Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 135

(1-5):The following information gives the percentage distribution of total number of Tablets sold by Samsung in 6 different months in the year 2019.
Jan – 15%, Feb – 18%, Mar – 23%, Apr – 20%, May – 14%, Jun-10%
Total number of tablets= 15000

  1. Find the difference between the total number of Tablets sold by Samsung in Jan and may together to that of total number of Tablets sold by Nokia in Feb and Mar together, if the ratio between the total Tablets sold by Samsung to that of Nokia is 3 : 4 and the percentage distribution of total Tablets sold by Nokia is same as Samsung.
    3450
    3850
    4450
    4560
    4455
    Option B
    The total number of Tablets sold by Samsung in Jan and may together
    = >15000 * (29/100) = 4350
    The total number of Tablets sold by Nokia in Feb and Mar together
    = >[15000 * 4/ 3] * (41/100) = 8200
    Required difference = 8200 – 4350 = 3850

     

  2. Find the difference between the average number of Tablets sold by Samsung in Feb and Mar together to that of the average number of Tablets sold by Samsung in may and June together.
    1275
    1335
    1445
    1555
    1455
    Option A
    The average number of Tablets sold by Samsung in Feb and Mar together
    = > 15000 * (41/100) * (1/2) = 3075
    The average number of Tablets sold by Samsung in May and June together
    = > 15000 * (24/100) * (1/2) = 1800
    Required difference = 3075 – 1800 = 1275

     

  3. If the total number of Tablets sold by Samsung in Aug 2019 is 45% more than the total number of Tablets sold by the same company in April 2019 and the total number of Tablets sold by Samsung in Sep 2019 is 60% more than the total number of Tablets sold by the same company in May 2019, then find the total number of Tablets sold by the Samsung in Aug and Sep together.
    5590
    7890
    7710
    3450
    7800
    Option C
    The total number of Tablets sold by the Samsung in Aug and Sep together
    = >15000 * (20/100) * (145/100) + 15000 * (14/100) * (160/100)
    = > 4350 + 3360 = 7710

     

  4. Find the ratio between the total number of Tablets sold by Samsung in Feb and Apr together to that of total number of Tablets sold by Samsung in Jan and June together.
    15:12
    15:90
    38:25
    56:23
    45:23
    Option C
    The total number of Tablets sold by Samsung in Feb and Apr together
    = > 15000 * (38/100)
    The total number of Tablets sold by Samsung in Jan and June together
    = > 15000 * (25/100)
    Required ratio = [15000 * (38/100)]: [15000 * (25/100)]=38: 25

     

  5. What is the average number of Tablets sold by Samsung in Feb?
    4350
    3470
    6590
    3340
    6690
    Option A
    The total number of Tablets sold by Samsung in Jan and may together
    = >15000 * (29/100) = 4350

     

  6. (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below.

    Note: For each correct answer the student is given mark and for every incorrect answer 0.25 marks are deducted. No marks are deducted for un – attempted questions.

  7. Number of incorrect answers marked by Naren is what percentage More/less than the number of incorrect answers marked by Arun?
    20
    10
    15
    25
    30
    Option A
    Arun:
    Answered=85/100 * 200 =170
    Correct=170 * 12/17 = 120
    Wrong=170-120=50
    score= 120-0.25*50 = 107.5
    Akil:
    Answered=65/100 * 200 =130
    Correct=130 * 11/13 = 110
    Wrong=130-110=20
    score= 110-0.25*20 = 105
    Vinoth:
    Answered=50/100 * 200 =100
    Correct=100 * 22/25 = 88
    Wrong=100-88=12
    score= 88-0.25*12 = 85
    Naren:
    Answered=70/100 * 200 =140
    Correct=140 * 31/35 = 124
    Wrong=140-124=16
    score= 124-0.25*16 = 120

    Number of incorrect answers marked by Naren= 16
    the number of incorrect answers marked by Arun= 20
    Required percentage = (20-16) / 20 * 100
    = 20 % Less

     

  8. What is the difference between the marks scored by Vinoth and Arun?
    5
    10
    15
    20
    25
    Option D
    Marks scored by Vinoth = 85
    Marks scored by Arun = 105
    Difference = 20

     

  9. What is the ratio of correct answers marked by Arun to the wrong answers marked by Naren?
    10:8
    14:8
    15:2
    16:5
    11:9
    Option C
    Correct answers marked by Arun = 120
    Wrong answers marked by Naren = 16
    Ratio = 120/16 = 15: 2

     

  10. Who scored the 2nd highest marks?
    Arun
    Akil
    Vinoth
    Naren
    Arun and akil
    Option A
    Mark of,
    Arun = 107.5
    Akil = 105
    Vinoth = 85
    Naren= 120
    Arun has 2nd highest mark.

     

  11. What is the score obtained by Arun?
    145.9
    122.8
    125.6
    107.5
    156.9
    Option D
    Arun’s score = 120 – (0.25 * 50) = 107.50

     

Related posts

Leave a Comment