# Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 158

1. If Pipes A and B can fill a tank in 15 min and 20 mins respectively and pipe C empties the tank in 12 mins. what will be the time taken by A, B and C together to fill the tank completely?
50 minutes
40 minutes
20 minutes
30 minutes
10 minutes
Option D
LCM = 60 = (+4+3-5) = 2
Tank filled in 1 min = 2 units
Total time = 60/2 = 30 minutes

2. If ratio of ages of P and Q before 4 year ago is 5 : 4 and after 12 years sum of their ages will be 68 years, their what was P’s age 2 years ago ?
29 years
26 years
24 years
22 years
21 years
Option D
Age increased in 16 year = 32 years
Sum of Age of P and Q before 4 years = 36
5x + 4x = 36
X = 4
P’s age 2 years ago = 5x + 2 = 22 years

3. If A invested Rs. 12000 at some rate of interest of S.I and B joined him after 3 months investing 16000 at same rate of interest if A leaves before 2 month of completion, then what will be the share of B’s profit after 1 year if total profit is Rs. 22000?
Rs.17000
Rs.12000
Rs.10000
Rs.19000
Rs.16000
Option B
Ratio= 5:6
B’s share = 22000 × 6/11 = Rs.12000

4. If a boat travels 18 km more in downstream than in upstream in 3 hr. and if the speed of the Boat in still water is 20 km/hr. find the distance travelled by boat in downstream in 4 hr. ?
92 km
98 km
96 km
88 km
90 km
Option A
(Ds –Du ) 3 = 18 km
Different in 1 hr. = 6km
Ds and Du
Speed of boat in still water = 20 km/hr.
Ds = 23 km/hr.
Du = 17 km/hr. Distance travelled = 4 × 23 = 92 km

5. When a person sold an article, his profit percent is 60% of the selling price. If the cost price is increased by 75% and the selling price remains the same, then find decrement in the profit is what percent of the selling price of the article?
50%
40%
30%
10%
20%
Option C
Let the selling price be 250x
Then, profit = 150x
CP=250x − 150x = 100x
Now, new C.P. = 100x × 175/100 = 175x
New S.P. = 250x
New profit = 250x – 175x = 75x
Required % = (150x−75x)/250x × 100 = 30%

6. Directions(6-10): Find the missing term ‘?’ of the following questions.

7. 130, 154, 186 , ? , 274, 330
200
215
230
226
210
Option D
+24,+32,+40,+48,+56
? = 226

8. 5 , 15, 50, ?, 1030, 6185
220
213
205
216
210
Option C
5 × 2 + 5 = 15
15 × 3 + 5 = 50
50 × 4 + 5 = 205
205 × 5 + 5 = 1030
1030 × 6 + 5 = 6185

9. 12, 6.5, 7.5, 12.75, 27.5, ?
66.50
55.55
70.15
68.20
71.25
Option E
12 × 0.5 + 0.5 = 6.5
6.5 × 1 + 1 = 7.5
7.5 × 1.5 + 1.5 = 12.75
12.75 × 2 + 2 = 27.5
27.5 × 2.5 + 2.5 = 71.25

10. 18, ?, 9, 18, 72, 576
8
7
9
6
4
Option C
18 × 0.5 = 9
9 × 1 = 9
9 × 2 = 18
18 × 4 = 72
72 × 8 = 576
? = 9

11. 1864, 1521, 1305, ? , 1116, 1089
1010
1550
1225
1110
1180
Option E
-7^3,-6^3,-5^3,-4^3,-3^3
? = 1180