Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 125

Directions(1-5): Answer the following questions base on the given information.
The given graph shows the total area of five different states and the percentage of area of these states affected by flood in 2015.

  1. What is the average of the area affected in state B, C and D together in 2015?
    230
    250
    260
    220
    200
    Option C
    Average = (180+75+525)/3 = 260 sq. Km

     

  2. The total area of the state F is 30% more than the state of B. If 40% of the area of state F is affected by flood, what area of state F is unaffected by flood?
    963
    950
    921
    936
    945
    Option D
    Required Area = 1.30*0.6*1200 = 936 sq. Km

     

  3. What is the ratio of unaffected area of state A and E respectively in 2015?
    5:6
    8:7
    2:5
    3:1
    4:3
    Option E
    Ratio = 2000:1500 = 4:3

     

  4. The unaffected area of D in 2015 is what percent more or less than that of unaffected area of E in the same year?
    36%
    35%
    38%
    30%
    33%
    Option B
    Required% = [(1500-975)/1500]*100 = 35%

     

  5. In 2016, the flood affected area of state C is decreased by 20% with respect to previous year. What percent of area is unaffected by flood in state C in 2016?
    84%
    88%
    92%
    105%
    99%
    Option C
    Flood affected area of state C in 2016 = 0.80*75 = 60 sq. Km
    Unaffected area of state C in 2016 = 750 – 60 = 690 sq. Km
    Required% = 100*690/750 = 92%

     

  6. Directions(6-10): Answer the following questions based on the given information.
    The given table shows the distribution of total population of five different religions in percentage and in absolute value of India in 2010.

  7. What is the average of number of Christian, Hindu and Muslims people lived in India in 2010?
    700
    720
    715
    750
    725
    Option D
    Total Population in 2010 = 1250/0.25 = 5000
    Average = (750+1250+250)/3 = 750

     

  8. What is the ratio of the total number of Sikhs people to that of Muslim people who lived in India in 2010?
    2:3
    6:7
    3:5
    2:1
    1:3
    Option D
    Required ratio = 500:250 = 2:1

     

  9. In 2015, the total population of these five religions decreased by 15% with respect to 2010. If the percentage distribution of these five religions in 2015 remained same as that of 2010. Find the population of Sikhs people in 2015.
    400
    415
    430
    425
    440
    Option D
    Total population of five religions in 2015 = 0.85*5000 = 4250
    Total population of Sikhs people in 2015 = 0.10*4250 = 425

     

  10. Christian population in 2010 is how much percent more or less than Hindu population in the same year ?
    70%
    30%
    50%
    40%
    60%
    Option D
    Required% = {(1250-750)/750}*100 = 40%

     

  11. In 2010, 48% of Jain people lived in Maharashtra and rest in different states in the ratio 4:9 resp. How many Jain people lived in Maharashtra in 2010?
    820
    725
    834
    810
    750
    Option D
    Number of Jain people who lived in other states of India in 2010 = (100-48)% of 2250 = 0.52*2250 = 1170
    Number of Jain people who lived in Maharashtra = 1170*9/13 = 810

     


Related posts

Leave a Comment