Quantitative Aptitude: Number Series Set 130

Find the number in ?:-

  1. 1… 4… 20… 120… 840… ?
    4590
    6720
    4320
    5560
    7690
    Option B
    1 * 4 = 4
    4 * 5 = 20
    20 * 6 = 120
    120 * 7 = 840
    840 * 8 = 6720

     

  2. ?… 8776… 1096… 136… 16… 1
    73216
    70288
    70716
    75216
    70216
    Option E
    (8776 – 8)/8 = 1096
    (1096 – 8)/8 = 136
    (136 – 8)/8 = 16
    (16 – 8)/8 = 1
    8776 * 8 + 8 = 70216

     

  3. 13…15… 27… ?… 143… 293
    45
    54
    63
    36
    69
    Option C
    13 + 12 + 13 =15
    15 + 22 + 23 = 27
    27 + 32 + 33 = 63
    63 + 42 + 43= 143
    143 + 52 + 53 = 293

     

  4. 41… 52… 67… 89… 121… ?
    146
    156
    166
    176
    186
    Option C
    41 52 67 89 121 166
    11 15 22 32 45
    4 7 10 13
    3 3 3

     

  5. 6… 3… 3… 4.5… ?… 22.5
    9
    11
    13
    15
    17
    Option A
    6 * 1/2 = 3
    3 * 2/2 = 3
    3 * 3/2 = 4.5
    4.5 * 4/2 = 9
    9 * 5/2 = 22.5

     

  6. Find the wrong term:-

  7. 22… 36… 54… 76… 102… 130
    22
    36
    54
    76
    130
    Option E
    22 36 54 76 102 132
    14 18 22 26 30

     

  8. 37… 75… 227… 911… 4559… 27358
    27358
    4559
    911
    227
    75
    Option A
    37 * 2 + 1 = 75
    75 * 3 + 2 = 227
    227 * 4 + 3 = 911
    911 * 5 + 4 = 4559
    4559 * 6 + 5 = 27359

     

  9. 107… 118… 131… 148… 168… 190
    190
    167
    148
    131
    118
    Option B
    107 + 11 = 118
    118 + 13 = 131
    131 + 17 = 148
    148 + 19 = 167
    167 + 23 = 190

     

  10. 17… 18… 34… 54… 68… 161
    161
    68
    54
    34
    18
    Option A
    17 * 2 = 34 ,,,, 18 * 3 = 54
    34 * 2 = 68 ,,,,,, 54 * 3 = 162

     

  11. 47… 54… 66… 80…. 97…. 112
    54
    66
    80
    97
    112
    Option C
    47 + 7 * 1 = 54
    54 + 6 * 2 = 66
    66 + 5 * 3 = 81
    81 + 4 * 4 = 97
    97 + 3 * 5 = 112

     

Related posts

Leave a Comment