Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 49

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): What approximate value will come in place of question mark ‘?’ in the given questions.

  1. [(18)^2 /4] + (? – 40) = 79.96
    20
    17
    39
    41
    28
    Option C
    [(18)^2 /4] + (? – 40) = 79.96
    => [324/4] + (?-40) = 80
    => 81 + ? – 40 = 80
    => ? = 39

     

  2. 14.98% of 1100 – 6.03^2 – ? = 299.88
    -100
    -111
    -75
    -171
    -90
    Option D
    14.98% of 1100 – 6.03^2 – ? = 299.88
    => 15% of 1100 – 36 – ? = 300
    => 165 – 36 – ? =300
    => ? = -171

     

  3. [1024.23 /3.82 + (12.02)^1.88 ]^1/2 * 13.21 = ?
    260
    200
    244
    201
    274
    Option A
    [1024.23 /3.82 + (12.02)^1.88 ]^1/2 * 13.21 = ?
    => [1024/4 + 144]^1/2 * 13.21 = ?
    => (256 + 144)^1/2 * 13 = ?
    => (400)^1/2 * 13 =?
    => ? = 20*13 = 260

     

  4. 812.16 – 126.99 * 5.002 + 89.56*2.02 = ?
    357
    450
    354
    225
    466
    Option A
    812.16 – 126.99 * 5.002 + 89.56*2.02 = ?
    => 812 – 127*5 + 90*2 = ?
    => 812 – 635 + 180 = ?
    => ? = 357

     

  5. [33.89 * 20.01 + (527.92)^1/2 – (14.88)^2.04]/[(25.02)^1.8 – 384.77] = ?
    3
    7
    4
    5
    2
    Option E
    [33.89 * 20.01 + (527.92)^1/2 – (14.88)^2.04]/[(25.02)^1.8 – 384.77] = ?
    => [34*20 + 23 – 225]/[625 – 385] => [680 + 23 – 225 ]/240
    => 2

     

  6. Directions(6-10): The following pie-chart shows the percentage distribution of total
    population of six cities, and the table shows the percentage of males among them.
    (Total population of City F = 1526000).

  7. What is the difference between the male and the female population of City B?
    45000
    42560
    38995
    33550
    49280
    Option E
    TotalB = 7000000 × 11/100 = 770000
    Males are 53.2%,
    so females = 100 – 53.2 = 46.8%
    Diff = 53.2 – 46.8 = 6.4%
    Required answer = 770000 × 6.4/100 = 49280

     

  8. What is the total number of females in City A?
    746214
    588900
    775500
    655255
    828900
    Option A
    Total number of people in all six cities
    =1526000 * 100/21 = 7266666.67
    Total population of City A = 7266666.67 × 21/100 = 1526000
    MaleA = 1526000 × 51.1/100 = 779786
    FemaleA = 1470000 – 779786= 746214

     

  9. What is the total number of males in all six cities together?
    5227455
    4555500
    3560078
    4478250
    3606820
    Option E
    Total males
    = 7000000/100*100 {21 × 51.1 + 11 × 53.2 + 24 × 52.9 + 15 × 53.8 + 7 × 47.9 + 22 × 49.2}
    = 700 {1073.1 + 585.2 + 1269.6 + 807 + 335.3 + 1082.4}
    = 700 × 5151.08 = 3606820

     

  10. The female population of City F is approximately what percentage of the female population of City E?
    199.8%
    222.2%
    148.9%
    322.32%
    233.4%
    Option D
    FemaleE = 7000000 *7/100* (100 – 49.2)/100
    = 700 × 7 × 50.8 = 248920
    FemaleF = 7000000 *22/100* (100-47.9)/100
    = 700 × 22 × 52.1 = 802340
    Required % = 802340/248920 ×100 = 322.32%

     

  11. The total number of females in all six cities together is what percentage of the total population of all six cities together? (Answer in approximate value)
    72.2%
    55.5%
    60.5%
    48.5%
    54.4%
    Option D
    Total population in all six cities = 7000000
    Total females in all six cities = 7000000 – 3606820 = 3393180
    Required % = 3393180/7000000*100
    = 48.474 == 48.5%

     


Related posts

Leave a Comment