Quantitative Aptitude: Number Series 32

Quantitative Aptitude Questions for IBPS RRB/PO/Clerk, SBI PO, NIACL, NICL, RBI Grade B/Assistant, UIICL, OICL and other competitive exams

Directions(1-5
): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

  1. 484   240      118       57        5      11.25     3.625
    A) 26.5
    B) 57
    C) 5
    D) 3.625
    E) 240
    View Answer
      Option  C
    Solution:
    (484 / 2) – 2 = 240
    (240/2) – 2 = 118
    (118/2) – 2 = 57
    (57/2) – 2 = 26.5
  2. 5    7     16     57    244     1245     7506
    A) 7506
    B) 5
    C)244
    D) 7
    E) 16
    View Answer
      Option D
    Solution:
    5*1 + 1^2 = 6
    6*2 + 2^2 = 16
    16*3 + 3^2 = 57
    57*4 + 4^2 = 244
    244*5 + 5^2 = 1245
  3. 4     2.5     3.5     6.5     15.5      41.25       126.75
    A) 41.25
    B) 6.5
    C) 126.75
    D) 4
    E) 2.5
    View Answer
      Option B
    Solution:
    4*0.5 + 0.5 = 2.5
    2.5*1 + 1 = 3.5
    3.5*1.5 +1.5 = 6.75
    6.75*2 + 2 = 15.5
    15.5*2.5 + 2.5  = 41.25
    41.25*3 + 3 = 126.75
  4. 210    209    211    186    202     77
    A) 209
    B) 77
    C) 211
    D) 186
    E) 202
    View Answer
      Option C
    Solution:
    210 – 1^3 = 209
    209 + 2^3 = 213
    213 – 3^3 = 186
    186 + 4^3 = 202
    202 – 5^3 = 77
  5. 33       321       465       537        575      591     600
    A) 465
    B) 33
    C) 600
    D) 575
    E) 591
    View Answer
      Option D
    Solution:
    33 + 288 = 321
    321 + 144 = 465
    465 + 72 = 537
    537 + 36 = 573
    573 +18 = 591
    591 + 9 = 600
    Directions(6-10): What should  come in place of question mark in the following series.
  6. 3    7     18    26    ?    53   64   96
    A) 37
    B) 30
    C) 40
    D) 35
    E) 32
    View Answer
      Option A
    Solution:
    3 + 4  * 2^0 = 7
    7 + 11  = 18
    18 + 4*(2)^1 = 26
    26+ 11 = 37
    37 + 4*(2)^2 = 53
    53 + 11 = 64
    64+ 4 *(2)^3 = 96
  7. 1.7     3.2      2.7     4.2     3.7     ?     4.7      6.2
    A) 3.8
    B) 5.2
    C) 4.4
    D) 4.8
    E) 5.5
    View Answer
      Option B
    Solution:
    1.7    + 1.5 = 3.2
    3.2  – 0.5 = 2.7
    2.7 + 1.5 = 4.2
    4.2 – 0.5 = 3.7
    3.7 + 1.5 = 5.2
    5.2 – 0.5 = 4.7
    4.7 + 1.5 = 6.2
  8. 6        8      10     42       ?       770     4578
    A) 110
    B) 150
    C) 132
    D) 148
    E) 115
    View Answer
      Option D
    Solution:
    6 * 1 + 1*2 = 8
    8*2  – 2*3 = 10
    10 * 3 + 3*4 = 42
    42*4 – 4*5 = 148
    148*5 + 5*6 = 770
    770*6 – 6*7 = 4578
  9. 7    13     31     85      247     ?
    A) 733
    B) 680
    C)700
    D) 650
    E) 666
    View Answer
      Option A
    Solution:
    7 + 6 = 13
    13 + 3 *6 = 31
    31 + 3 *18 = 85
    85 + 3 * 54 = 247
    247 + 3 * 162 = 733
  10. 949   189.8     ?     22.776    11.388    6.8328
    A) 39.98
    B) 40.15
    C) 48.53
    D) 56.94
    E) 55.55
    View Answer
      Option D
    Solution:
    949  * 0.2 = 189.5
    189.5 * 0.3 = 56.94
    56.94 * 0.4 = 22.778
    22.778 * 0.5 = 11.388
    11.388 * 0.6 = 6.8328

 

                                   Click here for more Number Series Questions

 

Related posts

20 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Number Series 32”

  1. Navya

    @Banya mam ap daily 1 simplification, 1 DI and 1 mislac post kiya kro pls 🙂

    simpli and DI se speed bahut improve hogi na so asking 😛

  2. @InTrOveRT#

    ma’am in 1st series please replace 5 by 26.5 and 2nd replace 7 by 6

    1. Banya

      Yes corrected..

  3. Navya

    1st mai 5 ko 26.5 and 2nd mai 7 ko 6 se replace kriye.. dhayan bhramit hota h

  4. Navya

    4th mai
    209+2^2
    186+4^2
    ayega.

      1. Navya

        st le li u ne..?

          1. Navya

            maine nhi li abhi.. kaisi h..? total kitne test h

          2. jaga

            TESTZONE WALA?

    1. Banya

      4th see the series.. U should start from the first term instead of second to make a pattern.

      1. Navya

        Hm pr ek bar cube hai nd ek bar square.

      2. Navya

        mam is it possible to post 1 simplification, 1 DI and 1 mislac post on daily basis..? sorry if I m asking for more..

  5. KaRi$hMa

    nyc ques.tyy..:):)

  6. Jeetesh Chandra

    ty..

  7. Ak$hita $inghal

    Acc to me.. Daily wrng series… One Di set ND misce ND one new Di pattern post kijie… Thnx

  8. Raisa Patan

    tq…AZ….:)

  9. Pooja?

    Series achi h thnku

  10. swati

    in question no.1 there are two wrong numbers…pls correct the error…thank you teamAZ

Leave a Comment