Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 55

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 2, 3, 10.5, 57.75, ?
    132.105
    213.122
    433.125
    203.512
    330.033
    Option C
    2, 3, 10.5, 57.75, ?
    2 × 1.5 = 3
    3 × 3.5 = 10.5
    10.5 × 5.5 = 57.75
    57.75 × 7.5 = 433.125

     

  2. ? ,57, 1083, 20577, 390963
    4
    7
    3
    9
    2
    Option C
    ? ,57, 1083, 20577, 390963
    3 × 19 = 57
    57 × 19 = 1083
    1083 × 19 = 20577
    20577 × 19 = 390963

     

  3. 120, 116, ? ,91, 66, 30
    90
    120
    85
    107
    100
    Option D
    120, 116, ? ,91, 66, 30
    The differences are 2^ 2 , 3^ 2 , 4^ 2 , 5 ^2 , 6 ^2

     

  4. 30, 38, ?, 68 ,92 ,122
    50
    60
    40
    30
    70
    Option A
    30, 38, ?, 68 ,92 ,122
    30+(3+5)=38
    38+(5+7)=50
    50+(7+11)=68

     

  5. 2 ,10 ,34, 82, ?
    155
    110
    144
    130
    162
    Option E
    2 ,10 ,34, 82, ?
    2 + 2 × 4 = 10
    10 + 4 × 6 = 34
    34 + 6 × 8 = 82
    82 + 8 × 10 = 162

     

  6. Directions(6-10): Study the graph and answer accordingly. The below graph shows the population of different villages (in thousands).

    The following table shows the ratio between male and female also for ratio between illiterate to literate.

  7. Find the difference between the total number of illiterates to the total number of literates from all the villages.
    18000
    14000
    11000
    17000
    12000
    Option D
    Total number of literate=61000
    Total number of literate=44000
    Difference=17000

     

  8. Village Z is nearer to village B. And the village Z has a population, which is 20% of the total population of all the villages together and the female population of village Z is twice that of female population of village C. Then find the male population in village Z.
    1100
    1202
    1000
    1350
    1244
    Option C
    Total population=105000 Village Z
    = 20 /100 × 105000
    = 21000
    Female population of village Z = 20000
    Male=21000-20000=1000
    Total population=105000 Village Z= 20 /100 × 105000 = 21000
    Female population of village Z = 20000
    Male=21000-20000=1000

     

  9. Find the ratio between the number of females in village A to the number of literates in village C?
    7:5
    11:15
    10:3
    12:7
    13:17
    Option C
    Number of female in village A=10000
    Number of literate in village C=3000
    Required ratio =10000:3000 =10:3

     

  10. what percentage of Males is more than that of females in all the villages?
    33.33%.
    47.04%.
    25.11%.
    23.51%.
    42.32%.
    Option A
    Total number of male=60000
    Total number of female=45000
    Percentage more=15000/ 45000 × 100 = 33.33%.

     

  11. Find the total number of males in Village A, C and D?
    40000
    20000
    60000
    30000
    70000
    Option A
    Total number of males in village A=10000
    Male in village C=5000
    Male in village D=25000
    Total=40000

     


Related posts

Leave a Comment