# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 114

Directions(1-5):Answer the following questions based on given information.

The given chart shows the number of Chocolates and number of Toffees sold by five different shops (A,B,C,D and E) in December. 1. Price of a Chocolate is Rs.24 and a Toffee is Rs.6 in shop C. Find the difference between the revenue generated by shop C by the sale of all Chocolates and of all Toffees.
Rs.21500
Rs.22200
Rs.23230
Rs.24360
Rs.21250
Option D
Revenue generated by shop C by selling all Chocolates in December = 1300*24 = Rs.31200
Revenue generated by shop C by selling all Toffees in December = 1140*6 = Rs.6840
Required Difference = 31200 – 6840 = Rs.24360

2. What is the average of the number of chocolates sold by shop A,B and C together in December?
1400
1600
1200
1000
1300
Option E
Required Average = (1120+1480+1300)/3 = 1300

3. The number of Chocolates and Toffees sold by shop A in December is what percentage of the number of chocolates and toffees sold by sold D in December?
66.81%
68.75%
48.26%
52.17%
60.13%
Option B
Number of Chocolates and Toffees sold by shop A in December = 1120+860 = 1980
Number of Chocolates and Toffees sold by shop D in December = 1560+1320 = 2880
Required% = (1980/2880)*100 = 68.75%

4. What is the ratio of number of Toffees sold by shop A and shop C together to the number of Toffees sold by shop D and E together in December?
2:3
3:4
1:2
9:7
3:5
Option A
Number Toffees sold by A and C shops together in December = 860+1140 = 2000
Number Toffees sold by D and E shops together in December = 1320+1680 = 3000
Required ratio = 2:3

5. Sale of Chocolates of shop E is increased by 30% and sale of Toffee is decreased by 10% in January with respect to December. Find the number of Chocolates and Toffees together by shop E in January.
2720
2682
2222
2110
2250
Option B
Number of Chocolates by shop E in January = 130% of 900
= 1170
Number of Toffees by shop E in January = 90% of 1680 = 1512
Number of Chocolate and Toffee together in January = 1170 + 1512 = 2682

6. Directions(6-10):
Answer the following questions based on given information.
Five different farmers had different number of goats and hens. The line graph given below shows the number of goats and number of hens grazing in the farms of these five farmers.
Number of animals grazing in a farm = Number of (goats+hens) grazing in that farm. 7. What is the difference between the number of heads of the animals to the number of legs of the animals grazing in the farm of Pooja?
115
130
150
148
127
Option E
Number of heads of the animals grazing in the farm of Pooja = 35+22 = 57
Number of legs of the animals grazing in the farm of Pooja = 35*4 + 22*2 = 184
Required Difference = 184 – 57 = 127

8. Number of animals grazing in the farm of Gurwinder is what percent less/more than the number of animals grazing in the farm of Dharm?
10%
30%
60%
20%
40%
Option D
Number of animals grazing in the farm of Gurvinder = 28+38 = 66
Number of animals grazing in the farm of Dharm = 45+10 = 55
Required% = (66-55)/55*100 = 20%

9. What is the ratio of the number of animals grazing in the farm of Raj to the number of animals grazing in the farm of Ram?
13:15
17:19
8:15
14:17
11:10
Option A
Number of animals grazing in the farm of Raj = 40+25
= 65
Number of animals grazing in the farm of Ram = 31+44 = 75
Required ratio = 13:15

10. Number of heads and number of legs of the animals in Karan ‘s farm are 20% and 25% more than the number of heads and number of legs in Dharm’s farm resp. Find the number of goats in Karan’s farm.
68
59
45
52
66
Option B
Number of heads of the animals grazing in the farm of Dharm = 45+10 = 55
Number of heads of the animals grazing in the farm of Karan = 55*1.20 = 66
Number of legs of the animals grazing in the farm of Dharm = 45*4 + 10*2 = 200
Number of legs of the animals grazing in the farm of Karan = 200*1.25 = 250
Let the number of goats grazing in the farm of Karan be x.
So, the number of hens grazing in the farm of Karan = 66 – x
Now, 4x + 2*(66-x) = 250
=> x = 59
So, the number of goats grazing in the farm of Karan = 59

11. If the Ram sold all the hens at the rate of Rs.355 per hen, find the amount earned by Ram by selling all the hens.
Rs.13740
Rs.15620
Rs.16820
Rs.14440
Rs.13250
Option B
Amount earned by Ram by selling all the hens = 355*44
= Rs.15620