Quantitative Aptitude: Number Series Set 93

Directions(1-10): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  1. 17,45,39,75,69,?
    120
    100
    118
    113
    106
    Option D
    5^2 – 8
    6^2 + 9
    7^2 – 10
    8^2 +11
    9^2 – 12
    10^2 + 13
    ? = 113

     

  2. 14,23,37,60,96,?
    149
    125
    133
    147
    120
    Option A
    +9
    +14
    +23
    +36
    +53
    ? = 149

     

  3. 4620,2310,770,154,22,?
    3
    4
    2
    5
    6
    Option C
    /2
    /3
    /5
    /7
    /11
    ? = 2

     

  4. 3,9,?,39,63,93
    19
    15
    10
    12
    21
    Option E
    3+6*1
    9+6*2
    21+6*3
    39+6*4
    63+6*5
    ? = 21

     

  5. 8,10,24,78,?,1610
    320
    300
    333
    304
    290
    Option A
    8*1+2 = 10
    10*2+4 = 24
    24*3+6 = 78
    78*4+8 = 320
    320*5+10 = 1610

     

  6. 3, 4, 12, ?, 196
    30
    45
    49
    52
    36
    Option B
    3 × 1 + l^2 = 3 + 1 = 4
    4 × 2 + 2^2 = 8 + 4= 12
    12 × 3 + 3^2 = 36 + 9 = 45
    45 × 4 + 4^2 = 180 + 16 = 196

     

  7. 9, 17, 33, 65, ?
    133
    115
    129
    124
    130
    Option C
    9 × 2 – 1 = 17
    17 × 2 – 1 = 33
    33 × 2 – 1 = 65
    65 × 2 – 1 = 129

     

  8. 11, 23, 47, 95, ?
    180
    174
    191
    179
    185
    Option C
    11 × 2 + 1 = 23
    23 × 2 + 1 = 47
    47 × 2 + 1 = 95
    95 × 2 + 1 = 191

     

  9. 7, 12, 32, 105, ?
    400
    428
    444
    422
    431
    Option B
    7 ×1 + 1 × 5 = 12
    12 × 2 + 2 × 4 = 32
    32 × 3 + 3 × 3 = 105
    105 × 4 + 4 × 2 = 428

     

  10. 5, 6, 14, 45, ?
    177
    163
    184
    195
    160
    Option C
    5 × 1 + 1 = 6
    6 × 2 + 2 = 14
    14 × 3 + 3 = 45
    45 × 4 + 4 = 184

     


Related posts

Leave a Comment