Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 73

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the wrong term of the given series.

  1. 3, 5, 12 ,38 ,154 ,914, 4634
    12
    5
    914
    3
    154
    Option C
    3, 5, 12 ,38 ,154 ,914, 4634
    3 × 1 + 2 = 5
    5 × 2 + 2 = 12
    12 × 3 + 2 = 38
    38 × 4 + 2 = 154
    154 × 5 + 2 = 772

     

  2. 160, 80 ,120, 180, 1050 ,4725 ,25987.5
    180
    80
    4725
    120
    1050
    Option A
    160, 80 ,120, 180, 1050 ,4725 ,25987.5
    160 × 0.5 = 80
    80 × 1.5 = 120
    120 × 2.5 = 300
    300 × 3.5 = 1050
    1050 × 4.5 = 4725
    4725 × 5.5 = 25987.5

     

  3. 214, 18 ,162 ,62, 143, 90, 106
    90
    62
    162
    214
    143
    Option E
    214, 18 ,162 ,62, 143, 90, 106
    214 – (14)^2 = 18
    18 + (12)^2 = 162
    162 – (10)^2 = 62
    62 + (8)^2 = 126
    126 – (6)^2 = 90
    90 + (4)^2 = 106

     

  4. 3 ,4, 10 ,34, 136, 685, 4116
    4
    10
    3
    34
    685
    Option D
    3 ,4, 10 ,34, 136, 685, 4116
    3 × 1 + 1 = 4
    4 × 2 + 2 = 10
    10 × 3 + 3 = 33
    33 × 4 + 4 = 136
    136 × 5 + 5 = 685
    685 × 6 + 6 = 4116

     

  5. 2 ,3 ,7, 13 ,26, 47, 78
    7
    25
    13
    78
    3
    Option A
    2 ,3 ,7, 13 ,25, 47, 78
    2 + 1^2 – 0 = 3
    3 + 2^2 – 1 = 6
    6 + 3^2 – 2 = 13
    13 + 4^2 – 3 = 26
    26 + 5^2 – 4 = 47
    47 + 6^2 – 5 = 78

     

  6. Directions(6-10): Answer the following questions based on the given graph:
    In the line graph the prices (in thousands) of four types of tile M, N, O, P
    respectively are given for different years.

  7. Which type of tiles shows the maximum percentage increase in the price over the given period?
    300%
    200%
    400%
    100%
    500%
    Option E
    The graph shows that the price of M and N type tiles decreases over the period.
    Now, for O type tiles the percentage increase from 2006 to 2012 = (200 – 150)/150* 100
    For P type tiles the percentage increase from 2006 to 2012 = (300 – 50)/50*100 = 250/50*100 = 500%

     

  8. In which year is the average price of all four types of tiles the minimum?
    2010
    2008
    2007
    2006
    2011
    Option B
    Average price of all tiles in 2006
    = 1/4(50 + 150 + 250 + 300) = 187.5
    Average price of all tiles in 2007 =1/4(100 + 200 + 350 + 400) = 262.5
    Average price of all tiles in 2008 =1/4(50 + 150 + 200 + 250) = 162.5
    Average price of all tiles in 2009 =1/4(100 + 150 + 300 + 350) = 225
    Average price of all tiles in 2010 =1/4(100 + 200 + 250 + 300) = 212.5
    Average price of all tiles in 2011 =1/4(50 + 100 + 250 + 350) = 187.5
    Average price of all tiles in 2012 = 1/4(150 + 200 + 250 + 300) = 225
    In 2008, the average price of all four types of tiles is the minimum.

     

  9. Total price of all four types of tiles in 2012 is what per cent more or less than the total price of all four types of tiles in 2009?
    2%
    4%
    6%
    0%
    7%
    Option D
    Total price of all four types of tiles in 2012
    = (150 + 200 + 250 + 300) = 900
    Total price of all four types of tiles in 2009 = (100 + 150 + 300 + 350) = 900
    Both are equal, so the required percentage is 0%.

     

  10. What is the ratio of the price of tiles O-Type in 2008 to that of tiles P-Type in 2010?
    2:5
    3:5
    1:3
    7:9
    4:5
    Option E
    Required ratio
    = Price of O type tiles in 2008/Price of P type tiles in 2010
    = 200/250 = 4 : 5

     

  11. Which type of tiles shows the maximum average price over the years?
    N-Type
    P-Type
    Cannot be determined.
    M-Type
    None of these
    Option A
    Average price of M-Type during 2006 to 2012
    = 1/7(250 + 400 + 50 + 150 + 200 + 50 + 150) = 1250/7 = 178.57
    Average price of N during 2006 to 2012 = 1/7{300 + 350 + 250 + 350 + 300 + 350 + 250) = 2150/7 = 307.14
    Average price of O during 2006 to 2012 = 1/7(150 + 100 + 200 + 300 + 100 + 250 + 200) = 1300/7 = 185.714
    Average price of P during 2006 to 2012 = 1/7 (50 + 200 + 150 + 100 + 250 + 100 + 300) = 164.28
    Thus, N type of tiles’ show the maximum average price during 2006 to 2012.

     


Related posts

Leave a Comment