Quantitative Aptitude: Number Series Set 120

Directions (1-10): Find the wrong term in the following series each of which follows some particular pattern:

  1. 34.., 43…, 70.., 131.., 394
    34
    43
    70
    131
    394
    Option D
    34+3^2=43
    43+3^3=70
    70+3^4=151 (not 131)
    151+3^5=394

     

  2. 33…, 37.., 51..,71.., 109
    33
    37
    51
    71
    109
    Option E
    33+4*1= 37
    37+4*3=51
    51+4*5=71
    71+4*7=99 (not 109)

     

  3. 99.., 36.., 14.., 8.., 5.66
    99
    36
    14
    8
    5.66
    Option C
    (99/3) +3=36
    (36/3)+3=15 (not 14)
    (15/3)+3= 8
    (8/3)+3=5.66

     

  4. 30.., 54.., 74.., 110.., 150
    30
    54
    74
    110
    150
    Option C
    30 +8=38
    38+16=54
    54+24=78 (not 74)
    78+32=110
    110+40=150

     

  5. 234…, 240.., 248..,262.. , 288
    234
    240
    248
    262
    288
    Option E
    234 +2+4=240
    240+3 + 5=248
    248+6+8=262
    262+7+9=278 (not 288)

     

  6. 70.., 73.., 79.., 113.., 176
    70
    73
    79
    113
    176
    Option C
    70+ 1*3 =73
    73 + 3*5=78 (not 79)
    78 + 5*7 =113
    113+7*9=176

     

  7. 1563…, 1557.., 1545.. , 1527.., 1500
    1563
    1557
    1545
    1527
    1500
    Option E
    1563 – 6=1557
    1557-12=1545
    1545-18=1527
    1527-24=1503

     

  8. 235.., 240.., 271…, 321…, 443
    235
    240
    271
    321
    443
    Option B
    235 + 32 +1=245 (not 240)
    245 + 52 +1=271
    271 +7 2 +1=321
    321+ 112 +1=443

     

  9. 4450…, 4353…, 4259…, 4168…, 4070
    4450
    4353
    4259
    4168
    4070
    Option E
    4450 – 102+3=4353
    4353 – 102+6=4259
    4259 – 102+9=4168
    4168 – 102+12=4080 (not 4070)

     

  10. 50.., 170.., 600.., 120.., 20..,140
    50
    170
    600
    120
    20
    Option B
    50 * 3= 150 (not 170)
    150* 4=600
    600/5=120
    120/6=20
    20*7=140

     

Related posts

Leave a Comment