Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 96

Directions(1-5): Find the wrong number of the following series.

  1. 6,24,60,120,210,360
    60
    360
    24
    120
    6
    Option B
    (1*2*3)
    (2*3*4)
    (3*4*5)
    (4*5*6)
    (5*6*7)
    (6*7*8)
    360 == 336

     

  2. 10,20,60,300,4400,23100
    23100
    20
    60
    4400
    10
    Option D
    *2
    *3
    *5
    *7
    *11
    4400 == 2100

     

  3. 250,259,277,304,340,396
    250
    304
    396
    277
    259
    Option C
    +(9*1)
    +(9*2)
    +(9*3)
    +(9*4)
    +(9*5)
    396 == 385

     

  4. 150,151,147,156,144,165
    147
    150
    156
    165
    144
    Option E
    +1^2
    -2^2
    +3^2
    -4^2
    +5^2
    144 == 140

     

  5. 400,399,391,364,300,225
    399
    225
    400
    364
    391
    Option B
    -1^3
    -2^3
    -3^3
    -4^3
    -5^3
    225 == 175

     


  6. Directions(6-10):
    Study the following table carefully to answer the given questions.
    The table below provides the information about the number of hotels in different places in Kolkata during the period of 2005 to 2008.
    The ratio of the number of hotels in places C and D in 2008 was 2:3and the ratio of the number of hotels in place B in 2005 and 2006 was 4:5.

  7. If the number of hotels in 2006 in place C was 150% of the number of hotels in place C in 2005, then what was the ratio of the number of hotels in places A and B combined to the number of hotels in place C and D combined in 2006?
    20:33
    27:38
    31:35
    11:22
    21:32
    Option E
    Number of hotels in 2006 in place C = 1.5*40 = 60
    Total number of hotels in A and B combined in 2006 = 80+25 = 105
    Total number of hotels in C and D combined in 2006 = 60+100 = 160
    Required ratio = 105:160 = 21:32

     

  8. If the number of hotels in palce A in 2007 is equal to the average of the number of hotels in place B in 2008 and in place C in 2007, then the total number of hotels in palce D in 2006 and 2007 combined was approximately what percentage of he total number of hotels in place A during the 4 years combined?
    79.55%
    80.03%
    70.78%
    72.73%
    62.66%
    Option D
    Number of hotels in place A in 2007
    = (80+100)/2 = 90
    Total number of hotels in place D in 2006 and 2007 combined = 100+140 = 240
    Total number of hotels in place A during 4 years combined = 50+80+90+110 = 330
    Required% = 240/330*100 = 72.73%

     

  9. The total number of hotels in place C during the 4 years combined was 330. What was the ratio of the total number of hotels in place C in 2005 and 2007 combined to the total number of hotels in place C in 2006 and 2008 combined ?
    19:20
    13:21
    14:19
    15:17
    17:20
    Option C
    Total number of hotels in place C in 2005 and 2007 combined = 40+100 = 140
    Total number of hotels in place in 2006 and 2008 combined = 330 – 140 = 190
    Required ratio = 140:190 =14:19

     

  10. If the total number of hotels in 2008 in the 4 places combined was 250 more than the number of hotels in place D in 2007 , then what was the number of hotels in place D in 2008?
    88
    100
    90
    120
    95
    Option D
    Total number of hotels in 2008 in the 4 places combined
    = 140+250 = 390
    Let the number of hotels in C and D in 2008 be 2x and 3x.
    Then, 110 + 80 + 2x + 3x = 390
    => x = 40
    Hence, Number of hotels in place D in 2008
    = 3x = 120

     

  11. What was the total number of hotels in place B in 2005 ?
    30
    15
    25
    20
    35
    Option D
    Required answer = 4/5*25 = 20

     


Related posts

Leave a Comment