# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 31

High Level Data Interpretation Sets SBI PO 2017, IBPS PO, NIACL, NICL, RBI Grade B, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams.

Directions (1 – 5): Study the following pie-charts carefully and answer the questions that follow:

1. If USA did exports worth 105 million \$, then how much worth of exports did Haryana have (in thousand \$)?
A) 787.5
B) 7875
C) 7.875
D) 78750
E) None of these
Option B
Solution:

Let total exports globally = \$ x
So 35% of x = 105 million
So x = 300 million \$
So of Asia = 25% of 300 = 75 million \$
Now India = 30% of 75 million \$ = 22.5 million \$
So now of Haryana = 35% of 22.5 million \$ = 7.875 million \$ = 7875 thousand \$
2. Taking the data from above question, Punjab exports what percent, with respect to global exports?
A) 1.87%
B) 1.96%
C) 1.73%
D) 2.25%
E) 2.46%
Option D
Solution:

Exports by Punjab = 30% of 22.5 million \$ = 6.75 million \$
Global exports from above question is =300 million \$
Required % = 6.75/300 * 100 = 2.25%
3. If Beijing from China had same % exports as Odisha from India, then then how much worth of exports did Beijing have (in million \$)? (Take data from Question 1)
A) 2.65
B) 3.95
C) 3.75
D) 2.45
E) 1.95
Option C
Solution:

Exports of AsiaÂ from above question is = 75Â million \$
So of China = 25% of 75Â million \$ = 18.75 million \$
So of Beijing = 20% of 18.75 million \$ = 3.75 million \$
4. If Japan exports worth 80 million \$, then find the difference between the exports of UK and Kerala (in million \$).
A) 477
B) 436
C) 443
D) 412
E) 462
Option E
Solution:

Let exports of Asia = x million \$
So 20% of x = 80 million \$,
Solve, x= 400 million \$
So of India = 30% of 400 million \$ = 120 million \$
So of Kerala = 15% of 120 million \$ = 18 million \$
Exports of Asia = 400 million \$
So global exports:
25% of y = 400 million \$
Solve, y = 1600 million \$
So UKâ€™s exports = 30% of 1600 million \$ = 480 million \$
Required difference = 480 â€“ 18 = 462 million \$
5. If Haryana exports worth 5.25 million dollars, then find the total exports (in million dollars) of USA and other countries (marked by others in global).
A)Â 90
B)Â 80
C)Â 83
D)Â 85
E)Â 88
Option A
Solution:

Exports of Haryana = 5.25 million \$
So of India:
35% of x = 5.25 million \$
Solve, x = 15 million \$
So of Asia:
30% of y = 15 million \$
Solve, y = 50 million \$
So globally:
25% of y = 50 million \$
Solve, y = 200 million \$

So now of USA + others = (35+10)% of 200 million \$ = 90 million \$

Directions (6 – 10): Study the following table carefully and answer the questions that follow:

The premises of a bank are to be renovated. The renovation is in terms of flooring. Certain areas are to be floored either with marble or wood. All rooms/halls and pantry are rectangular. The area to be renovated comprises of a hall for customer transaction measuring 23 m by 29 m, branch manager’s room measuring 13 m by 17 m, a pantry measuring 14 m by 13 m, a record keeping cum server room measuring 21m by 13 m and locker area measuring 29 m by 21 m.

The total area of the bank is 2000 square meters. The cost of wooden flooring is Rs 170/- per square meter and the cost of marble flooring is Rs 190/- per square meter. The locker area, record keeping cum server room and pantry are to be floored with marble. The branch manager’s room and the hall for customer transaction are to be floored with wood. No other area is to be renovated in terms of flooring.

1. What is the ratio of the total cost of wooden flooring to the total cost of marble flooring?
A) 1733 : 2544
B) 1224 : 2586
C) 1987 : 2260
D) 1887 : 2521
E) 1535 : 2677
Option C
Solution:

Area of hall = 23*29 = 667 m2
Area of Manager room = 221 m2, ofÂ pantry= 182Â m2
Area of record room = 273Â m2
Area of locker room = 609Â m2
Total area to be floored with marble = locker area + record keeping + pantry = 182 + 273 + 609 = 1064
So cost = 190*1064
Total area to be floored with marble = 221 + 667 = 888
So cost = 170*888
So required ratio = 170*888 : 190*1064 = 1887 : 2527
2. If the four walls and ceiling of the branch mangerâ€™s room (the height of the room is 12 m) are to be painted at the cost of Rs. 190 per sq m how much will be the total cost of renovation of the branch mangerâ€™s room, including the cost of flooring?
A) Rs 212870
B) Rs 215580
C) Rs 212960
D) Rs 216360
E) Rs 214320
Option D
Solution:

Manager room flooring cost = 170 * 221 = Rs 37570
So cost of painting = [ 2 (12*17 + 12*13) + 17*13] * 190
= Rs 178790
So required total = 178790 + 37570 = Rs 216360
3. If the remaining area of bank is to be carpeted at the rate of Rs. 110 per m2, how much will be the increment in the total cost of renovation of bank premises?
A) Rs 5510
B) Rs 5460
C) Rs 5670
D) Rs 5280
E) Rs 5340
Option B
Solution:

