Quantitative Aptitude: Number Series Set 121

Directions (1-10): Find the wrong term in the following series each of which follows some particular pattern:

  1. 22 .., 220.., 11.., 330.., 8.35
    22
    220
    11
    330
    8.35
    Option E
    22*10=220
    220/20=11
    11*30=330
    330/40=8.25 (not 8.35)

     

  2. 16.., 21.., 52.., 161.., 704
    16
    21
    52
    161
    704
    Option D
    (16*1) + 5=21
    (21*2)+10=52
    (52*3) +15=171
    (171*4)+20=704

     

  3. 225…, 223.., 167.., 119.., 81.., 43
    225
    223
    167
    119
    81
    Option E
    (15^2+1)-3=223
    (13^2+3)-5=167
    (11^2+5)-7=119
    (9^2+7)-9= 79( not 81)
    (7^2 + 5)-11=43

     

  4. 10.., 40.., 480.., 30730…, 7864320
    10
    40
    480
    30730
    7864320
    Option D
    10 * 4=40
    30* 42=480
    480* 43=30720 (not 30730)
    30720* 44=7864320

     

  5. 1. 5 .., 3.., 5.5.. , 9.., 13.5
    1.5
    3
    5.5
    9
    13.5
    Option C
    1.5*2=3
    3*1.5=4.5 (not 5.5)
    4.5*2=9
    9*1.5=13.5

     

  6. 4.., 12.., 56..,224..,230
    4
    12
    56
    224
    230
    Option E
    4+8=12
    12*4=48
    48+8=56
    56*4=224
    224+8=232

     

  7. 310.., 311.., 323.., 336.., 380
    310
    311
    323
    336
    380
    Option E
    310-9+10=311
    311-8+20=323
    323-7+30=346 (not 336)
    346-6+40=380

     

  8. 12.., 1 8.., 20.., 42.., 46.., 66
    12
    18
    20
    42
    46
    Option E
    (12*1)+6=18
    (12*2)-4=2 0
    (12*3)+6=42
    (12*4)-4=4 4 (not4 6)
    (12*5)+6=66

     

  9. 1.5.., 7.5.., 1.5.., 3.75.., 1.25.., 2.625
    1.5
    7.5
    3.75
    1.25
    0.75
    Option E
    1.5 *5 =7.5
    7.5/5=1.5
    1.5*2.5=3.75
    3.75/5=0.75 (not 1.25)
    0.75*3.5=2.625

     

  10. 16.., 30.., 41.., 50.., 63.., 74
    16
    30
    41
    50
    63
    Option D
    16+4+10=30
    16+5+20=41
    16+6+30=52(not 50)
    16+7+40=63
    16+8+50=74

     

Related posts

Leave a Comment