Hello Aspirants

**State Bank of India (SBI)** is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled onÂ **1st, 7th & 8th of July 2018. **Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.Â

**Directions(1-5):** Find the next term of the series.

- 1401, 1402, 705, ?, 77
200150244250300Option C

1401, 1402, 705, ?, 77

1401/1+1^{2}= 1402

1402/2+2^{2}=705

705/3+3^{2}=244

244/4+4^{2}= 77 - 10, 6, 12, 35, ?, 591.75
129.5105.6112.5135.2100.5Option A

10, 6, 12, 35, ?, 591.75

10*0.5+1 = 6

6*1.5+3=12

12*2.5+5=35

35*3.5+7=129.5

129.5*4.5+9=591.75 - 390, 198, ?, 54, 30, 18
8012010098102Option E

390, 198, ?, 54, 30, 18

390-192=198

198-96=102

102-48=54

54-24=30

30-12=18 - 10, 77, 474, ?, 9556, 28683
23002050159023852045Option D

10, 77, 474, ?, 9556, 28683

10*7+7*1=77

77*6+6*2=474

474*5+5*3=2385

2385*4+4*4=9556

9556*3+3*5=28683 - 150, 50, 131, 67, 116, ?, 105
7080604050Option B

150, 50, 131, 67, 116, ?, 105

150 – 10^{2}= 50

50 + 9^{2}= 131

131 â€“ 8^{2}= 67

67 + 7^{2}= 116

116 – 6^{2}= 80

80 + 5^{2}=105 - A car covers a distance of 528 km. in a certain time at a speed of 66 km./hr. How much distance would a truck cover at an average speed which is 24 km hr. less than that of the speed of the car in time which is 7 hours more than that taken by the car ?
400 km630 km350 km450 km300 kmOption B

Time taken by car = 528/66 = 8 hours

Time =15 hours (given) Speed = 66 – 24 = 42 kmph

Distance covered by truck = Speed Ã— Time

= 15 Ã— 42 = 630 km - A water tank in the form of a cuboid has its base 20 m long, 7 m wide and 10 m deep. Initially, the tank is full but later when water is taken out of it, the level of water in the tank reduces by 2 m. Find the volume of the water left in the tank.
1335 cu. cm1100 cu. cm1450 cu. cm1120 cu. cm1200 cu. cmOption D

Given that,

Volume of the tank = l Ã— b Ã— h = 20 Ã— 7 Ã— (10 – 2) = 1120 cm^3 - Mixture of milk and water has been kept in two separate containers. Ratio of milk to water in one of the containers is 5 : 1 and that in the other container is 7 : 2. In that ratio the mixture of these two containes should be added together, so that the quantity of milk in the new mixture may become 80% ?
6:71:32:34:58:9Option C

Percentage of milk in first mixture = (5/6)*100 = (250/3)%

Percentage of milk in second mixture = (7/9)*100 = (700/9)%

Using Alligation method,

(250/3)———–(700/9)

———–80

(20/9)————–(10/3)

Required ratio = 2:3 - The population of a variety of tiny bush in an experimental field increased by 10% in the first year, increased by 8% in the second year but decreased by 10% in the third year. If the present number of bushes in the experimental field is 26730, then what was the number of variety of bushes in the beginning ?
2000023500212002450025000Option E

Let the beginning of the year variety of bushes is x, then x Ã— 1.1 Ã— 1.08 Ã— 0.9 = 26730

=> x = 26730/(1.1*1.08*0.9)

= 25000 - Ravi borrowed some money at the rate of 4 p.c.p.a. for the first three years, at the rate of 8 p.c.p.a. for the next two years and at the rate of 9 p.c.p.a. for the period beyond 5 years. If he pays a total simple interest of Rs 19,550 at the end of 7 years, how much money did he borrow ?
Rs. 40000Rs. 42500Rs. 62320Rs. 22400Rs. 50500Option B

If the amount borrowed be Rs. x,

then (x*4*3)/100 + (x*8*2)/100 + (x*9*2)/100 = 19550

=> 12x + 16x + 18x = 1955000

=> 46x = 1955000

=> x = 1955000/46

=> Rs. 42500

Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

My site addresses a lot of the same subjects as yours and I

think we could greatly benefit from each other.

If you are interested feel free to send me an email.

I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!