000

     

  7. A shopkeeper buys 144 items at 90 paise each. On the way 20 items broken. He sells the remainder at Rs.1.20 each. His gain percent correct to one decimal place.
    14.81%
    14.61%
    17.21%
    13.20%
    15.11%
    Option A
    20 items are broken out of 144.
    CP of 124 items = 144*90/100 = Rs.129.6
    Total SP = 1.2*124 = Rs.148.8
    Gain% = [148.8 – 129.6]/129.6 *100 = 14.81%

     

  8. A man gave 50% of his savings of Rs. 84,100 to his wife and divided the remaining sum among his two sons A and B of 15 and 13 years old of age resp. He divided it in such a way that each of his sons, when they attain the age of 18 years , would receive the same amount at 5% compound interest per annum. Find the share of B.
    Rs.10,000
    Rs.80,000
    Rs.20,000
    Rs.50,000
    Rs.60,000
    Option C
    50% of savings = 50/100*84100 = Rs.42050
    Difference of their ages = 2 years
    Rate = 5%
    Ratio of shares = A:B = (21/20)^2 = 441/400
    B’s share = 42050/841*400 = Rs.20,000

     

  9. A trader buys goods at 20% discount on marked price. If he wants to make a profit of 25% after allowing a discount of 20% , by what percent should his marked price be greater than the original marked price?
    35%
    10%
    15%
    25%
    40%
    Option D
    Let the original price be 100x.
    cost price = 80% of 100x = 80x
    Profit 25% selling price = 125/100*80x = 100x
    Allowed discount = 20%
    Trader’s market price = 100x/80*100 = 125
    Required % = [125x-100x]/100x*100 = 25%

     

  10. Average age of A,B and C is 84 years. When D joins them the average age becomes 80 years. A new person E, whose age is 4 years more than D, replaces A and the average of B,C,D and E becomes 78 years. What is the age of A?
    60 years
    40 years
    80 years
    90 years
    50 years
    Option C
    A+B+C = 3*84 = 252 years
    A+B+C+D = 80*4 = 320 years
    D’s age = 320 – 252 = 68 years
    E’s age = 68 + 4 = 72 years
    B+C+D+E = 78*4 = 312 years
    B+C = 312 – 68 – 72 =172 years
    A’s age = 252 – 172 = 80 years

     


Related posts

Leave a Comment