Total area including all rooms = 2000 m2
Total area to be floored = 1952 = sq m
So remaining area = 2000 â€“ 1952 = 48
So increased cost = 48*100 = Rs 5280
4. What is the percentage of the bank that is not to be renovated?
A) 2.7%
B) 2.8%
C) 3.2%
D) 3.9%
E) 2.4%
Option E
Solution:

Area not to be renovated = 48 m2
So required % = 48/2000 * 100 = 2.4%
5. What is the total cost of renovation of the hall for customer transaction and the locker area?
A) Rs 227200
B) Rs 225700
C) Rs 228200
D) Rs 229100
E) Rs 223400
Option D
Solution:

Cost of hall + locker area = 170 * 667 + 190*609= Rs 229100

## 42 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 31”

mam jo ga pdf newly uploaded h around 85 pages its from month of january mam…:)))

1. â€¢?((Â¯Â°Â·._.â€¢ à¸„à¹“à¹’à¹€Ðºà¸„ â€¢._.Â·Â°Â¯))ØŸâ€¢

hmmm jan – 15 may

2. Yes jan se hai.
Lasy yr b jan k ques aae the SBI me

mam….thodi pehle update kr deti aap then i had some easiness in studiying a long stuff mam …hehhehehehe mam but stilll not late to gather up….thank uu mam…:)))

1. Hehe.
Abi hai time.
N sab point wise hai so will be easy
Agar monthly pdfs read kiye hai to unka revision hao ye

yesss…mam…:))

mam in question 3 i dint undestand logic y v are taking 25% globaly as 25% should be taken from asia naaa…for beijing..????

1. yes phle asia ka lena pdega

both questions are superb mam…2nd one too calculative…:)))

1. â€¢?((Â¯Â°Â·._.â€¢ à¸„à¹“à¹’à¹€Ðºà¸„ â€¢._.Â·Â°Â¯))ØŸâ€¢

han ques to superb hain

now the ans is matching mam…10k u so mch mam for such good questions and di’s…:”)))

3. Trisha

it should be 25%of 25% of 20% of 300 million for beijing
why only asia’s % is taken in the answer?

from first question both global and asia value is calculated from there the asia walue is taken directly in que.no 3…:))

1. Trisha

asia’s value is 75 mn\$, so china’s should be 25% of it, then beijing should be 20% of china’s. correct?

exactly…:))

3. Trisha

but in answer it’s not so..

yes ans is same …..chek it once more…i am getting the same ans…:))

it has revised may b u are talking about the previous ans…now checkit..ans has been updated by mam…:))

6. Trisha

ok thanks ðŸ™‚

4. Trisha

also pleasa explain in Q. 7, how to calculate cost of painting = [ 2 (10*17 + 12*13) + 17*13]
din’t get it

3. â€¢?((Â¯Â°Â·._.â€¢ à¸„à¹“à¹’à¹€Ðºà¸„ â€¢._.Â·Â°Â¯))ØŸâ€¢

3rd ques thoda confusing hai ..same as odisha matlb equal to odisha in numbers .???

no = to percent…:)

1. â€¢?((Â¯Â°Â·._.â€¢ à¸„à¹“à¹’à¹€Ðºà¸„ â€¢._.Â·Â°Â¯))ØŸâ€¢

ji mam

4. ****

thanku mam

solved????

1. ****

yess

tell the logic of third 1…;)))

1. ****

ok

y v are taking the data globaly not frm asia that i want to know…:))

3. ****

mane bi direct calculate kr diya tha

4. ****

me wrong.. u hv point… some mistake in optns and ans

…:)))

5. yo

If Beijing from China had same exports as Odisha from India, then then how much worth of exports did Beijing have (in million \$)? (Take data from Question 1)
percentage is same should be written here?

1. yo

mam please explain question from 6 to 10
how to do this?

6. sachin shukla Banker of 2017

thanku mam

7. Aakanksha Berwal

Q7? If anybody can explain!

1. Gusto

here there is typing mistake in place of 10 there will be 12
as Ar of four wall = 2*(length +breadth)*height =
2*(13+17)*12
cost of four wall = 2*30*12*190 = 136800
Ar of branch managerâ€™s room = 13*17 =221
cost of branch managerâ€™s room =221*190 =41990
total cost of painting = 136800 + 41990 = 178790
Ar of manager’s room floor = 17*13 = 221
cost = 221*170 = 37570
here 170 bcs manager’s room is floored with wood and cost of wood is 170/m^2
so total cost of renovation = 178790 + 37570
= 216360

1. Vision

wow superb ty !!

8. Thanks for your post. Another item is that being photographer entails not only issues in catching award-winning photographs but hardships in getting the best dslr camera suited to your requirements and most especially situations in maintaining the grade of your camera. This really is very genuine and visible for those photographers that are directly into capturing this nature’s interesting scenes — the mountains, the actual forests, the particular wild or even the seas. Going to these adventurous places surely requires a camera that can meet the wild’s severe landscapes.

9. That is the fitting blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You notice so much its almost laborious to argue with you (not that I really would need?HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!