Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 67

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): What will come in place of question mark “?” in the given number series.

  1. 6,30,188,1514,?
    15115
    11225
    10052
    15000
    15152
    Option E
    6,30,188,1514,?
    6*4+6 =30
    30*6+8 = 188
    188*8+10 = 1514
    1514*10+12 = 15152

     

  2. 628,160,44,16,10,?
    7.2
    5.2
    9.5
    8.2
    7.4
    Option C
    628,160,44,16,10,?
    628/4+3 = 160
    160/4+4 = 44
    44/4+5 = 16
    16/4+6 = 10
    10/4+7 = 9.5

     

  3. 5,6,?,45,184,925
    10
    14
    20
    23
    5
    Option B
    5,6,?,45,184,925
    5*1+1 = 6
    6*2+2 = 14
    14*3+3 = 45
    45*4+4 = 184
    184*5+5 = 925

     

  4. 990,504,210,60,?
    6
    11
    8
    14
    20
    Option A
    990,504,210,60,?
    (10)^3 – 10 = 990
    (8)^3 – 8 = 504
    (6)^3 – 6 = 210
    (4)^3 – 4 = 60
    (2)^3 – 2 = 6

     

  5. 4,17,38,67,?
    141
    111
    119
    104
    121
    Option D
    4,17,38,67,?
    4 = 2*3 – 2
    17 = 4*5 – 3
    38 = 6*7 – 4
    67 = 8*9 – 5
    ? = 10*11 – 6 = 104

     

  6. Directions(6-10):Study the following information and answer the questions that follow :
    THE GRAPH GIVEN BELOW REPRESENTS THE PRODUCTION (IN TONNES) AND
    SALES (IN TONNES) FOR BOTH THE COMPANIES A & B FROM 2006-2011.

    The table given below represents the respective ratio of the production (in tonnes) of Company
    A to the production (in tonnes) of Company B. and the respective ratio of the sales (in tonnes) of
    Company A to the sales (in tonnes) of Company B.

  7. What is the respective ratio of production of Company B (in tonnes) in the year 2006 to production of Company B (in tonnes) in the year 2008 ?
    5:19
    4:13
    9:10
    5:12
    7:11
    Option D
    Production of Company B in the year 2006.
    = 750*(4/9) = 3000/9
    Production of Company B in the year 2008 = 600*(4/3) = 800
    Ratio = 5:12

     

  8. What is the average production of both the Companies A and B (in tonnes) from all the years ?
    675
    600
    575
    472
    305
    Option A
    Average production of Company B
    = [750 + 800 + 600 + 550 + 700 + 650]/6
    = 4050/6 = 675

     

  9. The sales of Company A in the year 2009 was approximately what percent of the production of Company A in the same year?
    102%
    144%
    111%
    132%
    122%
    Option E
    Sales of Company A in year 2009 = 400*(4/5)
    = 320 Production of Company A in year 2009 = 550*(11/23) = 263
    Required % = 320/263*100 = 121.67 == 122%

     

  10. What is the respective ratio of the total production (in tonnes) of Company A to the total sales (in tonnes) of Company A?
    81: 53
    81: 55
    91: 57
    87: 75
    77: 43
    Option B
    Required ratio = Total Production of Company A/Total Sales of Company A
    = 4050/2750 = 81/55 = 81: 55

     

  11. What is the approximate percentage increase in the production of Company A (in tonnes) from the year 2009 to the production of Company A (in tonnes) in the year 2010 ?
    20%
    27%
    30%
    25%
    13%
    Option B
    Production of Company A in year 2009 = 550
    Production of Company A in year 2010 = 700
    Required % = {(700 – 550)/550} 100 = 150/550*100 == 27%

     


Related posts

Leave a Comment