Partnership Questions Quantitative Aptitude: Partnership Set 22

  1. A started a business with an initial investment of rs.4200 and after 5 months B and c joined the business investing rs.5400 and rs.6000 respectively. If total profit of the business at the end of the year is rs.15500 , then find the profit share of B ?
    4800
    3750
    2840
    4500
    4450
    Option D
    Profit sharing ration of A , b and C = (4200 *12) : (5400 * 7) : (6000 * 7) = 12 : 9 : 10
    total profit = 15500
    profit share of B = 15500 * 9/31 = 4500

     

  2. The investment ratio of A , B and C in a business is 4 :3 :7. If they invested their capital for 7 months , 8 months and 6 months respectively , then in which ratio they distributed their profit at the end of the year ?
    5 : 3 : 2
    6 : 4 :3
    5 : 2 : 3
    2 : 3 : 8
    14 : 12 : 21
    Option E
    Profit sharing ratio of A, B and C = (4 * 7) : (3 * 8) : (7 * 6) = 14 : 12 : 21

     

  3. A , B and C started a business. a receives 3/5 of the profit and the remaining profit shared by B and C equally. If difference between profit of A and B is rs.500, then what is total profit of the business ?
    3450
    1400
    2000
    1250
    600
    Option D
    Let total profit of the business = 5x
    profit share of A = 5x * 3/5 = 3x
    remaining profit = 2x
    profit share of B and C = x and x respectively
    3x – x = 500
    x = 250
    total profit of the business = 5x = 5 * 250 = 1250

     

  4. Three partners A , B and C started a business with investing rs.4000, rs.6500 and rs.5500 respectively. After 2 years A invested rs.2500 more , B withdraws rs.1500 and C invests rs.500 more in the business. Total profit of the business at the end of the three years rs.19800, then find the profit share of A ?
    4850
    5800
    3540
    4800
    5800
    Option E
    Profit sharing ratio of A , B and C = (4000 * 2 + 6500 * 1) : (6500 * 2 + 5000 * 1) : (5500 * 2 + 6000 * 1)
    = 29 : 36 : 34
    profit share of A = 19800 * 29/99 = 5800

     

  5. A , B and C enter into a partnership farm. Profit share of A and B rs.1200 ad rs.1800 respectively out of the total profit of rs.4500. If investment made by A rs.25000, then ho much amount invested by C in the business ?
    25500
    28000
    40000
    31250
    45000
    Option D
    Total profit = 4500
    total profit of A and B = 1200 + 1800 = 3000
    profit share of C = 4500 – 3000 = 1500
    investment = of c = 25000/1200 * 1500 = 31250

     

  6. A and B started a business with capitals of rs.45000 and rs.40000 respectively. After 4 months A withdraws from the business. At the end of a year they got rs. 7700 as total profit. Find the share of A ?
    2800
    2100
    4400
    5500
    3800
    Option B
    Profit sharing ratio of A , B = (45000 * 4) : (40000 * 12) = 3 :8
    profit share of A = 7700 * 3/11 = 2100

     

  7. Ram , Hari and Shiva started a business with total capital of rs.15000. Hari invests rs.1600 less than Ram and Shiva invests rs.3200 more than Hari. If total profit at the end of a year is rs.4500, then how much profit Shiva gets ?
    2240
    3450
    1520
    1980
    2480
    Option D
    Let Ram invests = rs.x
    Hari invests = x – 1600
    Shiva invests = x – 1600 + x +3200
    total profit = 15000
    x + x – 1600 + x + 600 = 15000
    Ram invests = 5000
    Hari invests = 5000 – 1600 = 3400
    Shiva invests = 3400 + 3200 = 6600
    their profit sharing ratio = 5000 : 3400 : 6600
    profit share of Shiva = 4500 * 33/75 = 1980

     

  8. A and B started a business with capitals of rs.2500 and rs.3000. A got 20% the profit for maintaining the business and the rest distributed in their 744 in all . what is the profit share of B ?
    840
    530
    520
    576
    790
    Option D
    Profit sharing ratio of A , B = 2500 : 3000 = 5 : 6
    let total profit = 110x
    A get 20% of the profit = 10x * 20/100 = 22x
    remaining profit = 110x – 22x = 88x
    profit share of A = 88x
    profit share of A = 88x * 5/11 = 40x
    profit share of B = 88x * 6 / 11 = 48x
    A got in all = 744
    62x = 744
    x = 12
    profit share of B = 48 * 12 = 576

     

  9. Total capital invested by P , Q, R and S in the business is rs.41600. At the end of the year the shares of their profit are rs.400 , rs, 600 , rs240 rs.840 respectively. What is the capital invested by R ?
    5400
    5800
    3200
    4800
    5320
    Option D
    Profit sharing ratio of P, Q, R and S = 400 : 600 : 240 : 840
    = 10 : 15 : 6 : 21
    investment by R 41600 * 6/52 = 4800

     

  10. A, B and C started a partnership business rs. 8400 , rs 5000 and rs.6200 respectively. If they invested their capital for 5 months , 6 months and 8 months , how much profit B gets at the end of the year ?
    480
    520
    380
    can’t determined.
    350
    Option D
    Here , profit is not given so, we can’t calculate profit share of B.

     

Related posts