Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 121

Directions(1-5): Find the missing term “?” of the following series.

  1. 123,277, 459, 669, 907, ?
    1205
    1173
    1025
    1110
    1323
    Option B
    123 + 11 × 14 = 123 + 154 = 277
    277 + 13 × 14 = 277 + 182 = 459
    459 + 15 × 14 = 459 + 210 = 669
    669+ 17 × 14 = 669 + 238 = 907
    907 + 19 × 14 = 907 + 266 = 1173

     

  2. 456.5, 407, 368.5, 341, 324.5, ?
    311
    305
    301
    319
    308
    Option D
    456.5 – 407 = 49.5
    407 – 368.5 = 38.5
    368.5 – 341 = 27.5
    341 – 324.5 = 16.5
    ? = 324.5 – 5.5 = 319

     

  3. 224, 576, 752, 840, 884, ?
    911
    895
    906
    920
    888
    Option C
    576 – 224 = 352
    752 – 576 = 176
    840 – 752 = 88
    884 – 840 = 44
    ? = 884 + 22 = 906

     

  4. 24, 536, 487, 703, 678, ?
    750
    770
    725
    742
    781
    Option D
    24 + 8^3 = 24 + 512 = 536
    536 – 7^2 = 536 – 49 = 487
    487 + 6^3 = 487 + 216 = 703
    703 – 5^2 = 703 – 25 = 678
    678 + 4^3 = 678 + 64 = 742

     

  5. 36, 154, 232, 278, 300, ?
    306
    300
    295
    355
    330
    Option A
    154 – 36 = 118
    232 – 154 = 78
    278 – 232 = 46
    300 – 278 = 22
    ? – 300 = 6
    ? = 306

     

  6. Directions(6-10): Answer the questions based on the information on the given below.

    Five companies sold two different types of fans i.e. ceiling fans and wall fans . The graph shows the number of wall fans and the percentage by which the number of ceiling fans sold are more than the number of wall fans sold by each company on Monday.

  7. Number of fans sold by F4 on Monday is what percentage less or more than the number of fans sold by F3 on Monday?
    70.7%
    81.2%
    72.5%
    68.7%
    65.8%
    Option C
    Required% = (690-400)/400*100 = 72.5%

     

  8. On selling a wall fan and a ceiling fan, F5 earned a profit of Rs.80 and Rs.140 resp. Find the total profit earned by F5 on Monday by selling fans.
    Rs.52500
    Rs.42100
    Rs.39600
    Rs.48300
    Rs.40000
    Option D
    Required Profit = 80*175+140*245 = Rs.48300

     

  9. Number of ceiling fans and wall fans sold by F3 on Tuesday are 25% and 35% more than the previous day. Find the total number of fans sold by F3 on Tuesday.
    489
    500
    490
    516
    550
    Option D
    Number of ceiling fans sold by F3 on Tuesday = 1.25*240
    = 300
    Number of wall fans sold by F3 on Tuesday = 1.35*160 = 216
    Total number of fans = 516

     

  10. What is the ratio of the number of fans sold by F1 on Monday to the number of fans sold by F5 on Monday?
    59:40
    51:43
    53:41
    61:45
    55:42
    Option E
    Required ratio = 550:420 = 55:42

     

  11. Find the average number of ceiling fans sold by F2, F3 and F5 on Monday.
    290
    282
    295
    272
    268
    Option C
    Average = (400+240+245)/3 = 295

     


Related posts

Leave a Comment