Quantitative Aptitude: Number Series Set 122

Directions (1-10): Find the wrong term in the following series each of which follows some particular pattern:

  1. 1121.., 1120.., 1109.., 998.., – 128
    1121
    1120
    1109
    998
    -128
    Option E
    1121-1=1120
    1120-11=1109
    1109-111=998
    998-1111=- 113 (not -128)

     

  2. 20.., 27.., 32.., 35.., 28
    20
    27
    32
    35
    28
    Option E
    20+7=27
    20+7+5=32
    20+7+5+3=35
    20+7+5+3+1=36 (not 28)

     

  3. 100 .., 909.., 999.., 1899.., 10999
    100
    909
    999
    1899
    10999
    Option E
    100*9+9=909
    100*9+99=999
    100*9+999=1899
    100*9+9999=10899 (not 10999)

     

  4. 10.5…, 15.5.., 5.5.., 20.5… , 15.5
    10.5
    15.5
    5.5
    20.5
    15.5
    Option E
    10.5+5=15.5
    15.5-10=5.5
    5.5+15=20.5
    20.5-20=0.5 (not 15.5)

     

  5. 10.., 7.., 6.., 6.., 6.5.., 7
    10
    7
    6
    6.5
    7
    Option E
    10/2+2= 7
    7/2+2.5= 6
    6/2+3= 6
    6/2+3.5=6.5
    6.5/2+4=7.25 (not 7)

     

  6. 69.., 60.., 58.1.., 56.11.., 52
    69
    60
    58.1
    56.11
    52
    Option E
    69-9=60
    60-1.9=58.1
    58.1-1.99=56.11
    56.11-1.999=54.111 (not 52)

     

  7. 8.., 19.., 61.., 244… , 1251
    8
    19
    61
    244
    1251
    Option D
    8*2+3=19
    19*3+4=61
    61*4+5=249(not 244)
    249*5+6=1251

     

  8. 65.., 56..,49..,42..,41
    65
    56
    49
    42
    41
    Option D
    65 -5-4=56
    56-4-3=49
    49-3-2=44(not 42)
    44-2-1=41

     

  9. 200.., 45.., 14.., 7.8.., 6.6
    200
    45
    14
    7.8
    6.6
    Option E
    200/5 +5=45
    45/5 +5=14
    14/5+5=7.8
    7.8/5+5=6.56 (not 6.6)

     

  10. 231.., 222.., 230.., 223.., 234.., 224
    231
    222
    230
    223
    234
    Option E
    231-9=222
    222+8=230
    230-7=223
    223+6=229 (not 234)
    229-5=224

     

Related posts

Leave a Comment