Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 149

  1. Study the information to answer the given questions:

    In a university out of 600 candidates, males and females are in the ratio 8: 7. Each candidate went to either computer lab or science lab or both, 40% of the males attend only computer lab, total 20% candidates went to both the labs out of which 25% are males, 45% of the females went to only science lab.

    Total how many males went to only computer lab?

    142
    144
    150
    158
    None of these
    Option D
    Males=320:Females=280
    20% both = 20*600/100 = 120
    Males – (computer ) = 40*320/100 = 128
    Males – (both) = 25*120/100 = 30
    Females – (science) = 45*280/100 = 126
    Total no of males(computer) = 128+30 = 158

     

  2. How many females went to only computer lab?
    25
    56
    58
    64
    60
    Option D
    No of females (computer) = 280-126 – 90 = 64

     

  3. Total number of candidates went to computer lab is what percentage of the total number of candidates in the university?
    28%
    32%
    35%
    30%
    None of these
    Option B
    Total no of candidates went to only computer lab = 128+64 =192
    = 192*100/600 = 32%

     

  4. What is the total number of females went to science lab?
    216
    210
    225
    250
    None of these
    Option A
    =126+90=216

     

  5. What is the total number of candidates went to only science lab?
    288
    292
    302
    308
    405
    Option A
    = (320-128-30)M + 126 F = 162 + 126
    = 288

     

  6. Study the given information to answer the question given below:

    Number of Kitkat sold by shop E in January is what percentage less than the number of Kitkat sold by store B in March ?

    30%
    35%
    45%
    50%
    None of these
    Option D
    =(100-50)*100/100 =50%

     

  7. What is the average number of Kitkat sold by shop C in last four months ?
    95
    98
    101
    88
    85
    Option A
    =(135+56+131+58)/4=95

     

  8. What is the ratio between total number of Kitkat sold by shop A and B together in April and the total number of kitkat sold by shop C and D in the same month ?
    105:96
    101:72
    88:112
    84:113
    None of these
    Option D
    =(113+55):(131+95)=168:226
    =84:113

     

  9. What is the difference between the total no of Kitkat sold by shop B and C together in May to the total number of Kitkat sold by shop A and D in March ?
    72
    62
    55
    44
    41
    Option E
    =(103+58) – (95+25)=161-120 =41

     

  10. The maximum number of Kitkat was sold by which shop and in which month?
    January,B
    February,A
    April,D
    May,B
    None of these
    Option B

     


Related posts