# Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 229

1. 375 ml of mixture contains milk and water in the ratio of 16 : 9 respectively. If x ml of water is added into the mixture then the ratio of milk to water in the resultant mixture becomes 3 : 2, find the value x.
30
25
35
40
45
Option B
Quantity of milk = 375 * 16/25 = 240
quantity of water = 375 * 9/25 = 135
ATQ,
240/135 + x = 3/2
3x + 405 = 480
x = 25

2. A and B alone can complete a piece of work in 24 days and 20 days respectively. If efficiency of C is 60% more than A, then find in how many days C complete the work ?
15 days
17 days
20 days
25 days
30 days
Option A
LCM of 24 and 20 = 120
efficiency of A = 120/24 = 5
efficiency of B = 120/20 = 6
efficiency of C = 5 * 160/100 = 8
time required = 120/8 = 15 days

3. A shopkeeper marked up an article 25% above its cost price and allowed a discount of 40% on it. If shopkeeper made a loss of rs.128, then find what is the cost price ?
620
340
580
512
480
Option D
Let CP of article = 100x
MP of article = 100x * 125/100 = 125x
SP of article = 125x * 60/100 = 75x
loss = 100x – 75x = 25x
CP of article = 128/25x * 100x = 512

4. P and Q started a partnership business with investment of rs.15000 and rs.12000 for 8 months and 6 months respectively. If total profit of the business is 6400, then what is profit share of P ?
3200
4450
3800
4200
4000
Option E
Profit sharing ratio of P and Q = 15000 * 8 : 12000 * 6 = 5 : 3
profit share of P = 6400 * 5/8 = 4000

5. A man invested rs. 25000 at the rate of 20% in compound interest for 1 year. How much amount he received if he invested for compounded half yearly.
42000
22000
30250
28140
34400
Option C
Rate of compound interest for half yearly = 20/2 = 10%
rate of CI after 1 year = 10 + 10 + 10 * 10/100 = 21%
CI = 25000 * 21/100 = 5250
amount = 25000 + 5250 = 30250

6. Directions : What will come in place of questions mark in the following questions given below ?
20^2 + 328 – 84 = 28% of 300 + ?
320
480
340
610
560
Option E
400 + 328 – 84 = 84 + ?
? = 560

7. âˆš1156 + 12^2 – 19 * 5 = ?
82
84
83
92
93
Option C
34 + 144 – 95 = ?
? = 83

8. 42% of 800 + 120% of 1400 – 520 = ?
3200
1496
1445
1296
2050
Option B
336 + 1680 – 520 = ?
? = 1496

9. 450/3 + 320 – 210 + 150 = ?
520
440
420
450
410
Option E
150 + 320 + 150 – 210 = ?
? = 410

10. 350 Ã· 7 of 25 + 340 + (12)^2 = ?
328
486
284
320
325
Option B
350 /(7 * 25) + 340 + 144 = ?
? = 486

## 5 Thoughts to “Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 229”

1. Thanks for your fascinating article. One other problem is that mesothelioma is generally a result of the inhalation of fibers from asbestos fiber, which is a positivelly dangerous material. Its commonly seen among personnel in the engineering industry that have long contact with asbestos. It can also be caused by living in asbestos protected buildings for a long period of time, Genetic makeup plays an important role, and some people are more vulnerable towards the risk in comparison with others.

2. I savor, cause I discovered exactly what I used to be looking
for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you
man. Have a great day. Bye

3. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your website offered us with valuable information to work on. You
have done an impressive job and our entire community will be thankful to
you.

4. Hello, this weekend is pleasant designed for me,
as this time i am reading this wonderful educational post here at my house.