Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 122

Directions(1-5): Pie chart given below shows total number of workers in three different companies. Table given below shows ratio between officers and workers working in these companies. Study the data carefully and answer the following questions.


Total employees = Officers + Workers

  1. Find the ratio between total number of workers in company A and C together to total number of officers in company A and C together?
    10
    15
    14
    12
    11
    Option C
    Total number of workers in company A and C together = 900 × 32/100 + 900 × 24/100
    = 288 + 216 = 504
    Total number of officers in company A and C together = 900 × 32/100 × 1/16 + 900 × 24/100 × 1/12 = 18 + 18 = 36
    Required Ratio = 504/36 = 14

     

  2. Total number of employees in company ‘B’ is how much more than total number of employees in company ‘C’.
    178
    165
    190
    184
    153
    Option D
    Total number of employees in company B = 900 × 44/100 × 19/18 = 418
    Total number of employees in company C = 900 × 24/100 × 13/12 = 234
    Required difference = 418 − 234 = 184

     

  3. Total number of officers in company ‘A’ is how much less than total number of officers in company ‘B’?
    6
    7
    8
    4
    5
    Option D
    Total number of officers in Company ‘A’ = = 900 × 32/100 × 1/16 = 18
    Total number of officers in Company ‘B’ = = 900 × 44/100 × 1/18 = 22
    Required difference = 22 − 18 = 4

     

  4. Total number of officers and workers in company D is 50% and 25% more than total number of officers and workers in company ‘C’ respectively. Find total number of employees in company ‘D’?
    220
    225
    330
    250
    297
    Option E
    Total number of officers in company C = 900 × 24/100 × 1/12 = 18
    Total number of workers in company C = 900 × 24/100 = 216
    Total number of employees in company D = 216 × 1.25 + 18 × 1.5 = 270 + 27 = 297

     

  5. Find the difference between total number of workers in company ‘A’ and total number of workers in company ‘B’ and ‘C’ together?
    300
    312
    350
    344
    324
    Option E
    Required difference = 900/100 × (44 + 24 − 32) = 9 × 36 = 324

     

  6. Directions(6-10): Study the following table carefully to answer the questions that follow. The table shows the online and offline contestants taking part in a survey from four villages and total contestant who have not completed the survey (online and offline)
    Note-1: Total contestants in a village= Online contestants + Offline contestants
    2: Total contestants in a village=Contestants who complete the survey + contestants who do not complete survey

  7. In village A, if the number of online and offline contestants who didn’t complete the survey are equal, then online contestants from village A who completed the survey are what percent (approximate) more than offline contestants who completed the survey from the same village?
    25%
    20%
    35%
    15%
    30%
    Option C
    Offline contestant in village A = 350 44 56  = 275
    Online contestant who complete the survey = 350 – 61 = 289
    Offline contestant who complete the survey = 275 – 61 = 214
    Required % = (289 – 214)/214*100 ≈ 35%

     

  8. Total number of contestants from village C who completed the survey are how much more or less than total number of contestants who completed the survey from village B?
    800
    826
    820
    841
    850
    Option D
    Total no. of contestant from village C who complete the survey = [465 + (465/60*40)]- 180 = 667
    Total no. of contestant from village B who complete the survey = [560 + (560/35*65)] – 92 = 1508
    Required number = 1508 – 667 = 841

     

  9. Find the difference between the number of offline contestants of village C and that of village A.
    30
    44
    42
    35
    47
    Option D
    Offline contestants of village C = 465/60*40  310
    Offline contestants of village A = 350/56*44 = 275
    Required difference = 35

     

  10. Find sum the of difference between total number of online and offline contestants who participated in the survey from all four village.
    900
    880
    818
    870
    950
    Option E
    Required sum = 350/56*12 + 560/35*30 +465/60*20 + 480/40*20
    = 75 + 480 + 155 + 240 = 950

     

  11. The number of offline and online contestant together who completed the survey from village C are approximately what percent of total participants on survey from village D?
    39%
    48%
    45%
    56%
    50%
    Option D
    Number of said contestants from village C = 465/60*100 = 667
    And number of said contents from village D = 480/40*100 = 1200
    Required percentage = 667/1200*100 = 56%

     


Related posts

Leave a Comment