Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 58

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the next term of the series.

  1. 13,26,22,132,124,?
    1420
    1212
    1000
    1324
    1240
    Option E
    13,26,22,132,124,?
    13*2 = 26
    26-4 = 22
    22*6 = 132
    132-8 =124
    124*10 =1240

     

  2. 242,243,240,265,258,339,?
    350
    328
    320
    303
    340
    Option B
    242,243,240,265,258,339,?
    242 +1^2 = 243
    243 – 3 = 240
    240 + 5^2 = 265
    265 – 7 = 258
    258 + 9^2 = 339
    339 – 11 = 328

     

  3. 1,2,6,30,210,?
    2525
    2200
    2310
    2112
    2002
    Option C
    1,2,6,30,210,?
    1*2 =2
    2*3 =6
    6*5=30
    30*7 =210
    210*11 = 2310

     

  4. 13,15,31,33,57,?
    62
    50
    48
    42
    59
    Option E
    13,15,31,33,57,?
    (4*3)+(2-1)=13
    (5*4)-(3+2)=15
    (6*5)+(4-3)=31
    (7*6)-(5+4)=33
    (8*7)+(6-5)=57
    (9*8)-(7+6)=59

     

  5. 16,22,40,70,112,166,?
    200
    220
    222
    232
    202
    Option D
    16,22,40,70,112,166,?
    16+6*(0+1)=22
    22+6*(1+2)=40
    40+6*(2+3)=70
    70+6*(3+4)=112
    112+6*(4+5)=166
    166+6*(5+6)=232

     

  6. Paul lent an amount of Rs.16500 to his friends namely karisma, sonam, Diandra in the ratio 5:3:7 with the rate of interest 6%, 4% and 3% respectively. Find the total interest received by Paul at the end of 2 years in Rs.
    Rs.1450
    Rs.1386
    Rs.1250
    Rs.1440
    Rs.1550
    Option B
    Interest from karisma=[5500×6×2]/ 100 = 660
    Interest from Sonam=[3300×4×2]/ 100 = 264
    Interest from Diandra=[7700×3×2]/ 100 = 462
    Total interest=660+264+462 = Rs.1386

     

  7. The cost incurred for fencing the boundary of a rectangular path at Rs. 6 per m is Rs.1608. The ratio of the length to the breadth of the rectangular park is 36:31. A path of 3 m has been made outside of the park along its boundary. Find the cost of paving the path at Rs.7 per sq. m.
    Rs.8280
    Rs.5880
    Rs.6670
    Rs.5500
    Rs.7200
    Option B
    Perimeter of the park = 1608/6 = 268 m
    Now, 2(36x+31x) = 268
    => x= 2
    Length of the park = 72 m
    Breadth of the park = 62 m
    Area of the path = 78 * 68 – 72 * 62 = 840 sq. m
    Required cost = 840*7 = Rs.5880

     

  8. To do a certain work B would take three times as long as A and C and C twice as long as A and B together. They together complete the work in 10 days. How long would A takes separately.
    30 days
    15 days
    20 days
    24 days
    12 days
    Option D
    B = (A+B+C)*(3+1) = 10*4 = 40
    C = (A+B+C)*(2+1) = 10*3 = 30
    A = 1/10 – (1/40+1/30) = 1/24
    A takes 24 days .

     

  9. A tank is fitted with 8 pipes, some of which that fill the tank and others that empty the tank. Each of the pipes that fills the tank fills it in 8 hours, while each of those that empty the tank empties it in 6 hours. If all the pipes are kept open when the tank is full, it will take 6 hours to drain the tank. How many pipes are there to fill the tank?
    6
    4
    8
    2
    10
    Option B
    Pipes to fill the tank = x
    Pipes to empty the tank = 8-x
    Now, x/8 – (8-x)/6 = – 1/6
    => x = 4

     

  10. P and Q sit in a ring arrangement with 10 persons. What is the probability that P and Q will sit together?
    9/13
    3/7
    8/15
    2/11
    3/10
    Option D
    n(S)= number of ways of sitting 12 persons at round table: =(12-1)!=11! Since, two persons will be always together, then number of persons: =10+1=11
    So, 11 persons will be seated in (11-1)!=10! ways at round table and 2 particular persons will be seated in 2! ways.
    n(A)= The number of ways in which two persons always sit together =10!×2
    So, probability = 10!*2!/11!= 2/11

     


Related posts

Leave a Comment