Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 107


Directions(1-5):
Answer the following questions based on the given information.
The graph shows the number of pens (ball point pens and ink pens) manufactured by five different companies on Wednesday.

  1. What is the average number of ball point pens manufactured by Cello and Parker together on Wednesday?
    220
    180
    200
    285
    300
    Option E
    Number of ball point pens manufactured by Cello and Parker on Wednesday = 325 and 275
    Required average number of ball point pens = 325+275/2 = 300

     

  2. What is the difference between the total number of ink pens manufactured by Reynolds and Paper mate together and the total number of ink pens manufactured by Cello and Camlin together on Wednesday?
    15
    20
    25
    44
    30
    Option C
    Number of ink pens manufactured by Reynolds and Paper mate together = 725+300 = 1025
    Number of ink pens manufactured by Cello and Camlin together = 350+650 = 1000
    Required Difference = 25

     

  3. What is the average number of pens manufactured by Cello, Camlin and Paper mate together on Wednesday?
    650
    700
    555
    620
    500
    Option B
    Average = (675+900+525)/3 = 700

     

  4. The number of ink pens manufactured by Cello on Wednesday is what percent more or less than the number of ball point pens manufactured by Camlin on Wednesday?
    70%
    60%
    20%
    40%
    50%
    Option D
    Number of ball point pens manufactured by Camlin on Wednesday = 900 – 650 = 250
    Required% = (350-250)/250*100 = 40%

     

  5. The number of ball point pens manufactured by Cello on Thursday was 20% more than the number of ball point pens manufactured by it on Wednesday. Find the number of ball point pens manufactured by Cello on Thursday.
    390
    370
    350
    340
    310
    Option A
    Number of ball point pens manufactured by Cello on Wednesday = 675 – 350 = 325
    Number of ball point pens manufactured by Cello on Thursday = 325*1.20 = 390

     


  6. Directions(6-10):
    Answer the following questions based on the given information.
    The pie-chart below shows the percentage distribution of the number of chocolates sold by a shopkeeper on six different days of week.

  7. On Monday, the shopkeeper earned a profit of Rs. 2 on Selling each chocolate. Find the total profit earned by the shopkeeper on Monday.
    13300
    11500
    12200
    12000
    10000
    Option B
    Total number of chocolates sold by the shopkeeper in all the given days = 4750/0.19 = 25000
    Number of chocolates sold by the shopkeeper on Monday = 0.23*25000 = 5750
    Total profit earned by the shopkeeper on Monday = 2*5750 = 11500

     

  8. What is the difference between the number of chocolates sold by the shopkeeper on Wednesday and the number of chocolates sold by him on Tuesday?
    6000
    3000
    5000
    2000
    4000
    Option D
    Number of chocolates sold by the shopkeeper on Tuesday
    = 0.11*25000 = 2750
    Required Difference = 4750 – 2750 = 2000

     

  9. What is the total number of chocolates sold by the shopkeeper on Monday?
    5440
    5220
    5750
    5880
    5520
    Option C
    Total number of chocolates sold by the shopkeeper on Monday = 0.23*25000 = 5750

     

  10. What is the average number of the chocolates sold by shopkeeper on Monday, Tuesday and Friday?
    4880
    4230
    4250
    4550
    4400
    Option C
    Required average = (0.23+0.11+0.17)/3*25000 = 4250

     

  11. The number of chocolates sold by the shopkeeper on Sunday is 30% more than the number of chocolates sold by the shopkeeper on Thursday. Find the number of chocolates sold by the shopkeeper sold on Sunday.
    2550
    2750
    2925
    2230
    2880
    Option C
    Number of chocolates sold by shopkeeper on Thursday
    = 0.09*25000 = 2250
    Number of chocolates sold by shopkeeper on Sunday = 1.3*2250 = 2925

     


Related posts

Leave a Comment