Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 9

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): What is the next number in the following series ?

  1. 40,60,99,176,310,?
    480
    500
    450
    520
    400
    Option D
    Double difference =? = 520

     

  2. 11,134,1327,11956,95635,?
    5,45,000
    3,45,125
    4,58,000
    6,69,458
    6,50,000
    Option D
    11,134,1327,11956,95635,?
    11*11+13=134
    134*10-13=1327
    1327*9+13=11956
    11956*8-13=95635
    95635*7+13=6,69,458

     

  3. 6,14,45,184,925,?
    5556
    5450
    3250
    6500
    4500
    Option A
    6,14,45,184,925,?
    6*2+2=14
    14*3+3=45
    45*4+4=184
    184*5+5=925
    925*6+6=5556

     

  4. 45,200,975,4850,24225,?
    2,25,000
    1,00,250
    1,15,000
    1,21,100
    None of these
    Option D
    45,200,975,4850,24225,?
    (45-5)*5=200
    (200-5)*5=975
    (975-5)*5=4850
    (4850-5)*5=24225
    (24225-5)*5=121,100

     

  5. 8,9,20,63,256,?
    1100
    1210
    1000
    1285
    1350
    Option D
    8,9,20,63,256,?
    8*1+1=9
    9*2+2=20
    20*3+3=63
    63*4+4=256
    256*5+5=1285

     

  6. Directions(6-10): The line graph below shows the percentage of discount offered on the market price of five articles in discount season by Shop A and Shop B resp.

  7. Toast are marked 50% above their manufacturing cost. Shop B makes 20% profit on their purchase price by selling the article. Calculate the profit percentage of the manufacturer who sells the article to the shop.
    20%
    50%
    10%
    25%
    15%
    Option E
    Let the manufacturing cost of Toast be Rs.100.
    Marked Price = 150% of 100 = Rs.150
    Now, the discount offered by Shop B = 8%
    SP of Toast = (92/100)*150 = Rs.138
    ATQ, Purchase Price = (138/120)*100 = Rs.115
    Profit = [(115-100)/100]*100 = 15%

     

  8. Shop B marked the price 50% above the cost price on all the articles and if all the articles have the same cost price then on which article does he incur a loss?
    Rs.3.2
    Rs.1.2
    Rs.5
    Rs.2.5
    None of these
    Option D
    Let the CP of all the articles be Rs.100.
    MP of all the articles = 150% of Rs.100 = Rs.150
    Discount on crockery = 30%
    SP = (70/100)*150 = Rs.105
    Discount on Toast = 8%
    SP = (92/100)*150 = Rs.138
    Discount on Pickles = 12%
    SP = (88/100)*150 = Rs.132
    Discount n Baking Powder = 35%
    SP = (65/100)*150 = Rs.97.5
    Discount on Chocos = 22%
    SP = (78/100)*150 = Rs.117
    Loss incurred on Baking Powder = Rs.2.5

     

  9. On pickles, Shop A marked 60% above its cost price and Shop B marked price 50% above its cost price. If the cost prices of both the shops are the same, then what will be the ratio of profit earned by shop A to that by shop B on pickles?
    5:8
    9:4
    7:5
    3:2
    1:5
    Option A
    Let the CP of Pickles be Rs.100.
    MP of Shop A = (160/100)*100 = Rs.160
    Discount offered = 25%
    SP = Rs.120
    Profit = Rs.20
    CP of Pickles = Rs.100
    MP of Shop B = Rs.150
    Discount offered = 12%
    SP = (88/100)*150 = Rs.132
    Profit = 32
    Required ratio = 20:32 = 5:8

     

  10. If the discount offered on the marked price of crockery by Shop A makes it to be sold on its cost price then find out the loss percentage on the same article by Shop B on the same marked price.
    9.25%
    11%
    6%
    12.5%
    15%
    Option D
    Let the MP of crockery be Rs.100 .
    Discount offered by Shop A = 20%
    SP = (80/100)*100 = Rs. 80
    CP of crockery = Rs. 80
    Discount offered by Shop B = 30%
    SP = (70/100)*100 = Rs.70
    Loss = 80-70 = 10
    Required loss % = (10/80)*100 = 12.5%

     

  11. The cost price of Baking Powder is 50% more than that of Pickles. The selling price of Baking powder is what per cent more than the selling price of Pickles of Shop A, if both the articles are marked 60% above the cost price ?
    90%
    80%
    60%
    50%
    70%
    Option B
    Let the CP of pickles be Rs.100 .
    MP of Pickles = (160/100)*100 = Rs.160
    MP of Baking powder = (160/100)*150 = Rs.240
    Discount offered on Pickles by shop A = 25%
    SP of Pickles = (75/100)*160 = Rs.120
    Discount offered on Baking Powder by Shop A = 10%
    SP of Baking powder= (90/100)*240 = Rs. 216
    Required % = (216-120)/120 = 80%

     


Related posts

Leave a Comment