# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 133

Directions (1-5): The following table shows the total number of baskets manufactured by 5 different companies in a certain year. 1. Total number of baskets defaulted by the company C1 is approximately what percentage more/less than the total number of baskets defaulted by the company C5?
5
6
7
8
9
Option C
Total number of baskets defaulted by the company C1
= > 3200000*(2/100) = 64000
Total number of baskets defaulted by the company C5
= > 4000000*(1.5/100) = 60000
Required % = [(64000 – 60000)/60000]*100 = 7 % more

2. Find the average number of baskets manufactured by all the given companies together?
34.2
32.4
43
43.1
22
Option A
The average number of baskets manufactured by all the given companies together
= > (32 + 26 + 48 + 16 + 40)/5
= > 162/5 = 32.4

3. Find the difference between the total number of baskets sold by the company C2 to that of company C4?
450000
430000
833200
420000
356700
Option C
The total number of baskets sold by the company C2
= >2600000*(95/100)*(84/100) = 2074800
The total number of baskets sold by the company C4
= > 1600000*(97/100)*(80/100) = 1241600
Required difference = 2074800 – 1241600 = 833200

4. Find the ratio between the total number of baskets defaulted by the company C4 to that of C3?
56:89
12:56
34:76
56:64
65: 96
Option E
The total number of baskets defaulted by the company C4
= > 26*(5/100) = 1.3 lakhs
The total number of baskets defaulted by the company C3
= > 48*(4/100) = 1.92 lakhs
Required ratio = 1.3: 1.92 = 130: 192 = 65: 96

5. Total number of baskets sold by the company C1 is approximately what percentage of total number of baskets sold by the company C3?
71
72
73
74
75
Option E
Total number of baskets sold by the company C1
= > 3200000*(98/100)*(78/100) = 2446080
Total number of baskets sold by the company C3
= > 4800000*(96/100)*(72/100) = 3317760
Required % = (2446080/3317760)*100 = 73.726 = 75 %

6. Directions (6-10): Following table shows the total number of people went for a different states in a certain week and the ratio of male and female also given. 7. Total number of people visited Tamilnadu and Goa together is approximately what percentage of total number of people visited Odissa and Rajasthan together?
130 %
125 %
135 %
145 %
120 %
Option C
Total number of people visited Tamilnadu and Goa together
= > 5200 + 3200 = 8400
Total number of people visited Odissa and Rajasthan together
= > 2600 + 3600 = 6200
Required % = (8400/6200)*100 = 135 %

8. Find the ratio between the total number of male visited Maharashtra to that of total number of female visited Goa?
5: 2
1: 2
9: 4
7: 6
5: 3
Option A
The total number of male visited Maharashtra
= > 4500*(2/3) = 3000
The total number of female visited Goa
= > 3200*(3/8) = 1200
Required ratio = 3000: 1200 = 5: 2

9. Find the difference between the total number of male visited Odissa and Rajasthan together to that of female visited the same places?
400
300
500
800
200
Option E
The total number of male visited Odissa and Rajasthan together
= > 2600*(5/13) + 3600*(5/9)
= > 1000 + 2000 = 3000
The total number of female visited Odissa and Rajasthan together
= > 2600*(8/13) + 3600*(4/9)
= > 1600 + 1600 = 3200
Required difference = 3200 – 3000 = 200

10. Find the average number of female visited Tamilnadu and Rajasthan together?
2270
2650
2830
2750
2380
Option D
The total number of female visited Tamilnadu and Rajasthan together
= > 5200*(3/4) + 3600*(4/9)
= > 3900 + 1600 = 5500
Required average = 5500/2 = 2750

11. Total number of people visited Maharashtra is what percentage of total number of people visited Rajasthan?
120 %
125 %
145 %
140 %
165 %
Option B
Required % = (4500/3600)*100 = 125 %