 # Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 106

Directions(1-5): Answer the questions based on the information given below.
The pie-chart given below shows the percentage distribution of the number of toys manufactured by seven different toy manufacturing companies in 2014.
Number of toys manufactured by company B in 2014 = 6800 1. What is the average number of toys manufactured by A,E and G together in 2016?
5600
4800
6200
4400
5000
Option A
Total number of toys manufactured by all the seven companies = 6800/0.17 = 40,000
Average number of toys manufactured by A,E and G = (0.12+0.16+0.14)/3 * 40,000
= 5600

2. B and E sold 75% and 80% of the toys manufactured by them in 2014 resp. Find the total number of toys sold by B and E in 2014.
11150
10220
13200
12500
10120
Option B
Number of toys sold by E = 0.8*6400 = 5120
Number of toys sold by B = 0.75*6800 = 5100
Total number of toys = 5120+5100 = 10220

3. What is the difference between the number of toys manufactured by company F and C in 2014?
900
500
800
600
1000
Option C
Required Difference = (0.11-0.09)*40000 = 800

4. Production of toys by C increased by 25% in 2017 as compared to 2014. Its further production increased by 20% in 2016 as compared to the previous year. Find the number of toys manufactured by C in 2016.
4900
5500
4400
5000
5400
Option E
Number of toys manufactured by C in 2014 = 0.09*40000
= 3600
Number of toys manufactured by C in 2015 = 1.25*3600 = 4500
Number of toys manufactured by C in 2016
= 1.20*4500 = 5400

5. In 2014, number of electrical toys and number of battery toys manufactured by D are in the ratio 9:5 resp. Find the number of battery toys manufactured by D in 2014.
2000
3000
6000
4000
5000
Option B
Number of toys manufactured by D in 2014
= 0.21*40000
= 8400
Number of battery toys manufactured by D in 2014 = 8400*5/14 = 3000

6. Directions(6-10): Answer the questions based on the information given below.
The graph given below shows the number of pencils, erasers and sharpeners manufactured by five different companies on Monday.
Total number of articles manufacture by any company = Number of (pencils + erasers + sharpeners) manufactured by that company. 7. What is the average number of erasers manufactured by each of the given companies on Monday?
716
720
711
695
700
Option A
Total number of erasers = 480+650+800+840+810
Average = 3580/5 = 716

8. What is the ratio of the number of erasers manufactured by Camlin on Monday to the number of sharpeners manufactured by Apsara on Monday?
6:5
7:9
1:2
5:7
2:3
Option D
Required ratio = 650:910 = 5:7

9. The production of sharpeners by Natraj, Classmate and Luxor on Tuesday was increased by 25%, 20% and 10% resp. as compared to Monday. Find the total number of sharpeners manufactured by Natraj, Classmate and Luxor combined on Tuesday.
2424
2335
2120
2204
2220
Option D
Number of Natraj sharpeners manufactured no Tuesday
= 1.25*540 = 675
Number of Classmate sharpeners manufactured no Tuesday = 1.20*660 = 792
Number of Luxor sharpeners manufactured no Tuesday = 1.10*670 = 737
Total number of sharpeners manufactured by Natraj, Classmate and Luxor = 2204

10. What is the difference between the number of pencils manufactured by Natraj and Classmate together on Monday and the number of erasers manufactured by Camlin and Luxor together on Monday?
500
400
200
100
300
Option E
Number of pencils manufactured by by Natraj and Classmate together = 600+560 = 1160
Number of erasers manufactured by Camlin and Luxor together = 650+810 = 1460
Required Difference = 300

11. The total number of articles manufactured by Camlin on Monday is by what percentage less/more than the total number of articles manufactured by Apsara on Monday?
24.6%
25.2%
15.5%
20.1%
18.5%
Option B
Total number of articles manufactured by Camlin
= 720+650+500 = 1870
Total number of articles manufactured by Apsara = 750+840+910 = 2500
Required% = (2500 – 1870)/2500*100 = 25.2%