# Quant Test for SBI PO Prelims Exam set – 04

Directions(1-5): Find the missing term ‘?’ of the following series.

1. 70000, 14000, 2800, ?, 112, 22.4
560
526
555
530
512
Option A
70000 / 5 = 14000
14000 / 5 = 2800
2800 / 5 = 560
560 / 5 = 112
112 / 5 = 22.4

2. 102, 99, 104, 97, 106, ?
70
85
91
95
88
Option D
102 – 3 = 99
99 + 5 = 104
104 – 7 = 97
97 + 9 = 106
106 – 11 = 95

3. 12, 33, 96, ?, 852, 2553
265
277
250
285
239
Option D
12 × 3 – 3 = 33
33 × 3 – 3 = 96
96 × 3 – 3 = 285
285 × 3 – 3 = 852

4. 4, 16, 36, 64, 100, ?
120
115
144
153
125
Option C
4 = 2^2
16 = 4^2
36 = 6^2
64 = 8^2
100 = 10^2
? = 12^2 = 144

5. 7413, 7422, 7440, ?, 7503, 7548
7574
7467
7252
7350
7440
Option B
7413 + 9 × 1 = 7422
7422 + 9 × 2 = 7440
7440 + 9 × 3 = 7467
7467 + 9 × 4 = 7503

6. Directions(6-10): Answer the questions based on the following information.
The graph shows the annual expenditure of a family on rent and education in different years. 7. If the average expenditure of family on rent in 2013, 2014 and 2015 taken together is Rs. 223000, find the expenditure of family on rent in 2015.
Rs.235000
Rs.250000
Rs.227000
Rs.200000
Rs.213000
Option E
Let the expenditure of family in 2015 on rent be Rs.x. Now,
216000 + 240000 + x = 223000*3
=>x = Rs.213000

8. If ratio of expenditure of family in 2012 on rent, education and food is 6:4:5 resp. find the expenditure of family on food in 2012.
Rs.140000
Rs.180000
Rs.160000
Rs.150000
Rs.130000
Option D
Expenditure of family on food in 2011 = (180000/6)*5
= Rs.150000

9. Find the ratio of expenditure of family on rent in 2014 to the expenditure of family on education in 2013?
5:4
2:3
7:6
9:5
4:9
Option D
Required ratio = 216000:120000 = 9:5

10. Total expenditure of family on rent 2010 and 2011 taken together is what percentage of the total expenditure of family on education in 2011 and 2012 taken together?
160%
125%
144%
135%
150%
Option D
Total expenditure of family on rent in 2010 and 2011 together = 120000+150000 = Rs.270000
On education in 2011 and 2012 = 80000+120000 = Rs.200000
Required% = (270000/200000)*100 = 135%

11. The average expenditure of family on rent in 2010,2012 and 2014 taken together is equal to the expenditure of family on education in which of the following year?
Rs.160000
Rs.170000
Rs.150000
Rs.190000
Rs.180000
Option E
Average expenditure of the family on rent
= (120000+180000+240000)/3 = Rs.180000

## 2 Thoughts to “Quant Test for SBI PO Prelims Exam set – 04”

1. how do you become a credit card processor

I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i?m glad to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not omit this website and give it a look on a relentless basis.

2. randonnée buggy martinique

I’m usually to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for brand new information.