Quant Test for SBI PO Prelims Exam set – 01

Directions(1-5): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  1. 15, 21, 33, 51, 75, ?
    74
    88
    95
    91
    105
    Option E
    15 + 6 × 1 = 21
    21 + 6 × 2 = 33
    33 + 6 × 3 = 51
    51 + 6 × 4 = 75
    75 + 6 × 5 = 105

     

  2. 4, 11, 25, 53, 109, ?
    200
    252
    221
    233
    242
    Option C
    4 +1 × 7 = 11
    11 + 2 × 7 = 25
    25 + 4 × 7 = 53
    53 + 8 × 7 = 109
    109 + 16 × 7 = 109 + 112 = 221

     

  3. 11, 15, 31, 67, 131, ?
    222
    240
    231
    267
    255
    Option C
    11 + 22 = 11 + 4 = 15
    15 + 4^2 = 15 + 16 = 31
    31 + 6^2 = 31 + 36 = 67
    67 + 8^2 = 67 + 64 = 131
    131 + 10^2 = 131 + 100 = 231

     

  4. 5, 7, 13, 25, 45, ?
    60
    75
    62
    70
    81
    Option B
    5 + 1 × 2 = 7
    7 + 2 × 3 = 13
    13 + 3 × 4 = 25
    25 + 4 × 5 = 45
    45 + 5 × 6 = 75

     

  5. 483, 471, 435, 375, 291, ?
    174
    159
    190
    183
    164
    Option D
    483 – 1 × 12 = 483 – 12 = 471
    471 – 3 × 12 = 471 – 36 = 435
    435 – 5 × 12 = 435 – 60 = 375
    375 – 7 × 12 = 375 – 84 = 291
    291 – 9 × 12 = 291 – 108 = 183

     

  6. Tap A and B can fill a tank in (3x+3) hours and (4x+6) hours resp. Tap A is 50% more efficient than tap B. What is the value of x?
    6
    7
    5
    2
    3
    Option E
    (3x+3)*1.5 = 4x+6
    =>x = 3

     

  7. A shopkeeper bought a table and a chair for Rs.1500. He sold table at a profit of 25% and chair at a loss of 25%. If in the whole transaction he made neither profit nor loss. Find the cost price of chair.
    Rs.750
    Rs.777
    Rs.744
    Rs.720
    Rs.765
    Option A
    Let the CP of table be x.
    And CP of chair be (1500 -x)
    Now, 1.25x+0.75(1500-x) = 1500
    =>x = 750
    CP of chair = Rs.750

     

  8. Ram divided Rs.5700 among his three children P,Q and R such that P received 25% more than Q and R received 40% less than Q. What is the share of R?
    1200
    1238
    1440
    1522
    1671
    Option A
    Let the amount received by Q be Rs.x and by P be Rs.1.25x.
    x+1.25x +0.6x = 5700
    =>x = 2000
    Amount received by R = 0.6*2000 = 1200

     

  9. The average marks obtained by X,Y and Z is 56. The marks obtained by X and Y is 52. The ratio of marks obtained by X and Z is 5:8 resp. Find the marks obtained by Y.
    50
    70
    64
    48
    68
    Option C
    Total marks = 56*3 = 168
    Total marks obtained by X and Y = 52*2 = 104
    Marks obtained by Z = 168-104 = 64
    By Y = 64/8*5 = 40
    By X = 104-40 = 64

     

  10. Sashi spends 25% and 20% of her income on rent and food resp. She spends 40% of the remaining income on clothes and thereby saves Rs.3465. Find the income.
    Rs.1500
    Rs.14000
    Rs.13200
    Rs.10500
    Rs.11200
    Option D
    Let the income be Rs.100
    Amount spend on rent and food = (25+20)% of 100x = Rs.45x
    Amount spend on clothes = 0.4(100x – 45x) = Rs.22x
    Now, 33x = 3465
    =>x = 105
    Income = Rs.10500

     


Related posts

Leave a Comment