Hello Aspirants

**State Bank of India (SBI)** is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled onÂ **1st, 7th & 8th of July 2018. **Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.Â

**Directions(1-5):** Find the next term in the series.

- 2, 2, 8, 10, 28, ?
4046324550Option B

2,2,8,10,28,?

2*2-2 = 2

2*2+4=8

8*2-6=10

10*2+8=28

28*2-10=46 - 70, 38, 24,19,?
10.515.211.318.521.5Option D

70, 38, 24,19,?

70/2+3= 38

38/2+5=24

24/2+7= 19

19/2+9= 18.5 - 7.2, 10.4, 9.2, 14.4, ?
16.210.514.613.511.2Option E

7.2, 10.4, 9.2, 14.4, ?

7.2*2-4 = 10.4

10.4/2+4 = 9.2

9.2*2-4=14.4

14.4/2+4=11.2 - 19, 15, 26, 74, ?
250292300220250Option B

19, 15, 26, 74, ?

19 *1-4=15

15*2-4=26

26*3-4=74

74*4-4 = 292 - 8874, 7790, 6639, 5419, ?
41284500389042204000Option A

8874, 7790, 6639, 5419, ?

8874 â€“ (33)^{2}-5 = 7790

7790 â€“ (34)^{2}â€“ 5 = 6639

6639 â€“ (35)^{2}â€“ 5 = 5419

5419 â€“ (36)^{2}â€“ 5 = 4128 - Rahul purchased two cycles whose cost price was in the ratio 3:5. He sold first cycle at loss of 10% and other at profit of 15%. His overall gain was Rs.540. Find his profit percentage?
3.512%5.625%4.125%6.625%None of theseOption B

15% of 5x â€“ 10% of 3x = 540

=> x = (540*100)/(75-30) = 1200

Required Profit % = (540*100)/(8*1200) = 5.625% - Bowling average of a bowler was 16.8. In next match his performance was 93/5 thus his new bowling average becomes 17. Find the total runs considered by him before this match?
589650672545700Option C

Let x be the total wicket before this match.

(16.8x + 93)/(x+5) = 17

=> x = 40

Total runs = average * wicket

=> 16.8*40 = 672 - A shopkeeper marked an article such that he may get a profit of 25% after giving 20% discount. But the customer asked for 10% extra discount after 20%. So, that shopkeeper used a wrong weight of 900 grams instead of 1 kg. Find new profit percent of shopkeeper.
15%20%10%No profit30%Option D

CP—–SP——-MP

80—-100—–125

Now, 72—-90—–125

Profit% = 18*(100/72) = 25%

So, there is no change in profit%. - .A boat takes 38 hours for travelling downstream from point A to point B and coming back to point C midway between A and B. If the velocity of the stream is 4 kmph and the speed of the boat in still water is 14 kmph, what is the distance between A and B?
320360350333300Option B

Speed downstream = (14+4) = 18 kmph

Speed upstream = (14-4) = 10 kmph

Let the distance between A and B be x km

Time taken to travel downstream from A to B + Time taken to travel upstream from B to C(mid of A and B) = 38 hours

=> x/18+(x/2)/10=38

=> x/18+x/20=38

=> 19x/180=38

=> x/180=2

=>x=360 - A and B go for an interview and the probability of their selection is (1/3) and (1/4) respectively. Find the probability that A will get selected but B not selected?
1/31/51/71/41/9Option D

Required Probability = (1/3)*(3/4) = Â¼