# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Set 10 (for SBI PO)

Directions (1 – 5):
The first pie chart shows the distribution of students who participated from different states A, B, C, D and E in five sports P, Q, R, S and T. The second pie chart shows the distribution of students who participated in different sports P, Q, R, S and T from given states. 1. If 25% of students from state A participate in sport R, then what percent of students who participate in sport R are from state A?
A) 46%
B) 67%
C) 54%
D) 37%
E) 58%
Option A
Solution:

Number of students from state A who participated in R = 25% of 22% of 4800 = 264
Total Number of students who participated in R = 12% of 4800 = 576
So required % = 264/576 * 100 = 46%
2. If from states A and D, no one took part in sport Q, then find the number of students from state B who took part in sport Q given they are 78 less than the average number of students participated from all states in sport Q.
A) 161
B) 155
C) 125
D) 146
E) 182
Option D
Solution:

Number of students participated in sport Q = 14% of 4800 = 672
Now no one from A and D participated in Q, so average of students from each state = 672/3 = 224 (i.e. from states B, C and E)
So number of students who participated from state B = 224 – 78 = 146
3. If in sport S, 25% of students from state B participated, 25% students more than from state B participated from state C and ratio of students who participated from states A, D and E is 4 : 6 : 5, then find the number of students from state D who participated in sport S.
A) 620
B) 720
C) 590
D) 630
E) 420
Option E
Solution:

Who participated in sport S = 32% of 4800 = 1536
Students from state B who participated in S = 25% of 18% of 4800 = 216
Students from state C who participated in S = 125% of 216 = 270
So who participated from states A, D and E = 1536 – (216+270) = 1050
From A : D : E is 4 : 6 : 5
So 4x + 6x + 5x = 1050
Solve, x = 70
So from D = 6x = 6*70 = 420
4. If a total of 552 students from states A, B, C and E participated in sport T, then find how much percent of students from state D participated in sport T.
A) 25%
B) 17%
C) 33%
D) 35%
E) 28%
Option A
Solution:

Number of students who participated in sport T = 18% of 4800 = 864
So number of students from state D who participated in sport T = 864 – 552 = 312
Number of students who participated from state B = 26% of 4800 = 1248
So required% = 312/1248 * 100 = 25%
5. If 70% of students from state E and 75% of students from state C do not won any prizes, then find the % of students from these two stets who won the prizes?
A) 25%
B) 32%
C) 24%
D) 28%
E) 23%
Option D
Solution:

Who won prizes from state E = 30% of 20% of 4800 = 288
Who won prizes from state C = 25% of 14% of 4800 = 168
So total from these two states who prizes = 288+168 = 456
Total students who participated from these 2 states = (20+14)% of 4800 = 1632
So required % = 456/1632 * 100 = 28%

Directions (6 – 10): Study the following and answer the questions that follow:

There are some people who want to eat three different fruits – orange, grapes and strawberry.
Number of people who want to eat oranges is 4500, of which 26 2/3% people want to eat both oranges and grapes only. The number of people who want to eat both grapes and strawberry only are 33 1/3% greater than those who want to eat all the three fruits. The number of people who want to eat strawberry but not grapes is 3700. The number of people who want to eat only grapes is 1900 less than those who want to eat strawberry but not grapes. The number of people who want to eat grapes but not oranges is 3000. The number of people who want to eat both oranges and strawberry only is 1500.

1. What is the total number of people who want to eat grapes?
A) 5100
B) 5800
C) 5600
D) 5400
E) 5200
Option A
Solution:

b + d + f + g = 1800 + 1200 + 900 + 1200 = 5100
The question will be solved using venn diagram as: Given:
Number of people who want to eat oranges is 4500 so
a + e + g + f = 4500
of which 26 2/3% people want to eat only oranges and grapes so
f = 26 2/3% of 5500 = 1200
The number of people who want to eat grapes and strawberry both are 33 1/3% greater than those who want to eat all the three fruits. So
d is 33 1/3% greater than g
The number of people who want to eat strawberry but not grapes is 3700. So
c + e = 3700 (means strawberry and oranges)
The number of people who want to eat only grapes is 1900 less than those who want to eat strawberry but not grapes. So
b = (c+e) – 1900 = 3700 – 1900 = 1800
The number of people who want to eat grapes but not oranges is 3000. So
b + d = 3000
From above, b = 1800. So
d = 3000 – 1800 = 1200
From above d is 33 1/3% greater than g. So
1200 = (100 + 33 1/3)% of g
Solve, g = 900
Now we have,
The number of people who want to eat oranges and strawberry both is 1500. So
e = 1500
Now from above, we have
a + e + g + f = 4500
c + e = 3700
b = 1800
d = 1200
f = 1200
g= 900
So from a + e + g + f = 4500, we get: a + e = 4500 – (900+1200) = 2400
Now a + e = 2400, c + e = 3700, and e = 1500
So a = 900, and c = 2200
2. What is the number of people who want to eat both oranges and grapes only?
A) 1600
B) 1900
C) 1200
D) 1500
E) 1100
Option C
Solution:

f = 1200
3. What is the number of people who want to eat only one of the fruits?
A) 4200
B) 5500
C) 5900
D) 4800
E) 4900
Option E
Solution:

a + b + c = 900 + 1800 + 2200 = 4900
4. What is the ratio between people who want to eat only strawberry and who want to eat both grapes and strawberry?
A) 4 : 9
B) 11 : 6
C) 12 : 7
D) 15 : 11
E) 10 : 7
Option B
Solution:

c : d = 2200 : 1200 = 11 : 6
5. What is the number of people who want to eat more than one fruit?
A) 3600
B) 4000
C) 3200
D) 4800
E) 4500
Option D
Solution:

d + e+ f + g = 1200 + 1500 + 1200 + 900 = 4800

## 12 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Set 10 (for SBI PO)”

1. ^^^Jaga^^^....

Mam ..please upload data sufficiency n logical reasoning new pattern questions for syndicate bank xam…

2. " Born To Win "

thnx mam

3. ^^^Jaga^^^....

mam ..q3 i am unable to understand…

1. Shubhra

Which step u dint get ?

1. ^^^Jaga^^^....

i didn’t get this portion of question no 3…………. 25% students more than from state B participated from state C

1. Shubhra

B me jitne students ne participate kiya usse 25% more C se participate kiya

1. ^^^Jaga^^^....

got it…

2. ^^^Jaga^^^....

no 4 sol/////2nd line and 3rd line..doubt

2. Shubhra

T me total 864 ne kiya.
Ques me given hai ki A, B, C and E me se 552 ne kiya T me
So D se 864- 552 ne kiya na T me ?

1. ^^^Jaga^^^....

no of student participated in T is 864…and a total of 552 students from states A, B, C and E participated in sport T ..so 552 will be added with 864 na…

2. ^^^Jaga^^^....

got it mam..thank u thank u…got it now… 🙂 and correct this
Number of students who participated from state B = 26% of 4800 = 1248

it will be D not B 🙂

3. Shubhra

🙂