Partnership Questions Quantitative Aptitude: Partnership Set 20

  1. A ,B and C started a partnership business with investment in the ratio of 6 : 3 : 4. After one year A withdrawal half of his investment and B doubled his investment. Total profit of the business at the end of the two years is rs. 52000, then what is the sum of profit share of B and C ?
    42000
    34000
    38000
    51000
    40000
    Option B
    Let the investment of A,B and C = 6x, 3x and 4x respectively.
    profit sharing ratio of A,B and C = (6x * 1 + 3x * 1) : (3x * 1 + 6x * 1) : (4x * 2)
    = 9x : 9x : 8x = 9 : 9 : 8
    Total profit share of B and C = 52000 * 17/26 = 34000

     

  2. P started a business with the investment of rs.5500. After four months Q and R joined the business with investment of rs.6000 and rs.4500 respectively. At the end of the one year they earned total profit rs.22500. Find profit share of R ?
    5400
    7500
    5000
    4850
    3250
    Option A
    profit sharing ratio of P,Q and R = (5500 * 12) : (6000 * 8) : (4500 * 8) = 11 : 8 : 6
    profit share of R = 22500 * 6/25 = 5400

     

  3. Amit and Sumit invested rs.5000 and rs.7500 in a partnership business. After one year Amit added rs.2500 and sumit added rs.2000 in the business. If profit of Sumit at the end of two years is rs.13600, then find the total profit of the business ?
    20800
    14500
    10000
    23600
    28400
    Option D
    Profit sharing ratio of Amit and Sumit = (5000 * 1 + 7500 * 1) : (7500 * 1 + 9500 * 1) = 25 : 34
    profit share of sumit = 13600
    total profit of the business = 13600 * 59/34 = 23600

     

  4. X,Y and Z started a business with investment ratio of 4 : 3 : 5. If they invested for 5 months, 8 months and 4 months respectively, then what is profit sharing ratio of X,Y and Z ?
    4 : 2 : 5
    2 : 5 : 3
    10 : 9 : 5
    3 : 4 : 8
    5 : 6 : 5
    Option E
    Profit sharing ratio of X, Y and Z = (4 * 5) : (3 * 8) : (5 * 4) = 20 : 24 : 20 = 5 : 6 : 5

     

  5. A and B investment rs.8000 and rs.6000 for 12 months and 14 months respectively in the business. If 25% of total profit is given to B as salary for managing business and remaining profit is distributed in their profit sharing ratio and profit share of A is rs.3200, then find total profit of the business ?
    8400
    6900
    4800
    8000
    4800
    Option D
    Profit sharing ratio of A and B = (8000 * 12) : (6000 * 14) = 8 : 7
    Let total profit of the business = 100x
    salary given to B = 100x * 25/100 = 25x
    remaining profit = 100x – 25x = 75x
    profit share of A = 75x * 8/15 = 40x
    40x = 3200
    x = 80
    total profit of the business = 100x = 100 * 80 = 8000

     

  6. Lipu and Papu start a business with initial investments in the ratio of 9 : 11 and their annual profit were in the ratio of 3 : 1. If Lipu invested the money for 11 months, then Papu invested his money for how many months ?
    3 months
    8 months
    4 months
    14 months
    7 months
    Option A
    Let Papu invested his money for x months.
    9 * 11/ 11 * x = 3/1
    x = 3 months

     

  7. A , B and C enter into partnership business. A invests some money at the beginning, after 4 months B invests double the money of A’s invests and after 6 months C invests thrice the amount of A. If total profit of the business is rs.9200 at the end of one year, then how much profit B get ?
    4600
    2800
    3400
    3200
    3800
    Option D
    Let A invests = rs.x
    B invests = 2x
    C invests = 3x
    profit sharing ratio of A , B and C = (x * 12 ) : (2x * 8) : (3x * 6)
    =6 : 8 : 9
    profit share of B = 9200 * 8 /23 = 3200

     

  8. X , Y and Z entered into a partnership farm with investing rs. 12000, rs. 18000 and rs. 20000 respectively. X being a working partner gets 20% of the annual profit for the work. Find the profit share of X in an annual profit of rs. 25000 ?
    8600
    7300
    9800
    5820
    8750
    Option C
    Profit sharing ratio of X , Y and Z = 12000 : 18000 : 20000 = 6 : 9 : 10
    X gets profit for being a working partner = 25000 * 20 /100 = 5000
    remaining profit = 25000 – 5000 = 20000
    profit share of X of the remaining profit = 20000 * 6 /25 = 4800
    total profit of X = 5000 + 4800 = 9800

     

  9. A and B started a business by investing rs.15000 and rs.20000 respectively. By mistake they divided the total profit in the ratio of 1 : 3, so that A loses rs.500. What is total profit of the business ?
    1400
    2400
    4200
    2800
    5200
    Option D
    Profit sharing ratio of A and B = 15000 : 2000 = 3 : 4
    Let total profit of the business = rs. x
    profit sharing ratio of A = 3x/7
    By mistake profit share of A = x/4
    A losses = 500
    = 12x – 7x/28
    x = 500 * 28/5 = 2800
    total profit of the business = rs.2800

     

  10. A and B started a business with capital of rs.28000 and rs.35000. After 6 months, A invests rs.4000 more, after 8 months B withdrawal rs. 5000 while C joins with capital of rs.40000. Annual profit of the business is rs.9200, then how much profit A get ?
    4300
    3600
    4800
    5200
    5500
    Option B
    profit sharing ratio of A, B and C =(28000* 6 + 32000 * 6) : (35000 * 8 + 3000 * 4) : (40000 * 4) = 9 : 10 : 4
    profit share of A = 9200 * 9/23 = 3600

     

Related posts