Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 155

Directions : The given below table shows that the number of boys and girls studied in five different classes.

  1. No. of boys in class A and B together is how many more or less than no. of girls in class C and E together ?
    65
    38
    52
    48
    50
    Option E
    Total no. of boys in class A and B = 48 + 76 = 124
    total of no. of girls in class C and E = 80 + 94 = 174
    difference = 174 – 124 = 50

     

  2. What is the ratio of total no. of girls in class B and no. of boys in class D ?
    17 : 19
    15 : 19
    6 : 5
    3 : 4
    19 : 17
    Option E
    Ratio = 38 : 34 = 19 : 17

     

  3. No. of boys in class A and C together is what percent more or less than than the no. of girls in class C ?
    50%
    40%
    46%
    56%
    64%
    Option B
    Total no. of boys in class A and C together = 48 + 64 = 112
    girls in class C = 80
    percentage = more = 112 – 80 / 100 = 40%

     

  4. What is difference between total no. of students in class D and total no. of students in class A ?
    18
    25
    34
    46
    52
    Option A
    Total students in class D = 34 + 58 = 92
    total students in class A = 48 + 62 = 110
    difference = 110 – 92 = 18

     

  5. Total no. of students in class F is 20% more than the total no. of students in class A. If ratio of boys and girls in class F is 2 : 1 , then find total no. of boys in class F and E together.
    125
    170
    280
    240
    270
    Option B
    Total students in class A = 110
    total students in class F = 110 * 6/5 = 132
    boys in class F = 132 * 2/3 = 88
    total boys in class F and E = 88 + 82 = 170

     

  6. Directions : The following pie-chart given below shows that the percentage distribution marks of six different subjects scored by Ram.


  7. Difference between total marks scored by Ram in Math and Economics together to total marks scored in English and Chemistry together ?
    35
    46
    68
    54
    82
    Option D
    Total marks in Math and Economics together = 1800 * (20% + 15%)/100 = 630
    Total marks in English and Chemistry together = 1800 * (10% + 22%)/100 = 576
    difference = 630 – 576 = 54

     

  8. What is the ratio between marks scored by Ram in Physics and in Economics ?
    3 : 2
    1 : 5
    2 : 3
    5 : 4
    2 : 5
    Option D
    Ratio = 25% : 20% = 5 : 4

     

  9. Total marks scored in Math is what percent more or less than total marks scored in History ?
    67.5%
    28.4%
    87.5%
    92.25%
    50%
    Option C
    Percentage = 15% – 8% / 8% = 100 = 87.5%

     

  10. Total marks scored by Ram in Physics and Math together how much more or less than total marks scored in History and Economics together ?
    220
    320
    540
    216
    175
    Option D
    Total marks in Physics and Math together = 1800 * (15 + 25)/100 = 720
    Total marks in Physics and Economics together = 1800 * (20 + 8)/100 = 504
    Difference = 720 – 504 = 216

     

  11. What is the central angle of marks scored by Ram in English ?
    82 degree
    36 degree
    144 degree
    72 degree
    40 degree
    Option B
    Central angle = 10/100 * 360 = 36 degree

     

Related posts