Quantitative Aptitude: Data Sufficiency Questions Set 16

  1. What is perimeter of the rectangle ?
    I. Perimeter of square is 84 cm and length of rectangle is equal is equal to side of square.
    II. The length of rectangle is 40% more than the breadth of rectangle.

    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option E
    From I, Side of square = 84/4 = 21cm
    length of rectangle = 21
    from II, let of breadth of rectangle = 5x
    and length = 5x * 140/100 = 7x
    from I and II both,
    breadth of rectangle = 21/7x * 5x = 15
    perimeter of rectangle = (21 + 15)2 = 72 cm
    Both statement are required to find the answer.

     

  2. What is the length of train ?
    I. The train crosses a 220 meters long platform in 15 seconds.
    II. The train crosses a person walking in opposite direction in 6 seconds.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option D
    From I, Let length of train = x
    speed of train = y
    x + 220/y = 15
    From II, Let speed of man = z km/hr
    x/y + z = 6
    Both statement I and II are not sufficient to calculate the answer.

     

  3. What is the rate of interest ?
    I. Rs. 4000 becomes rs.5200 in 2 years when invested at simple interest.
    II. The same sum is invested in CI and SI for 2 years at same rate of interest and difference between CI and SI is rs.90.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option C
    From I, Sum = 4000
    2 years interest = 5200 – 4000 = 1200
    1 years interest = 1200/2 = 600
    rate of interest = 600/4000 * 100 = 15%
    from II, P = 4000
    difference = 90
    90 = 4000 * R^2/1000^2
    R = 15%
    either I or II is sufficient.

     

  4. What is the speed of boat in still water ?
    I. Boat covers 150 km in upstream speed in 10 hours.
    II. Ratio of speed of downstream and upstream is 5 : 3.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option E
    From I, Upstream speed = 150/10 = 15 km/hr
    from II, Let downstream speed = 5x
    upstream speed = 3x
    from both I and II,
    downstream speed = 15/3x * 5x = 25 km/hr
    speed of boat = 25 + 15 /2 = 40/2 = 20 km/hr
    Both statement are required to find the answer.

     

  5. In how many days B alone can do the work ?
    I. A and B together can complete a work is 18 days.
    II. B and C together can complete the same work in 24 days.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option D
    Alone statement I and II can not find answer
    from both statement I and II together
    LCM of 18 and 24 = 72
    efficiency of A and B = 72/18 = 4
    efficiency of B and C = 72/24 = 3
    Here , we can not find individual efficiency so,
    from both statement I and II we can not calculate the answer.

     

  6. What is the area of square ?
    I. The perimeter of square is 36 cm.
    II. The area of rectangle is 96 cm^2 and side of square is 3 cm less than length of rectangular.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option A
    From I, perimeter of square is 36 cm.
    side of square = 36/4 = 9 cm
    area of square = 9 * 9 = 81 cm^2
    From II, Area of rectangle = 96 cm^2
    only from II we can not find the answer.
    only statement I is sufficient.

     

  7. How much profit earned selling a table ?
    I. The ratio of cost price and marked price of the table is 5 : 8. After giving some discount profit percent occurred is 28%.
    II. The shopkeeper is given 20% discount on MP and selling price of the table is rs.320.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option E
    From I , Let CP of table = 5x
    MP = 8x
    profit = 28%
    From II, SP = 320
    discount = 20%
    MP = 320/4 * 5 = 400
    both From I and II,
    MP = 400
    CP = 400/8 * 5 = 250
    profit = 320 – 250 = 70
    Both I and II are sufficient to find answer.

     

  8. What is profit share of C ?
    I. A and B start the business with capital of rs.8000 and rs.10000 respectively.
    II. After 4 months C joined the business with capital of rs.6000 and total profit at the end is rs 2200.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option E
    From I, A and B invested rs.8000 and rs.10000 respectively.
    from II, total profit = rs. 2200
    C invested 6000 for 8 months
    Both from I and II,
    Profit sharing ratio of A, b and C = (8000 * 12) : (10000 * 12) : (6000 * 8)
    = 4 : 5 : 2
    profit of C = 2200 * 2/11 = 400
    Both statement I and II is required to find answer.

     

  9. What is the age of the mother of Rohit ?
    I. The age of Rohit’s father is 3 times more than age of Rohit. After 4 years the ratio of age of Rohit and his father becomes 1: 3 and the age of mother is 4 years less than the age of his father.
    II. The ratio of age of Rohit and his mother is 2 : 7 and before 4 years the age of Rohit and his mother 1 : 6.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option C
    From I, Let the age of Rohit = x
    the age of his father = 3x + x = 4x
    After 4 years,
    x + 4/ 4x + 4 = 1/3
    3x + 12 = 4x + 4
    x = 8
    age of his father = 4x = 4 * 8 = 32
    age of his mother = 32 – 4 = 28
    From II, Let the age of Rohit = 2x
    the age of his mother = 7x
    before 4 years,
    2x – 4/ 7x – 4 = 1/6
    12x – 24 = 7x – 4
    5x = 20
    x = 4
    age of his mother = 7 * 4 = 28 years

     

  10. How much marks scored by Rinu ?
    I. Rinu scored 32% and failed by 48 marks.
    II. She scored 49% which is 54 more marks than pass marks.
    Only statement I is sufficient.
    Only statement II is sufficient.
    Either statement I or statement II is sufficient.
    Neither statement I nor statement II is sufficient.
    Both statement I and II are sufficient.
    Option E
    Either I or II we can not calculate the answer.
    Both statement I and II,
    32% + 48 = 49% – 54
    17% = 102
    1% = 6
    pass marks = 32% + 48 = 192 + 48 = 240 marks
    Both I and II is required to get answer.

     

Related posts