 # Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 6

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under: Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam.

Directions(1-5): Find out the wrong number in the following series.

1. 9261, 485, 12167, 576, 15625, 676
333
355
450
500
485
Option E
9261, 485, 12167, 576, 15625, 676
(21)^3=9261
(22)^2 = 484
(23)^3=12167
(24)^2=576
(25)^3=15625
(26)^2=676

2. 124,250,753,3016,15085,90518
85450
90000
90518
75689
85000
Option C
124,250,753,3016,15085,90518
124*2+2=250
250*3+3=753
753*4+4=3016
3016*5+5=15085
15085*6+6=90516

3. 1253,1278,1312,1352,1401,1458
1150
1300
1225
1312
1220
Option D
1253,1278,1312,1352,1401,1458
1253+25=1278
1278+33=1311
1311+41=1352
1352+49=1401
1401+57=1458

4. 12.35,37.05,111.15,333.45,1002.35
1002.35
900
1000.15
1115
1220
Option A
12.35,37.05,111.15,333.45,1002.35
12.35*3=37.05
37.05*3=111.15
111.15*3=333.45
333.45*3=1000.35

5. 2500,1971,1610,1321,1152,1100
1250
1100
1200
980
800
Option B
2500,1971,1610,1321,1152,1100
2500-(23)^2= 1971
1971-(19)^2 = 1610
1610-(17)^2=1321
1321-(13)^2=1152
1152-(11)^2= 1031

6. Suraj bought an article in Rs.62000 and sold it at 25% loss. From this amount she bought another article and sold it at 30% profit. What is his total profit/loss?
Rs.100 profit
Rs.1550 loss
Rs.1500 profit
Rs.1550 Profit
None of these
Option B
SP = 62000*(75/100)*(130/100) = Rs.60450
Loss = 62000-60450 = Rs.1550 loss

7. The cost of a table and chair in the ratio 5:7. If the cost of table and chair is increased by 10% and 20% respectively, then what will be the new ratio resp.?
55:53
47:33
51:32
55:84
None of these
Option D
Required new ratio = (5*110)/(7*120) = 55:84

8. A,B and C invested some amount in a business. A received (1/10) of the profit and remaining is divided between B and C in the ratio of 1.25:1. If the difference between the shares of C and A is Rs. 8340, What is B’s share?
Rs.13,500
Rs.15,400
Rs.13,900
Rs.15,000
Rs.20,000
Option C
Let profit be 100x.
A got = 10x
B:C = 1.25:1 =5:4
=50x:40x
Now, 40x-10x = 8340
=> x = 278
50x = Rs.13900

9. The length of a rectangular floor is twice of its breadth. If Rs.256 is required to paint the floor at the rate of Rs.2 per square metres, then what would be the length of floor?
20 m
16 m
10 m
18 m
25 m
Option B
Area = 256/2 = 128m^2
2b*b = 128
=> b = 8
Length = 16m

10. In respect of a bill of Rs.40,000 what is the difference between a discount of 36% and two successive discounts of 25% and 12% ?
3%
1%
5%
2%
6%
Option D
First discount = 36%
Second discount = 25+12 – (25*12)/100 = 34%
Required difference = 36%-34% =2%

## 2 Thoughts to “Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 6”

1. magic mushroom where to buy​

522000 658994Hi there! I basically want to give a huge thumbs up for the good data you can have appropriate here on this post. I will likely be coming once more to your weblog for far more soon. 253362

2. turkey tail dosage for cancer​

216752 64887I dont think Ive scan anything like this before. So excellent to uncover somebody with some original thoughts on this subject. thank for starting this up. This site is something that is necessary on the internet, someone with a little originality. Excellent job for bringing something new to the internet! 102866