# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions – Set 85

Questions 1-5: Study the given table carefully to answer the questions that follow:

1. What is the average number of people using mobile service of Docomo for all the years together?
30
28
25
31
None
Option D
Solution:
Total no of users=25+5+35+40+50
=155
Average=155/5
=31.
2. What is the ratio of the number of people using mobile service of BSNL in the year 2002 to that of those using the same service in the year 2004?
6:5
4:5
5:7
3:7
None
Option A
Solution:
BSNL 2002:2004
=30:25
=6:5.
3. The number of people using mobile service of Airtel in the year 2000 approximately what per cent of the total number of people using all the four mobile services in that year?
14%
18.2%
13.5%
16%
None
Option B
Solution:
All mobile service in 2000= 30+35+20+25
=110.
110 …………………………… 100
20 (Airtel in 2000) ……. ? ==>250/11=18.2%
4. The total number of people using all the four mobile services in the year 2001 is approximately what per cent of the total number of people using all the four mobile services in the year 2003?
45%
46.4%
42.3%
38%
None
Option C
Solution:
In 2001=10+25+15+5=55
In 2003=10+50+30+40=130
130 …. 100
55 …. ?==>42.3%
5. What is the total number of people using mobile service of BSNL in the years 2000,2002 and 2004 together?
85,000
75,000
95,000
90,000
None
Option D
Solution:
BSNL users in 2000, 2002, 2004=35+30+25
=90,000.
6. Questions 6-10: Study the given graphs carefully to answer the questions that follow:

7. What is the respective ratio between the number of men in Organisation C, number of women in Organisation B and total number of members in Organisation E?
6:11:14
5:10:13
3:8:11
5:9:12
None
Option B
Solution:
Men in C=250
Women in B
100….. 5000
22 ….. ?==>1100
1100-600=500.
No of members in E
100 5000
13 ?==> 650
Ratio 250:500:650
5:10:13.
8. Number of women in Organisation A is approximately what per cent of total number of members in Organisation B?
36%
56%
72%
63%
None
Option A
Solution:
Women in A 100 …… 5000
……….. 15 ……. ?==>750
750-350=400.
No of members in B 1100 in 6th sum.
1100… 100
400 ?==>400/11=36%
9. What is the difference between the total number of members in Organisation F and the number of men in Organisation E?
400
420
350
450
None
Option C
Solution:
Men in E=350
No of members in F 100 ……. 5000
……………… 14 …….. ?==> 700.
Difference=700-350=350.
10. In which Organisation the total number of members (both men and women) together are equal to the number of women in Organisation D?
B
D
A
E
F
Option C
Solution:
Women in D 100 ……. 5000
………. 26 …… ?==> 1300
1300-550=750.
No of members in A 100 …. 5000
…………….. 15 …. ?==>750.
11. What is the total number of women in Organisation C, number of women in Organisation E and the number of men in Organisation D together?
1250
1000
1100
950
None
Option C
Solution:
Women in C 100 ….. 5000
………. 10 … ?==>500.
500-250=250.
Women in E 100 ….. 5000
……… 13 …. ?==>650.
650-350=300.
Men in D 550.
Total 250+300+550=1100.