# Quantitative Aptitude: Number Series Set 111

Directions(1-10): Find the missing term ‘?’ of the following number series.

1. 495, 485, 465, 425, 345, ?
177
185
162
195
174
Option B
495 – 1 × 10 = 485
485 – 2 × 10 = 465
465 – 4 × 10 = 425
425 – 8 × 10 = 345
345 – 16 × 10 = 185

2. 16, 22, 33, 49, 70, ?
88
80
96
90
100
Option C
16 + 6 = 22
22 + 11 = 33
33 + 16 = 49
49 + 21 = 70
70 + 26 = 96

3. 32, 36, 52, 88, 152, ?
200
220
235
252
260
Option D
32 + 2^2 = 36
36 + 4^2 = 52
52 + 6^2 = 88
88 + 8^2 = 152
152 + 10^2 = 252

4. 17, 289, 425, 493, 527, ?
520
544
500
515
530
Option B
17 + 272 = 289
289 + 136 = 425
425 + 68 = 493
493 + 34 = 527
527 + 17 = 544

5. 13, 27, 55, 97, 153, ?
223
200
215
220
234
Option A
13 + 1 × 14 = 27
27 + 2 × 14 = 55
55 + 3 × 14 = 97
97 + 4 × 14 = 153
153 + 5 × 14 = 223

6. 50, 60, 75, 97.5, ?, 184.275, 267.19875
192.173
131.625
120.153
138.738
153.153
Option B
50 × 1.2 = 60
60 × 1.25 = 75
75 × 1.3 = 97.5
97.5 × 1.35 = 131.625
131.625 × 1.4 = 184.275

7. 12, 15, 36, ?, 480, 2415, 14508
100
120
105
114
117
Option E
12 × 1 + 3 × 1 = 15
15 × 2 + 3 × 2 = 36
36 × 3 + 3 × 3 = 117
117 × 4 + 3 × 4 = 480
480 × 5 + 3 × 5 = 2415

8. 1, 2, 6, 21, 88, 445, ?
2250
2212
2676
2020
2132
Option C
1 × 1 + 1 = 2
2 × 2 + 2 = 6
6 × 3 + 3 = 21
21 × 4 + 4 = 88
88 × 5 + 5 = 445
445 × 6 + 6 = 2676

9. 20, 21, 25, 34, 50, ?, 111
66
60
75
81
92
Option C
20 + 1^2 = 21
21 + 2^2 = 25
25 + 3^2 = 34
34 + 4^2 = 50
50 + 5^2 = 75

10. 11, 15, 31, 67, 131,?
212
220
222
231
225
Option D
11 + 2^2 = 11 + 4 = 15
15 + 4^2 = 15 + 16 = 31
31 + 6^2 = 31 + 36 = 67
67 + 8^2 = 67 + 64 = 131
131 + 10^2 = 131 + 100 = 231

## One Thought to “Quantitative Aptitude: Number Series Set 111”

1. As I web site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.