Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 108

Directions(1-5):Answer the following questions based on the following information.
The given chart shows the matches played by five different batsmen and the number of boundaries (fours and sixes) hit by them. Ratio of the total number of fours and sixes hit by the batsmen is also given:

  1. Find the difference between the numbers of Hindi newspapers sold by firm A in Kolkata and the numbers of Hindi newspapers sold by firm B daily in Kolkata.
    5460
    5620
    5150
    5320
    5500
    Option A
    Required Difference = 17460 – 12000 = 5460

     

  2. Find the percentage of the total number of Hindi newspapers sold by firm D in both cities together with respect to the total number of newspapers sold in both cities.
    40.5%
    46.6%
    42.4%
    58.4%
    52.1%
    Option D
    Required% = [28210+24820]/[54250+36500]*100 = 58.4%

     

  3. Find the difference between the numbers of Hindi newspapers sold by firm A in Kolkata and the numbers of Hindi newspapers sold by firm B daily in Kolkata.
    5050
    5115
    5250
    5460
    5500
    Option D
    Required Difference = 17460 – 12000 = 5460

     

  4. Find the average number of English newspapers sold by each firm in Kolkata.
    11550
    12520
    11250
    10210
    10952
    Option E
    Required average = (6750+6790+18060+11680+11480)/5
    = 10952

     

  5. Find the ratio of the number of English newspapers sold by firm A in Mumbai to the number of English newspaper sold by firm E in Mumbai.
    285:403
    293:401
    321:402
    290:407
    301:408
    Option E
    Required ratio = 10836:14688 = 301:408

     

  6. Directions(6-10): The table shows the total number of newspaper sold daily by different newspapers firms (A,B,C,D and E) in Mumbai and Kolkata. It also shows the percentage of English newspapers sold daily in Mumbai and the percentage of Hindi newspapers sold daily in Kolkata by the respective newspaper firms.
    Each newspaper firm sells both English and Hindi newspaper.
    Total number of newspapers sold in a city = Number of (English + Hindi) newspaper sold in a city.

  7. What is the total number of runs scored through boundaries by Tendulkar?
    8918
    8736
    8550
    8686
    8608
    Option B
    Total number of boundaries = 52*35 = 1820
    Total number of fours = 1820*3/5 = 1092
    Runs scores by fours = 1092*4 = 4368
    Total number of sixes hit = 1820 – 1092 = 728
    Runs scored by sixes = 728*2 = 4368
    Total runs scored by Tendulkar = 4368 + 4368 = 8736

     

  8. What is the average number of runs scored through boundaries by Dhoni per match?
    196
    185
    191
    230
    200
    Option D
    Total number of boundaries hit by Dhoni = 40*45
    = 1800
    Total number of fours hit by Dhoni = 1800*4/9 = 800
    Runs score by fours = 800*4 = 3200
    Total number of sixes hit by Dhoni = 1800 – 800 = 1000
    Runs scored by sixes = 1000*6 = 6000
    Total runs scored by Dhoni = 3200+6000 = 9200
    Average runs scored = 9200/40 = 230

     

  9. Total runs scored by Tendulkar through boundaries are approximately what percent of the total runs scored by Kohli through boundaries?
    95%
    81%
    89%
    90%
    97%
    Option E
    Total number of boundaries hit by Tendulkar = 52*35
    = 1820
    Total number of fours hit by Tendulkar = 1820*3/5 = 1092
    Runs score by fours = 1092*4 = 4368
    Total number of sixes hit by Tendulkar = 1820 – 1092 = 728
    Runs scored by sixes = 728*6 = 4368
    Total runs scored by Tendulkar = 4368 + 4368 = 8736
    Total number of boundaries hit by Kohli = 44*42 = 1848
    Total number of fours hit by Kohli = 1848*4/7 = 1056
    Runs score by fours = 1056*4 = 4224
    Total number of sixes hit by Tendulkar = 1848 – 1056 = 792
    Runs scored by sixes = 792*6 = 4752
    Total runs scored by Tendulkar = 4224 + 4752 = 8976
    Required% = 8736/8976*100 == 97%

     

  10. Number of sixes scored by Yuvraj is what percentage more than the fours scored by Dhoni?
    20%
    60%
    30%
    40%
    50%
    Option E
    Total number of boundaries scored by Dhoni = 40*45
    = 1800
    Total number of fours hit by Dhoni = 1800*4/9 = 800
    Total number of boundaries scored by Yuvraj = 50*36 = 1800
    Total number of sixes hit by Yuvraj = 1800*2/3 = 1200
    Required% = (1200-800)/800*100 = 50%

     

  11. What is the ratio of the total number of boundaries scored by Kohli and the total number of boundaries scored by Yuvraj?
    82:73
    79:72
    87:70
    77:75
    71:73
    Option D
    Total boundaries scored by Kohli = 44*42 = 1848
    Total boundaries scored by Yuvraj = 50*36 = 1800
    Ratio = 77:75

     


Related posts

Leave a Comment