# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 62

Quantitative Aptitude Questions for IBPS RRB/PO/Clerk, SBI PO, UICL, OICL, NIACL, NICL, RBI Grade B/Assistant, and other competitive exams.

Directions(1-5):
In the following table the marks obtained by 6 students in 8 different subjects are given. Study the table carefully to answer the questions. Maximum marks of each subject is 100. 1. What is the difference between the total marks obtained by Sunil and Shweta ?
A) 28
B) 30
C) 22
D) 38
E) 20
Option D
Solution:
Total marks obtained by Sunil = 538
Total marks obtained by Shweta = 576
Required difference = 576 – 538 = 38
2. By what percent approximately are the total marks obtained by Sunil more than that of Meeta ?
A) 43%
B) 50%
C) 55%
D) 20%
E) 32%
Option  A
Solution:
Total marks obtained by Sunil = 538
Total marks obtained by Meeta = 375
Required % = [(538 – 375)/375]*100  = 43%
3. What is the average of marks obtained by Davis?
A) 78
B) 44.2
C) 55.5
D) 50
E) 62.3
Option C
Solution:
Total marks obtained by Davis = 444
Required average = 444/8 = 55.5
4. What is the percentage of marks obtained by Farhan?
A) 33%
B) 40%
C) 48%
D) 52%
E) 57%
Option  E
Solution:
Total marks obtained by Farhan = 456
Required % = (456/800)*100 = 57%
5. What is the average of marks obtained by all students in Algebra?
A) 45
B) 56
C) 23
D) 67
E) 50
Option  B
Solution:
Total marks obtained by all students in Algebra
= 54 + 54 + 43 + 81 + 62 + 42 = 336
Required average = 336/6 = 56
Directions(6-10): In the following pie-chart , the percentage  of students studying in 6 different schools has been shown. Study the pie-chart carefully to answer the questions. 6. By what percent the number of students studying in school D is less than that of studying in school C?
A) 21(1/2)%
B) 42(1/3)%
C) 33(1/3)%
D) 24(1/2)%
E) 34(1/6)%
Option C
Solution:
Percentage decrease = [(24 – 16)/24]*100 = 33(1/3)%
7. Ratio between the number of students studying in school B and E .
A) 5 : 4
B) 7 : 6
C) 4 : 3
D) 2 : 1
E) 3 : 2
Option B
Solution:
Required ratio = 14 : 12 = 7 : 6
8. What is the average number of students studying in schools B , D and  E?
A) 7500
B) 13540
C) 12500
D) 11000
E) 10500
Option E
Solution:
Number of students in schools B, D and E
= 75000*(14+16+12)/100 = 75000*42/100 = 31500
Required average = 31500/3 = 10500
9. In which school the number of students is the highest?
A) 24%
B) 48%
C) 20%
D) 25%
E) 30%
Option A
Solution:
Clearly, the percentage of students in school C in pie-chart is highest i.e. 24%
10. In which two other schools the number of students is same as that of students is same as that of studying in schools A and C ?
A) D and C
B) C and B
C) A and E
D) E and F
E) B and D
Option D
Solution:
Percentage  of students in students in schools  A and C
= 24 + 11 = 35%
Percentage  of students in students in schools E and F
= 23 + 12 = 35%

## 5 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 62”

1. mini

thnk u……..

2. Dream BIG :))Pappa's Dream❤

thanks

3. Manoj Sriramula

Hi

4. manju ar

hai

5. princess(@@@@)

thnx Az…..