Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 100

Directions(1-5): Study the following information carefully and the answer the questions.
The chart shows the number of cars, bikes,scooters,trucks and auto rickshaw sold by 3 different companies.

  1. Find the difference between the total number of vehicles sold by company B and company C.
    40
    70
    50
    60
    20
    Option D
    Total number of vehicles sold by company B
    = 260+350+250+220+340 = 1420
    Total number of vehicles sold by company C = 390+480+160+180+270 = 1480
    Required difference = 1480 – 1420 = 60

     

  2. Find the ratio of the number of trucks to the number of auto rickshaw sold by the given three companies together.
    67:81
    61:88
    60:83
    68:81
    63:79
    Option D
    Number of truck sold by the given three companies together = 280+220+180 = 680
    Number of auto rickshaw sold by the given three companies together = 200+340+270 = 810
    Required ratio = 680:810 = 68:81

     

  3. Total number of scooters sold by company A is what percentage of the total number of scooters sold by all the given three companies together?
    27.7%
    20.8%
    31.9%
    29.3%
    30.5%
    Option E
    Total number of scooters sold by all the given three companies together = 180+250+160 = 590
    Required% = (180/590)*100 = 30.5%

     

  4. Total number of bikes sold by all the given three companies together is what percentage of the total number of cars sold by all the given three companies together?
    400%
    100%
    300%
    500%
    200%
    Option B
    Total number of bikes = 240+350+480 = 1070
    Total number of cars = 420+260+390 = 1070
    Required% = 1070/1070*100 = 100%

     

  5. Company A sold 30% more vehicles in 2017. There is no increase/decrease in the sale of cars, truck and scooters from 2016 to 2017. If the sale of bike of company A increased by 135% form 2016 to 2017 then find the percentage increase in the sale of auto rickshaw of company A from 2016 to 2017.
    28%
    36%
    25%
    42%
    30%
    Option B
    Total number of vehicles sold in 2016 by company A
    = 420+240+180+280+200 = 1320
    Total number of vehicles sold in 2017 by company A = 130% of 1320 = 1716
    Total number of bikes sold in 2017 by company A = 235% of 240 = 564
    Total number of auto-rickshaw sold in 2017 by company A = 200+(1716-1320)-(564-240) = 272
    Required% = (272-200)/200*100 = 36%

     

  6. Directions(6-10): Answer the questions based on the following information.
    The table given below shows the number of persons who went to club in six different cities on 14th Feb. 2018.

  7. Find the ratio of the number of females who went to club in Mumbai to the same in Hyderabad.
    16:7
    13:5
    17:6
    19:3
    11:2
    Option D
    Required ratio = 3800:600 = 19:3

     

  8. Find the total number of people who went to the club from all the six cities together.
    26565
    27818
    27000
    28500
    27707
    Option B
    Required number of people = 5376+6840+5508+4232+1650+4212 = 27818

     

  9. The total number of females who went to the club from Pune is approximately what percent of the total number of females who went to the club from Kolkata?
    82.4%
    85.5%
    70.3%
    79.7%
    81.6%
    Option A
    Required% = (2024/2457)*100 = 82.4%

     

  10. Find the ratio of the number of males who went to the club in Delhi to the same in Kolkata.
    221:110
    224:115
    224:111
    220:113
    224:117
    Option E
    Required ratio = 224:117

     

  11. Find the difference between the number of males who went to the club in Pune and in Mumbai.
    888
    825
    858
    800
    832
    Option E
    Required difference = 3040 – 2208 = 832

     


Related posts

Leave a Comment