# Quantitative Aptitude: Simple Interest/Compound Interest Set 04

Simple Interest/Compound Interest Questions for IBPS PO, SBI PO, NIACL, NICL, LIC, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams

1. Find the compound interest on Rs36,000 at a rate in which Rs216 becomes Rs343 in 3years and the time is 2years?
A) Rs12000
B) Rs12500
C) Rs13000
D) Rs13500
E) Rs14200
Option C
Solution:

first we find the rate
3âˆš216 : 3âˆš343
6 : 7
(+1)
1/6*100= 16(2/3) %
Now R = 16(2/3) %=1/6
6â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.7
6â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.7
36 49
Â (13) =13000
2. If a principal becomes triple in 3years on C.I. then find in how many years it will be 27 fold?
A) 39years
B) 9years
C) 18years
D) 27years
E) 10years
Option B
Solution:

in C.I principal increase like
1â€¦.3….9â€¦..27
…3…..3….3
= 9years
3. If a principal becomes amount of rs14500 at 14(2/7)% rate of interest in 3years at simple interest. Find the S.I on principal?
A) Rs4250
B) Rs4300
C) Rs4400
D) Rs4350
E) Rs4270
Option D
Solution:
R = 14(2/7)% = 1/7
S.I remains same in all years soâ€¦
(P)7 + 1+1+1= 10(A)
10-7 = 3S.I
10 =14500
1=1450
3=4350
4. If the difference between C.I and S.I is rs256 at 20% rate of interest in 3years. Find the amount on C.I?
A) Rs4320
B) Rs2500
C) Rs3456
D) Rs3200
E) Rs3478
Option C
Solution:

S.I in 3years = 20*3= 60%
C.I in 3years = 5â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦6
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  5â€¦â€¦â€¦â€¦…6
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  5â€¦â€¦â€¦..â€¦.6
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â 125 Â  Â  Â  Â  Â  Â 216
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â (91)
91/125*100= 72.8
Difference = 72.8 â€“ 60= 12.8
12.8%= 256
100% = 2000
Now P = 2000
Means in C.I â€¦. 125 =2000
1 = 16
216 = 3456
5. A sum becomes 8000 in 3years and 10000 in 6years at C.I. Find the sum ?
A) Rs6400
B) Rs6500
C) Rs6000
D) Rs7000
E) Rs7200
Option A
Solution:

x : y = y : z
x : 8000 = 8000 : 10000
x = 6400
6. Find the C.I on rs9000 at 15% rate of interest for 3years?
A) Rs4645.87
B) Rs4680.87
C) Rs4685.87
D) Rs4687.87
E) Rs4356.77
Option D
Solution:

15% of 9000 = 1350
1350â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦1350â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦1350
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â 202.5â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.202.5
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  202.5
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  30.37
= 4687.87
7. Find the compound interest on 18000 at 20% rate of interest in 1(1/2) years, if compounded half yearly ?
A) Rs5958
B) Rs4916
C) Rs5780
D) Rs3500
E) Rs6724
Option A
Solution:

in half yearly we make rate half and time double.
So R =20/2 = 10%
T = 3/2 * 2= 3years
So 10% of 18000 = 1800
1800â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦1800â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.1800
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  180â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦180
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  180
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  18
= 5400 + 540 + 18 = 5958
8. Find the difference between S.I and C.I on Rs 5000 if rate of interest for first year is 10% and 2nd year is 15% and 3rd year is 20%?
A) Rs300
B) Rs320
C) Rs330
D) Rs340
E) Rs360
Option D
Solution:

S.I = 10+15+20 = 45%
C.I .. Â  Â  10…….11
. Â  Â  Â  Â  Â  Â 20……23
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â 5…….6
. Â  Â  Â  Â  1000…..1518
. Â  Â  Â  Â  Â  Â  Â  (518)
= 518/1000*100 = 51.8 %
= difference = 51.8 â€“ 45 = 6.8%
= 6.8% of 5000 = 340
9. If the principal become 6 fold on S.I in 10 years then find in how many years it will be 12 fold?
A) 24years
B) 22years
C) 12years
D) 20years
E) 25years
Option B
Solution:

P â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦..6P
6P â€“ P = 5P interest
5P = 10years
P = 2years
11 P = 22years
10. If the compound interest on a sum at 25% rate of interest is Rs900 then find theÂ S.I of 3years at same rate?
A) Rs1000
B) Rs1100
C) Rs1300
D) Rs1200
E) Rs1500
Option D
Solution:

S.I = 25*3 = 75%
C.I = 25% =1/4
4â€¦â€¦â€¦â€¦..5
4â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦5
16…………25
25 -16 = 9
9 = 900
16 = 1600 = principal
So 75% of 1600 =1200

## 58 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Simple Interest/Compound Interest Set 04”

1. vijeta mona

question no 4 ,
plz explain the method

C.I in 3years = 5â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦6
. 5â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦6
. 5â€¦â€¦â€¦..â€¦.6
. 125 216
. (91)

1. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

skip this method
use basic method
si 20*3 = 60
ci 20% for 3 year when u calculated value comes = 72.8
differ 72.8-60=12.8
12.8 is value of 256
256/12.8*100=2000
this is P =2000
now u calculate Ci on 2000 for 20% in 3 year u find answer

1. _/_

no
ryt hai qs
solution bhi ryt hai

1. _/_

concept hota hai one less hota hai

1. _/_

solution diya hai achche se pdo aa jayga

2. Alice

try this

R=(n-1)*100/T where n=no of times

find out R frm here then

T=(n-1)*100/R put value of R frm abv

3. Alice

ðŸ™‚

2. \$Ec\$tATiC\$

bro…here principal means amount …;)

2. Ak\$hita \$inghal

are dese quiz enough for maths?

1. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

yes

bt u have to practice more

3. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

1 to 12
mtlb difference 12-1 =11 so here 11 comes

1 to 6

difference 6-1=5
10/5=2
11*2= 22 ans everything is correct here question and solution i hope u understand

1. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

always wlc bro

2. ??????????|||âˆšä¹‡åˆ€ã‚Šä¹‡ï½²ï½²ï¾‘â„¢

CI For 3 year there are 2-3 approaches:
1st =3r.3r^2.r^3
2nd=effective method
3rd=percentile
you can use any approach ,
By Effective method = 20+20(20*20/100)=44
again consider 44 as first value and 20 is another =44+22(44*22/100)=72.8

3. \$Ec\$tATiC\$

p =100
=>si =60 (3yrs)
=>ci =72.8 (3yrs)
=>12.8 = 256 =>100 =2000
now 72.8 =1456
=>totl =2000+1456 =3456

2. Rakesh19

thanx

1. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

SI = 2250
CI = 2590
Diff = 340
no prob its easy

2. ??????????|||âˆšä¹‡åˆ€ã‚Šä¹‡ï½²ï½²ï¾‘â„¢

See –
For Si =10+15+20=45%
For CI=
use effective method For first 2 year = 10+15+(10*15/100)=25+1.50=26.50 ,
again use the same, For remaining =
26.5+20+(26.5*20/100)=46.5+5.30=51.80
Diff of CI and SI==51.80-45=6.80%
6.80% of 5000=340

3. AVIâ„¢ (Sinchen loveR)

all done but i have a doubt on Q 10 i think this question is incomplete
any mod plz help to understand this question

4. ??????????|||âˆšä¹‡åˆ€ã‚Šä¹‡ï½²ï½²ï¾‘â„¢

Re-check Qo no 10.
Info is not properly mentioned /

5. Marry..

all done bt qus 10-time is not given for ci

same problem

6. Alice

Q8> however i gt the answer correct frm diffrent method this method seems new to me..pls explain @Shubhra ma’am (hw 10..11
20…23
5…6)

C.I .. 10â€¦â€¦.11
. 20â€¦â€¦23
. 5â€¦â€¦.6
. 1000â€¦..1518
. (518)
= 518/1000*100 = 51.8 %
= difference = 51.8 â€“ 45 = 6.8%
= 6.8% of 5000 = 340

7. Rakesh19

pls explain 5 th q.. how to cal

8. ~lonely~hanker~nitrous oxide~

tq mam

9. kumkum ahuja

ty ðŸ™‚

10. Dear aspirantszone.com owner, Your posts are always well-supported by research and data.

11. Dear aspirantszone.com webmaster, Excellent work!

12. Hello aspirantszone.com administrator, Your posts are always a great source of knowledge.

13. Hello aspirantszone.com admin, Thanks for the well-organized post!

15. Hi aspirantszone.com administrator, You always provide useful tips and best practices.

16. Hello aspirantszone.com admin, Keep the good content coming!

17. Hello aspirantszone.com webmaster, Thanks for the educational content!

18. Dear aspirantszone.com administrator, You always provide key takeaways and summaries.

20. To the aspirantszone.com administrator, Keep it up!

21. Dear aspirantszone.com owner, You always provide great resources and references.

22. Dear aspirantszone.com administrator, Thanks for the well-organized and comprehensive post!

23. To the aspirantszone.com admin, Your posts are always a great source of information.

25. To the aspirantszone.com admin, Your posts are always well-balanced and objective.

27. To the aspirantszone.com administrator, Your posts are always a great source of information.

28. Hi aspirantszone.com owner, Your posts are always well received by the community.

29. Hi aspirantszone.com admin, Thanks for the well-researched and well-written post!

30. Dear aspirantszone.com admin, Thanks for the informative and well-written post!

31. To the aspirantszone.com administrator, Thanks for the well-researched and well-written post!

32. To the aspirantszone.com owner, You always provide clear explanations and definitions.

34. Dear aspirantszone.com owner, Your posts are always well-formatted and easy to read.

36. Dear aspirantszone.com webmaster, You always provide useful information.

37. Hello aspirantszone.com webmaster, You always provide clear explanations and step-by-step instructions.

38. Hi aspirantszone.com webmaster, You always provide useful information.

39. To the aspirantszone.com webmaster, Your posts are always a great source of knowledge.

40. Dear aspirantszone.com owner, Your posts are always well-cited and reliable.