Quantitative Aptitude: Number Series Set 81

Directions(1-10): The following series are based on a certain pattern. One of the number in series is missing given by ?. Find that number.

  1. 14, ?, 56, 272, 1568, 9344
    42
    40
    28
    20
    33
    Option D
    14, ?, 56, 272, 1568, 9344
    14+6 = 20
    20+ (6)2 = 56
    56 + (6)3 = 272
    272 + (6)4 = 1568
    1568 + (6)5 = 9344

     

  2. 22, 23 , 50, ?, 652, 3285
    159
    150
    135
    132
    148
    Option A
    22, 23 , 50, ?, 652, 3285
    22*1 + (1)2 = 23
    23*2 + (2)2 = 50
    50*3 + (3)2 = 159
    159*4 + (4)2 = 652
    652*5 + (5)2 = 3285

     

  3. 15, 8, 9, 15, ?, 82.5
    42
    40
    28
    32
    30
    Option D
    15, 8, 9, 15, ?, 82.5
    15 * 0.5 + 0.5 = 8
    8 * 1 + 1 = 9
    9 * 1.5 + 1.5 = 15
    15 * 2 + 2 = 32
    32 * 2.5 + 2.5 = 82.5

     

  4. 8, 49, 244, ?, 2930, 5861
    600
    720
    850
    900
    977
    Option E
    8, 49, 244, ?, 2930, 5861
    8*6 +1 = 49
    49 *5 – 1 = 244
    244 *4 +1 = 977
    977 *3 -1 = 2930
    2930 *2 +1 = 5861

     

  5. 5, 20, 84, 249, ?, 499
    480
    540
    620
    500
    550
    Option D
    5, 20, 84, 249, ?, 499
    5 * 5 – 5 = 20
    20 * 4 + 4 = 84
    84 * 3 – 3 = 249
    249 * 2 + 2 = 500
    500 * 1 – 1 = 499

     

  6. 36, 61, 45, ?, 50, 51
    30
    54
    50
    42
    57
    Option B
    36, 61, 45, ?, 50, 51
    36 + (5)2 = 61
    61 – (4)2 = 45
    45 + (3)2 = 54
    54 – (2)2 = 50
    50 + (1)2 = 51

     

  7. 14, 10, 31, ?, 129, 287
    22
    20
    35
    19
    26
    Option E
    14, 10, 31, ?, 129, 287
    14*1 – (2)2 = 10
    10*1.5 + (4)2 = 31
    31 * 2 – (6)2 = 26
    26*2.5 + (8)2 = 129
    129 *3 – (10)2 = 287

     

  8. 10, 29, ?, 107, 205, 419
    40
    49
    45
    38
    42
    Option B
    10, 29, ?, 107, 205, 419
    10 * 2 + (3)2 = 29
    29 * 2 – (3)2 = 49
    49 * 2 + (3)2 = 107
    107 * 2 – (3)2 = 205
    205 * 2 + (3)2 = 419

     

  9. 40, 161, ?, 555, 844, 1205
    280
    300
    330
    250
    325
    Option C
    40, 161, ?, 555, 844, 1205
    40 + (11)2 = 161
    161 + (13)2 = 330
    330 + (15)2 = 555
    555 + (17)2 = 844
    844 + (19)2 = 1205

     

  10. 14, 8, 6, 4, 5, ?
    3.5
    4
    3.2
    4.5
    5.3
    Option A
    14, 8, 6, 4, 5, ?
    14 * (1/2) + (1)2 = 8
    8 * (1/4) + (2)2 = 6
    6 * (1/2) + (1)2 = 4
    4 * (1/4) + (2)2 = 5
    5 * (1/2) + (1)2= 3.5

     


Related posts

Leave a Comment