Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 50

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the missing term of the given series.

  1. 20, 21, 25, 34, 50, ?, 111
    60
    75
    50
    77
    85
    Option B
    20, 21, 25, 34, 50, ?, 111
    20 + 1^2 = 21
    21 + 2^2 = 25
    25 + 3^2 = 34
    34 + 4^2 = 50
    50 + 5^2 = 75

     

  2. 600, 125, 30, ?, 7.2, 6.44, 6.288
    11
    44
    22
    33
    88
    Option A
    600, 125, 30, ?, 7.2, 6.44, 6.288
    600/5 + 5 = 125
    125/5 + 5 = 30
    30/5+ 5 = 11
    11/5 + 5 = 7.2

     

  3. 12, 15, 36, ?, 480, 2415, 14508
    121
    110
    154
    183
    117
    Option E
    12, 15, 36, ?, 480, 2415, 14508
    12 × 1 + 3 × 1 = 15
    15 × 2 + 3 × 2 = 36
    36 × 3 + 3 × 3 = 117
    117 × 4 + 3 × 4 = 480
    480 × 5 + 3 × 5 = 2415

     

  4. 1, 2, 6, 21, 88, 445, ?
    2442
    2020
    2000
    2676
    2100
    Option D
    1, 2, 6, 21, 88, 445, ?
    1 × 1 + 1 = 2
    2 × 2 + 2 = 6
    6 × 3 + 3 = 21
    21 × 4 + 4 = 88
    88 × 5 + 5 = 445
    445 × 6 + 6 = 2676

     

  5. 50, 60, 75, 97.5, ?, 184.275, 267.19875
    101.156
    131.625
    90.311
    111.425
    88.151
    Option B
    50, 60, 75, 97.5, ?, 184.275, 267.19875
    50 × 1.2 = 60
    60 × 1.25 = 75
    75 × 1.3 = 97.5
    97.5 × 1.35 = 131.625
    131.625 × 1.4 = 184.275

     

  6. Peter got 30% of the maximum marks in an examination and failed by 10 marks. However, Paul who took the same examination got 40% of the total marks and got 15 more than the passing marks in the examination. What were the passing marks in the examination ?
    95
    55
    85
    65
    75
    Option C
    Let the maximum marks be x.
    Then, x × 30% + 10 = x × 40% – 15
    =>x × 10% = 25
    => x = 250
    Passing marks = 250 × 30/100 + 10 = 85

     

  7. Rubina decided to donate 16% of her monthly salary to an NGO. On the day of donation she changed her mind and donated Rs. 6,567 which was 75% of what she had decided earlier. How much is Rubina’s monthly salary ?
    Rs. 31525
    Rs. 54725
    Rs. 44220
    Rs. 34720
    Rs. 40025
    Option B
    Let Rubina’s monthly salary be Rs. x.
    According to the question, 75% of 16% of x = 6567
    =>x ×16/100 × 75/100 = 6567
    => x = 6567*100*100/16*75 = Rs. 54725

     

  8. A car covers a distance of 528 km. in a certain time at a speed of 66 km./hr. How much distance would a truck cover at an average speed which is 24 km hr. less than that of the speed of the car in time which is 7 hours more than that taken by the car?
    480 km
    400 km
    500 km
    630 km
    330 km
    Option D
    Case I:
    Time taken by car = 528/66 = 8 hours
    Case II:
    Time =15 hours
    Speed = 66 – 24 = 42 kmph
    Distance covered by truck = Speed × Time
    = 15 × 42 = 630 km

     

  9. 15 men can complete a work in 210 days. They started the work but at the end of 10 days 15 additional men, with double efficiency, were inducted. How many days in all did they take to finish the work ?
    42(2/7)days
    56(2/5)days
    65(4/3)days
    76(2/3)days
    55(1/3)days
    Option D
    Total time taken to finish the work
    = 10 + 15(210-12)/(15+15*2)
    = 10 + 15*200/45 =10 +200/3
    = 76(2/3)days

     

  10. A sum of Rs. 2200 is invested at two different rates of interest. The difference between the interests got after 4 years is Rs. 202.40. What is the difference between the rates of interest ?
    4.1% per annum
    6.2% per annum
    3.3% per annum
    5.0% per annum
    2.3% per annum
    Option E
    If the rates of interest be r1 and r2% per annum,
    then [2200 *4(r1-r2)]/100
    = 202.40
    => r1-r2 = 202.40*100/2200*4 = 2.3% per annum

     


Related posts

Leave a Comment