Quantitative Aptitude: Number Series Set 112

Directions(1-10): Find the missing term ‘?’ of the following number series.

  1. 5, 6, 16, 57, ?, 1245
    250
    220
    236
    244
    275
    Option D
    5 × 1 + l^2 = 5 + 1 = 6
    6 × 2 + 2^2 = 12 + 4 = 16
    16 × 3 + 3^2 = 48 + 9 = 57
    57 × 4 + 4^2 = 228 + 16 = 244

     

  2. 224, 576, 752, 840, 884, ?
    880
    780
    906
    850
    900
    Option C
    576 – 224 = 352
    752 – 576 = 176
    840 – 752 = 88
    884 – 840 = 44
    ? = 884 + 22 = 906

     

  3. 24, 536, 487, 703, 678, ?
    710
    700
    725
    742
    750
    Option D
    24 + 8^3 = 24 + 512 = 536
    536 – 7^2 = 536 – 49 = 487
    487 + 6^3 = 487 + 216 = 703
    703 – 5^2 = 703 – 25 = 678
    678 + 4^3 = 678 + 64 = 742

     

  4. 36, 154, 232, 278, 300, ?
    315
    320
    362
    370
    306
    Option E
    154 – 36 = 118
    232 – 154 = 78
    278 – 232 = 46
    300 – 278 = 22
    ? – 300 = 6
    ? = 306

     

  5. 23, 42.2, 80.6, 157.4, 311, ?
    912.8
    618.2
    741.9
    612.7
    512.5
    Option B
    23 + 1 × 19.2 = 42.2
    42.2 + 2 × 19.2 = 80.6
    80.6 + 4 × 19.2 = 157.4
    157.4 + 8 × 19.2 = 311
    311 + 16 × 19.2 = 311 + 307.2
    = 618.2

     

  6. 456.5, 407, 368.5, 341, 324.5, ?
    333
    319
    300
    315
    340
    Option B
    456.5 – 407 = 49.5
    407 – 368.5 = 38.5
    368.5 – 341 = 27.5
    341 – 324.5 = 16.5
    ? = 324.5 – 5.5 = 319

     

  7. 123, 277, 459, 669, 907, ?
    1173
    1250
    1550
    1235
    1352
    Option A
    123 + 11 × 14 = 123 + 154 = 277
    277 + 13 × 14 = 277 + 182 = 459
    459 + 15 × 14 = 459 + 210 = 669
    669+ 17 × 14 = 669 + 238 = 907
    907 + 19 × 14 = 907 + 266
    = 1173

     

  8. 2, 5, 9, ?, 20, 27
    16
    12
    14
    13
    10
    Option C
    2 + 3 = 5
    5 + 4 = 9
    6 + 5 = 14
    14 + 6 = 20
    20 + 7 = 27

     

  9. 121, 144, 190, 259, ?, 466
    342
    330
    362
    351
    348
    Option D
    121 + 23 × 1 = 144
    144 + 23 × 2 = 190
    190 + 23 × 3 = 259
    ? = 259 + 23 × 4 = 259 + 92 = 351

     

  10. 1548, 516, 129, 43, ?
    14.25
    12.25
    10.75
    13.31
    16.68
    Option C
    1548/ 3 = 516
    516 / 4 = 129
    129 / 3 = 43
    43 / 4 = 10.75

     


Related posts

Leave a Comment