Quant Test for SBI PO Prelims Exam set – 05

  1. The ratio of the speed of A to the speed of B is 3:4 resp. Both start at the same time and cover a distance of 13.5 km. If B covers the distance 15 minutes before A. Find the speed of A.
    19.2 km/hr.
    12.8 km/hr.
    13.5 km/hr.
    16.9 km/hr.
    11.1 km/hr.
    Option C
    Let the speed of A and B be 3x km/hr. and 4x km/hr. resp. Time taken by A and B be 4x hour and 3x hour resp.
    4x – 3x = 15/60
    =>x = 0.25
    Time taken by A = 4x = 1 hour Distance = 13.5 km
    Required speed of A = 13.5 km/hr.

     

  2. Monthly salaries of A and B are in the ratio of 4:5 resp. A saves 25% of his monthly salary. Monthly expenditure of A is how much percent less/more than the monthly expenditure of B who saves 20% of his monthly salary?
    30%
    29%
    20%
    25%
    15%
    Option D
    Monthly salary of A and B resp. = 0.75*4x = 3x and 0.80*5x = 4x
    Required% = (4x-3x)/4x*100 = 25%

     

  3. Average age of a group of 36 students is 28 years. If the average age of 24 students in the group is 31 years, find the average of the remaining students in the group.
    12 years
    22 years
    24 years
    18 years
    20 years
    Option B
    Sum of the ages of 36 students = 36*28 = 1008 years
    Sum of the ages of 24 students = 24*31 = 744 years
    Sum of the ages of the remaining 12 students =1008-744 = 264 years
    Average age = 264/12 = 22 years

     

  4. A shopkeeper sold a bicycle for Rs.7200 and earned a profit percent equal to the profit/loss percent earned when 32 pens are sold at the cost price of 48 pens. Find the cost price of the bicycle.
    Rs.3500
    Rs.4100
    Rs.4000
    Rs.3200
    Rs.4800
    Option E
    Let the CP of one pen be 10.
    CP of 32 pens = Rs.320
    SP of 32 pens = CP of 48 pens = Rs.480
    Profit% = (480-320)/320*100 = 50%
    CP of bicycle = 7200/1.5 = Rs.4800

     

  5. The length, breadth and height of a room in the ratio of 3:2:5 resp. If the cost of painting the four walls of the room at the rate of Rs.8/m^2 is Rs.6400 . Find the length of the room.
    14 m
    12 m
    10 m
    6 m
    8 m
    Option B
    Area of the four walls 6400/8 = 2*(3x+2x)*5x
    =>x = 4
    Length = 3x = 12 m

     

  6. Directions(6-10): What approximate value will come in place of question mark ‘?’ in the following questions.

  7. ? = 36.08 * (7.94^2 – 4*195.4^0.5)
    274
    288
    233
    250
    220
    Option B
    ? = 36.08 * (7.94^2 – 4*195.4^0.5)
    =>? = 36*(8^2 – 4*14)
    =>? = 36*(64 – 16)
    =>? = 36*8
    =>? = 288

     

  8. ? = {(104.03 – 34.97)+ (31.91 – 8.98 )} *4.99
    452
    448
    460
    420
    445
    Option C
    ? = {(104.03 – 34.97)+ (31.91 – 8.98 )} *4.99
    =>? = {(104- 35)+ (32-9)}*5
    => ? = (69+23)*5
    =>? = 460

     

  9. ?^2 = 1375.11 + 283.98 + 841.98 – (9.87)^2
    46
    35
    30
    50
    49
    Option E
    ?^2 = 1375.11 + 283.98 + 841.98 – (9.87)^2
    =>?^2 = 1375 +284 + 842 – 100
    => ?^2 = 2501 – 100
    =>?^2 = 2401
    =>? = 49

     

  10. ? = 42.98% of 49.97% of (45.12^2 – 5.100^2)
    460
    454
    425
    430
    441
    Option D
    ? = 42.98% of 49.97% of (45.12^2 – 5.100^2)
    =>? = 43% of 50% of (45^2 – 5^2)
    =>? = 43% of 50% of (2025 – 25)
    =>? = 430

     

  11. ? = (6^2 *4^2) / 2 + (2197)^1/3
    310
    329
    301
    323
    321
    Option C
    ? = (6^2 *4^2) / 2 + (2197)^1/3
    =>? = (36*16)/2 + 13
    =>? = 288+ 13
    =>? = 301

     


Related posts

Leave a Comment